Piątek, 27 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Losy ludzi i miasta. Seniorzy opowiadają [GALERIA]

Data publikacji: 16 grudnia 2023 r. 15:15
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2023 r. 16:15
Losy ludzi i miasta. Seniorzy opowiadają
„Moc seniora”. Aktorami, a zarazem bohaterami, są szczecińscy seniorzy. Kanwą przedstawienia są ich opowieści.  

„Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości” to nazwa projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z Fundacją Pasja.

Jednym z elementów projektu był spektakl performatywny pt. „Moc seniora”. Jego aktorami, a za razem bohaterami, są szczecińscy seniorzy, a kanwą przedstawienia są ich opowieści. Przedstawienie zostało przygotowane podczas kilkunastu spotkań - warsztatów performatywnych, przy wsparciu Adama Kuzycz-Berezowskiego i Barbary Lewandowskiej, aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie. 

Po raz pierwszy spektakl zaprezentowano we wtorek (28.11) na scenie szczecińskiego DK „Słowianin”. W jednej z opowieści jest mowa się o lodach Bambino i wodzie zwanej powszechnie „gruźliczanką”, której nazwa przechowała w sobie nie tylko skojarzenie z ulicznymi saturatorami, ale również nazwę choroby stanowiącej jeszcze w latach 60. poważne medyczne i społeczne wyzwanie. Kolejne opowieści to wgląd w codzienność kilkudziesięciu ostatnich lat Polski, Pomorza Zachodniego, Szczecina. Niekiedy wkradała się w nią wielka historia, a więc wojny, prześladowania, deportacje, strajki, protesty, wielkie reformy i polityczne małości. Przede wszystkim jednak dzięki zgromadzonym historiom, możemy poznać kolejnych ludzi – ich rodziny, szczęścia i nieszczęścia, plany zrealizowane i niezrealizowane, ciągi zdarzeń zwanych życiem, które niezmiennie fascynuje swoją różnorodnością.

- W projekcie wzięło udział 15 seniorek i seniorów ze Szczecin. - mówi Aleksandra Bogusławska, specjalista ds. projektów w Stowarzyszeniu Czas Przestrzeń Tożsamość. - Z każdą osobą został przeprowadzony wywiad odnoszący się do korzeni, losów rodziny od czasów przedwojennych, aż po przyjazd na Ziemie Odzyskane i budowanie nowego życia.

Na tej podstawie napisano spektakl związany z miastem i losami jego mieszkańców. Seniorzy opowiadają o wydarzeniach ważnych dla nich i dla naszego regionu. Całość jest przeplatana opowieściami o życiu codziennym, czyli o pracy, działalności społecznej, ale również i o rozrywce.

- W przedstawieniu zostały przywołane wydarzenia z przeszłości - opowiada Aleksandra Bogusławska. - Często wywołują one ogromne wzruszenie, bo dotykają również bardzo intymnych wspomnień.

Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań Stowarzyszenia. W 2019 roku przygotowano spektakl „Skąd jesteśmy”, dotyczący budowania tożsamości mieszkańców naszego regionu. W 2022 roku zrealizowano, również z udziałem seniorów, projekt pt. „Domowe galerie” – w jego ramach prezentowane były pamiątki rodzinne przywiezione z różnych miejsc. ©℗

Tekst i fot. Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA