- Spektaklem "Edukacja seksualna" oraz warsztatami, jakie organizujemy, pokazujemy, że w takiej instytucji publicznej, jaką jest nasz teatr, można i trzeba prowadzić misję edukowania młodzieży w kwestii seksualności. Dopóki to się nie będzie działo w szkołach, my będziemy to robić w teatrze - zapowiedział, na środowej (9 lutego) konferencji prasowej, dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego, Jakub Skrzywanek. Prapremiera wspomnianego przedstawienia odbędzie się w sobotę (12 lutego) na dużej scenie przy Wałach Chrobrego.
Jak mówią twórcy spektaklu, zależy im na tym, by "odwstydzić" temat seksu oraz pokazać, że edukacja seksualna to niezwykle istotna społecznie kwestia.
- Doświadczenie mojego pokolenia, jeśli chodzi o edukację seksualną w szkole, jest raczej smutne. To było wciskanie nam do głowy jakichś zabobonów, uproszeń czy skrótów. Albo był to wstyd, bo delegowano do takiej edukacji osoby, które nie były do w ogóle do tego przygotowane. Stąd chyba wziął się nasz spektakl - mówił reżyser i autor scenariusza Michał Buszewicz. - To będzie zatem przedstawienie o tym, co wiemy przypadkiem, o tym czego dowiedzieliśmy się pokątnie, o tym momencie, kiedy trzeba o seksie mówić, ale się nie umie. Zatem będzie o relacjach i uczuciach, ale też nieco wiedzy biologicznej i psychologicznej, rzetelnej i profesjonalnej, której nie zawsze mamy okazji nabyć.
- Praca przy tym spektaklu spowodowała, że rozmowa o seksie jest dla mnie mniej krępująca. Mówię to całkiem szczerze - zaznaczyła aktorka, Maria Dąbrowska. - Zwłaszcza że temat seksu jest dość przecież trudny do poruszania w rodzinie, zarówno ze starszym pokoleniom, jak z moją mamą, która ma osiemdziesiąt cztery lata czy z osiemnastoletnią córką. Na pewno dzięki spektaklowi, temat seksu został niejako obłaskawiony, a w moim domu częściej i swobodniej o tym rozmawiamy.
Przedstawieniu "Edukacja seksualna" towarzyszy oferta warsztatowa dla młodzieży od lat 15 oraz dla dorosłych, przygotowana z seksuolożką Mają Wencierską. To będą warsztaty dla osób indywidualnych, a nie grup zorganizowanych. Podczas spotkań będzie mowa m.in. o cielesności, ciałopozytywności, komunikowaniu potrzeb i granic w sferze seksualnej, a także o aktywności i zdrowiu seksualnym oraz rozwoju samoświadomości w zakresie płciowości.
- Stworzyliśmy ofertę warsztatową, bo przez część polityków możliwość edukacji seksualnej została obywatelom tego kraju odebrana - mówił, na spotkaniu z dziennikarzami, J. Skrzywanek. - Jesteśmy otwarci na współpracę z nauczycielami czy grupami szkolnymi. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, jak "lex Czarnek" może wpłynąć na szkoły i jak duży strach w nich panuje, bo nieoficjalnie dostajemy takie sygnały. Teatr jest od tego, żeby rozmawiać. Misją teatru jest budowanie dialogu i stwarzanie możliwości ku temu, byśmy się tu spotykali, rozmawiali o tym, co jest dla nas istotne, ale także pozyskiwali wiedzę. Stąd nasz spektakl mówi o relacji, o uczuciu i o emocjach, bo artyści są od tego, by o tym opowiadać. Współcześnie teatr powinien tak działać, by proponować pełnię działań, od spektaklu przez warsztaty i debaty. My mamy taką ofertę.
- Informowaliśmy szkoły o naszym spektaklu i warsztatach, jak też organizacje młodzieżowe czy samorządy szkolne. Ale warsztaty nie są skierowane do klas szkolnych. Będą się odbywać w grupach od dziesięciu do piętnastu osób, bo to warsztaty dosyć specyficzne oraz intymne - podkreśliła pedagożka teatralna, Marta Gosecka. - Już mamy zapisy na warsztaty od osób od 15 do 70 roku życia. Wydaje mi się, że szkolna grupa klasowa nie jest dobrym pomysłem na nasze warsztaty. W każdej klasie już panują przecież pewnego rodzaju relacje i niekoniecznie mogło by się to sprawdzić podczas warsztatów w teatrze. Ale oczywiście zapraszamy grupy szkolne na spektakl.
- Zachęcamy również do tego, by na spektakl wybrali się rodzice ze swoimi dziećmi. Być może to pozwoli im na rozpoczęcie rozmowy o seksie, którą trudno zacząć w zaciszu domowym - dodał reżyser Michał Buszewicz.
Kilka dni po prapremierze, bo już 17 lutego, po raz pierwszy odbędzie się w Teatrze Współczesnym EDUPREMIERA "Edukacji seksualnej", w której wezmą udział nauczyciele. Po spektaklu odbędzie się panel dyskusyjny. Z kolei wspomniane warsztaty zaplanowane są 15, 16, 21, 22 i 23 lutego (zapisy prowadzone są przez stronę internetową teatru).
(MON)