sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > PE przyjął rezolucję krytykującą Polskę za projekt dot. edukacji seksualnej

PE przyjął rezolucję krytykującą Polskę za projekt dot. edukacji seksualnej

PE przyjął rezolucję krytykującą Polskę za projekt dot. edukacji seksualnej
Data publikacji: 2019-11-14 19:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 19:53
Wywietleń: 586 427738

Parlament Europejski przyjął w czwartek w Brukseli rezolucję krytykującą Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej. Za rezolucją głosowało 471 europosłów, 128 było przeciw, a 57 wstrzymało się od głosu.

Pod projektem rezolucji podpisani są europosłowie największych frakcji w PE: EPL, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę, Zieloni i GUE.

PE wezwał w tym dokumencie, aby polski parlament wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy oraz „zapewnił młodzieży dostęp do kompleksowej edukacji seksualnej”.

W przyjętej rezolucji europarlament „wyraża głębokie zaniepokojenie niezwykle niejasnymi, szerokimi i nieproporcjonalnymi przepisami projektu ustawy, które de facto zmierzają do penalizacji upowszechniania edukacji seksualnej wśród nieletnich”.

Europosłowie wskazują, że zakres proponowanych przepisów „potencjalnie grozi wszystkim osobom - a w szczególności edukatorom seksualnym, w tym nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, pisarzom, wydawcom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzom, rodzicom i opiekunom prawnym – karą pozbawienia wolności do trzech lat za nauczanie o ludzkiej seksualności, zdrowiu i stosunkach intymnych”.

PE obawia się, że projekt miałby „blokujący” wpływ na edukatorów, oraz wskazuje, że jedną z głównych barier dla edukacji seksualnej jest brak wsparcia edukatorów. Wzywa też do udzielenia wsparcia osobom zapewniającym taką edukację i informacje w sposób rzeczowy i obiektywny.

Europosłowie, którzy poparli rezolucję, uważają, że edukacja seksualna jest niezbędną częścią programu nauczania w szkołach w celu spełnienia standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Europy w zakresie edukacji i ochrony młodzieży. Stwierdzają również, że edukacja seksualna powinna obejmować takie tematy jak „orientacja seksualna i tożsamość płciowa, ekspresja seksualna, związki i wyrażanie zgody, a także informacje o negatywnych skutkach lub chorobach, takich jak choroby przenoszone drogą płciową i HIV, nieplanowana ciąża, przemoc seksualna i krzywdzące praktyki, takie jak uwodzenie oraz okaleczanie żeńskich narządów płciowych”.

PE w rezolucji „potępia niedawne wydarzenia w Polsce, które miały na celu dezinformację, stygmatyzację i zakazanie edukacji seksualnej, a w szczególności surową, niewłaściwą i błędną treść uzasadnienia przewidzianego w projekcie ustawy”.

Europosłowie w dokumencie wzywają też Radę do zajęcia się tą kwestią i innymi zarzutami dotyczącymi naruszania praw podstawowych w Polsce „w kontekście obecnych wysłuchań dotyczących sytuacji w Polsce, zgodnie z art. 7 ust. 1 TUE”.

W rezolucji zachęca się wszystkie państwa UE do zapewnienia wyczerpującej i odpowiedniej do wieku edukacji seksualnej w szkołach. Posłowie podkreślają, że brak informacji o seksie i seksualności zagraża bezpieczeństwu i dobrostanowi młodych ludzi oraz czyni ich bardziej podatnymi na wykorzystywanie seksualne, nadużycia i przemoc, w tym molestowanie w internecie.

Posłowie wzywają też do odpowiedniego finansowania organizacji społecznych na szczeblu UE, w ramach programu "Prawa i wartości" na lata 2021-2027 lub innych unijnych projektów pilotażowych.

PE podkreśla również w rezolucji „znaczenie edukacji zdrowotnej i seksualnej, w szczególności przeznaczonej dla dziewcząt i młodzieży LGBTI, na których niesprawiedliwe normy dotyczące płci mają szczególny wpływ”. Europarlament jest zdania, że taka edukacja powinna obejmować „uczenie młodzieży o związkach opartych na równości płci, zgodzie i wzajemnym szacunku jako sposobach zapobiegania stereotypom związanym z płcią, homofobii, transfobii i przemocy uwarunkowanej płcią oraz zwalczania ich”. Zauważa też, że „edukacja seksualna nie prowadzi do wcześniejszej aktywności seksualnej”.

Do projektu rezolucji zgłoszono szereg poprawek autorstwa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zostały one jednak odrzucone.

(pap)

Fot. domena publiczna

Komentarze

PE-owskie Lewusy i LGBT-owskie Platfusy...
Czyli ze: to co PO-chodzi... z Lewej strony jest wylacznie dobre - a to co z Prawej wylacznie zle... co = !/? lub ?/!
2019-11-15 00:04:41
olaboga
PRZYWODCA polskich sodomimitow-Biedron w akcji.Brawo jego wyborcy.
2019-11-14 23:16:26
czytam
Pederaści z ep nie są jeszcze naszymi katami .
2019-11-14 19:52:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie