Czwartek, 23 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Projekt Tabu: większa otwartość, rzetelna wiedza . Chcą rozmawiać o seksie z fachowcami

Data publikacji: 05 grudnia 2021 r. 08:34
Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia 2021 r. 19:20
Projekt Tabu: większa otwartość, rzetelna wiedza . Chcą rozmawiać o seksie z fachowcami
– Plakat ma zwrócić uwagę na to, że młodzież chce rozmawiać na różne tematy, także o seksie – mówi Wojciech Szumiło, współtwórca Projektu Tabu. Fot. Projekt Tabu  

Młodzi chcą rozmawiać na tematy, które od dawna – zarówno w szkołach, jak i w rodzinach – są tabu. Także o seksie, chorobach przenoszonych drogą płciową, również o emocjach, bliskości i intymności. Stąd projekt trójki młodych ludzi ze Szczecina, który ma zachęcić do dyskusji, jak powinna wyglądać edukacja seksualna w szkołach i kto powinien ją młodzieży przybliżać.

– Mamy dziś w szkołach dużo problemów, ale gdy w mediach społecznościowych zrobiliśmy ankietę, okazało się, że koleżanki i koledzy w wieku 15-19 lat chcą rzetelnej, naukowej, a nie przesiąkniętej ideologią wiedzy o seksie – mówi Wojciech Szumiło, uczeń klasy III technikum w Zespole Szkół nr 6 w Szczecinie, współautor Projektu Tabu, którego do realizacji zachęciła nauczycielka WOS.

W projekt zaangażowane są jeszcze dwie dziewczyny: Ola, uczennica klasy trzeciej z Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie oraz Ala – szczecinianka studiująca w Poznaniu.

– W szkołach jest co prawda przedmiot, na który uczęszcza coraz mniej uczniów – to Wychowanie do Życia w Rodzinie. Lekcje, które z reguły prowadzą katecheci. Nudne, niemające nic wspólnego z wiedzą naukową, na których nie ma rozmów, dyskusji, szczegółowych pytań, są za to non stop puszczane filmy o ciąży i rozwoju płodu – mówi Wojtek. – Tak samo było w podstawówce, tak samo w gimnazjum…

Młodzi chcą spotkań z seksuologami, ginekologami, psychologami i terapeutami. Chcą wiedzy opartej na faktach naukowych, ale także pomocy, porady, wyjaśnienia swoich wątpliwości.

– Będziemy próbować zachęcić młodzież, by zaczęła pytać o sprawy ich interesujące, zarówno nauczycieli, jak i rodziców, z którymi o seksie także nikt nie rozmawiał. W tej dziedzinie mamy do czynienia z błędnym kołem, bo przecież nasi rodzice także nie uzyskiwali takiej wiedzy w szkole ani od mamy i taty. To tabu w końcu trzeba przełamać.

Młodzież zaangażowana w projekt podkreśla, że nie jest ich zadaniem epatowanie tematami związanymi z intymną stroną życia człowieka, ale zwrócenie uwagi na problem.

– Ministerstwo nie chce zmienić podstawy programowej WDŻ, wręcz zawęża tematy lekcji, zaś ci nauczyciele, którym zależy na przekazaniu solidnej wiedzy, są w szkołach mniejszością, a ich pomysły tłamszone – stwierdza Wojtek. – Tak naprawdę trzeba byłoby wyrzucić ten przedmiot do kosza i stworzyć nowy, skrojony na nasze potrzeby.

Jak autorzy Projektu Tabu chcą dotrzeć do decydentów? Na razie wywiesili w Szczecinie na al. Wyzwolenia dwa plakaty zwracające uwagę na problem oraz stworzyli stronę na Facebooku. Dążą jednak do organizacji spotkań w szkołach dla chętnej młodzieży. Zapraszaliby na nie edukatorów seksualnych, ginekologów i psychologów.

– Dziś, po tak długotrwałej zdalnej nauce, mamy problemy z nawiązywaniem relacji koleżeńskich, a co dopiero budowaniu bliskości czy intymności w parach – mówi W. Szumiło. – Lockdown sprawił, że zaproszenie na randkę czy kawę jest dla młodego człowieka dużym wyzwaniem.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2021-12-06 19:04:15
Najlepsza graba to .....
@ cyfrowy waldek
2021-12-06 15:40:32
Zachodniopomorskie nie ma najgorszych wyników na egzaminach. Gorsze mają Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie i Lubelskie.
@Jola
2021-12-06 13:40:30
Jeżeli uważasz że w rodzinie należy przede wszystkim uczyć dzieci jak nakładać prezerwatywy to ci serdecznie współczuję. W mojej rodzinie uczono szacunku dla innych, odróżnienia prawdy od fałszu, czy przywiązania do wartości jaką jest nauka i praca. Życzę Ci żebyś i Ty do tego dojrzała.
zachodniopomorskie
2021-12-06 13:30:32
Badania socjologiczne - te prowadzone przez ludzi nauki a nie domoroslych edukatorów seksualnych - wskazują m.in. że środowiska w których dochodzi do wczesnej inicjacji seksualnej osiągają niższe wyniki nauczania. To m.in. smutne efekty słabości rodziny, braków w wychowaniu i wpływu prymitywnej pseudoedukacji seksualnej.
felczer psychologii
2021-12-06 13:21:10
Chopie zajmij się lepiej jakąć dziewuchą, a nie pierdołami, bo możesz przegapić szansę. Na początek zalecam wspólne spacery i dotlenienie mózgu.
"matura to bzdura"
2021-12-06 13:19:15
Dopiero co zakończyła się glupawa akcja o wykluczeniu menstruacyjnym. Teraz następni w kolejce do łatwego zaistnienia w mediach a wyniki nauczania w regionie jak zwykle, tzn. na szarym końcu.
@cyfrowy waldek
2021-12-06 13:10:47
Dokładnie tak! Nauka idzie słabo to chcą sobie pogadać o seksie. Można i na tym wypłynąć w pokreconym świecie bez wartości. Zresztą pomysł nie jest świeży. Tzw. edukatorzy seksualni, czy ŕóznej maści lewicowe organizacje, powtarzają to od wielu lat, najczęściej w wulgarnej formie. Taka "nauka" najszybciej przyciąga tych którzy mają dużo czasu, bo są na bakier z książkami.
cyfrowy waldek
2021-12-05 20:38:34
Nic dziwnego że zachodniopomorskie ma najgorsze wyniki na egzaminach jak uczniowie i nauczyciele zajmują się pierdołami zamiast nauką. Wszyscy na kasie w supermarketach pracować nie będą bo wprowadzają kasy samoobsługowe a tutaj cukerbergów, bezosów czy elonów musków albo gatesów nie widać skoro nie potrafią obsługiwać aplikacji randkowej w smartfonie
Młodym ludziom
2021-12-05 18:17:08
powołującym się na naukowość i bezideowość polecam przede wszystkim zapoznanie się z znaczeniem terminu obskurantyzm bo większość tzw "postępowej wiedzy" w gruncie rzeczy przeczy faktom naukowym i jest mocno ideologiczna... Klasycznym przykładem antynaukowości i skrajnego zideologizowania jest mówienie o więcej niż dwóch płciach gatunku homo sapiens... Poza tym nie rozumiem jak współczesny młody człowiek nie potrafi znaleźć interesującej, rzetelnej z naukowego punktu widzenia wiedzy w internecie
Żaneta
2021-12-05 18:07:20
Gdy w mediach społecznościowych zrobiliśmy ankietę, okazało się, że koleżanki i koledzy w wieku 15-19 lat chcą rzetelnej, naukowej, a nie przesiąkniętej ideologią wiedzy o seksie. To mocny cios w narrację ideologicznych środowisk LPG ględzących że młodzież nie może się doczekać ich wykładów. Młodzież w ankiecie wyraziła jednak oczekiwanie na rzetelną wiedzę. Nic dziwnego że Wojtek trzyma kciuki w górze
Dzisiejszy cenzor
2021-12-05 17:56:34
- wierne dziecię (wnuczę?) starych, kurierowych komuchów. Tnie mnie bez litości, w całości.
Pikielhauba
2021-12-05 17:05:20
O jakie rzetelne informacje chodzi ? O takie, które mówią, że sex dwóch facetów albo dwóch kobiet jest normalny ? Kolejnym etapem będzie obniżenie wieku przyzwolenia (w wielu krajach walczą o to tęczowi dewianci) czyli sex z dwunastolatką też będzie normalny. W ostatnich latach następuje całkowite redefiniowanie normalności, lobby dewiantów całkowicie zaprzecza i dyskredytuje kryteria wartości i zasady budowane przez wiele pokoleń.
Tulipan
2021-12-05 17:03:35
To albo incelska gadka zmęczonych przy padzie czy dżojstiku którzy liczą na gotowe pieczone gołąbki albo farbowane lisy z tęczy którzy chcą pobuszować w kurniku za dotacje. W obu przypadkach to stracony czas. Młode tulipany już w tym czasie zakrzątnęły się przy stoliku. Nie trzeba bylo tyle grać w gry i ćwiczyć dłonie nqadżojstkiach trzeba było grać w realu z głową i nie tylko
On
2021-12-05 17:01:50
Ten na siłę lansowany temat, jest po prostu już nudny. Całe pokolenia sobie dawało z tym radę i nie wymuszało takiego lansu, jak to teraz niektóre obiboki próbują robić. Do nauki lenie!!!
Czytelnik
2021-12-05 15:07:45
Dzieci do nauki.
capilano
2021-12-05 14:12:29
Jak się nie ma żadnych zainteresowań, to najlepiej zająć się seksem, co z czasem staje się jego głównym programem w życiu osobistym. Demonstruje na ulicach, na siłę naucza i poucza innych, nie patrząc na to czy oni chcą tego. Chłopcze, idź lepiej pograj w piłkę i się dotleń.
felczer
2021-12-05 12:31:43
Mniej gadać, a raczej ugruntowywać umiejętności - niestety nauczycielki są na ogół paskudne.
do @ Jola
2021-12-05 10:36:43
- ten Wojtek budujący intymność w parach nie posiada jeszcze "srjapona" i nie wie jak założyć kondoma.W "necie" może dowiedzieć się jak dziewczynie (chłopakowi) może sprawić "potrójny orgazm".Za moich czasów gdy "Młodzi chcieli rozmawiać na tematy" (kościół-religia) to szli do na plebanię. Analogicznie mogą spotykać się z Margot, Lempart lub profesor Iwasiów i otrzymają informacje "jak powinna wyglądać edukacja seksualna w szkołach" ."Wojtki" mają jeden problem - "srajpody", które utależniają
Jola
2021-12-05 09:52:22
W kółko pokazują filmy o ciąży i rozwoju płodu po to byś wiedział że seks to także prokreacja. Dlatego powinineś jako mężczyzna dbać o kobietę by jej nie zarazić przez nieprzemyślane relacje oraz żebyś zakładał prezerwatywę jeśli nie myślicie o ciąży. Czy wasi rodzice wam tego nie wytłumaczyli? Czyżby były to rodziny dysfunkcyjne?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA