Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

W wodzie z Odry znaleziono rzadkie mikroorganizmy. To one są źródłem zabójczych toksyn?

Data publikacji: 18 sierpnia 2022 r. 20:01
Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2022 r. 07:56
W wodzie z Odry znaleziono rzadkie mikroorganizmy. To one są źródłem zabójczych toksyn?
Fot. PAP  

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- IRŚ z Olsztyna, po dodatkowych badaniach, znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabijających organizmy wodne - ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka - powiedziała minister Moskwa.

Jak zaznaczyła, dodatkowe badania potwierdziły też, że w Odrze rzeczywiście doszło do zakwitu "złotych alg". - To jest bardzo rzadko występujący i mało znany gatunek, jednak zespół Instytutu sporo wie na ich temat. Potwierdzamy jeszcze te wyniki dodatkowymi badaniami - podkreśliła.

- Prowadzimy teraz badania w kierunku toksyn wytwarzanych przez algi. Na pewno wiadomo, że te toksyny nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże. Będziemy potwierdzać ich obecność w rybach i małżach - dodała minister Moskwa. - Badamy też pierwotną przyczynę zakwitu, która może być różna i okoliczności pojawienia się zakwitu. Na pewno mogły się do niego przyczynić uwarunkowania meteorologiczne, czyli susza i niski poziom wody - dodała. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BArt
2022-08-19 08:52:48
Znaleziono pojedyncze złote algi, tymczasem woda musiałaby zmienić od nich kolor aby ilość toksyn wystarczyła do wytrucia rzeki i zwiększenia poziomu tlenu. W dodatku dogadali się z Niemcami aby oni pierwsi taką hipotezę wystawili. Tymczasem do Odry podłączonych jest 288 nielegalnych rur spustowych ścieków. Jednocześnie są przypadki kiedy były zrzucane całe cysterny chemikaliów. Nie można wciąż wykluczyć celowego zatrucia np. przez rosyjski sabotaż. Rozpad substancji na sole i tlen np...
Piotr
2022-08-19 08:40:48
Brzoza rozwaliła Tupolewa, a obecnie złota laga żyjąca w morzach rozwaliła Odrę zbiornik słodkowodny. Propagandowo dobrze brzmi. Podział na pisiory i poewcy zapewnia kosmiczne wynagrodzenia i pracęęw kilku spółkach skarbu państwa na raz dla wszystkich polityków i działaczy partyjnych. Patrz wiceprezes Wody Polskie i mąż minister Paweł Rusiecki. Moskwa i Rusiecki prywatnie to rodzina., a słuzbowo krocie mają z budżetu.
@Wojtek
2022-08-19 08:40:03
Takie same wnioski miało polskie społeczeństwo po ujawnieniu nagrań dygnitarzy Tuska żrących ośmiorniczki i pijących drogie wina w restauracji u Sowy. Późno doszedłeś do takich wniosków
Karol
2022-08-19 08:33:01
Złote algi występują tylko i wyłącznie w słonej wodzie. W wodzie słodkiej nie ma prawa ich być! Skąd takie zadolenie Odry? Może to należy sprawdzić. Ale cóż, głupi naród to łyknie. Nieudolność pislandu powala!!
Wojtek
2022-08-19 07:03:46
Jeśli jest susza i niski poziom wód to cofa się zezwolenia na zrzut ścieków przemysłowych, po to żeby nie zatruć nadmiernie rzeki. To logiczne, ale nie dla sztucznie stworzonego molocha, którym sterują (bo nie zarządzają) mierni, wierni i skoligaceni z partyjnego układu. Po raz kolejny sprawdza się, że centralizacja to samo zło, a partyjniactwo prowadzi zawsze do katastrofy.
Ej tam!!
2022-08-18 21:49:41
,który tam pisior miał 5 z biologii? Ty? To masz 2godziny na podanie przyczyny. Opłaci się.
Donald Rtęć
2022-08-18 20:38:45
Jak się pisowców przyciśnie jak to zrobił samorządowy sztab kryzysowy tonod razu rtęć zmienili na złoto i się wydało że to może być z tych kopalni co mają solanki

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA