Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Wojewoda zachodniopomorski: Nie rekomendowałem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej (akt. 1)

Data publikacji: 2022-08-17 19:28
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-18 14:46
Wojewoda zachodniopomorski:  Nie rekomendowałem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
Fot. PAP  

Deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego, że będzie pomoc finansowa związana z sytuacją na Odrze, pozostaje aktualna - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas konferencji prasowej w środę. Mówił także o tym, że zakaz korzystania z rzeki zostanie prawdopodobnie przedłużony. 

Z. Bogucki był pytany m.in. o apel zarządu województwa zachodniopomorskiego do premiera o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Czy wojewoda rekomendowałby takie posunięcie rządowi? 

- Ja tego nie rekomendowałem - odparł wojewoda. - Pamiętam wizytę, kiedy premier Mateusz Morawiecki był w Widuchowej, i został zapytany przez jednego z dziennikarzy o to, czy będą jakaś pomoc jeżeli chodzi o tereny nadodrzańskie, związana z sytuacją na Odrze, a premier zadeklarował, że taka pomoc będzie. Próbujmy żyć na tyle, na ile to możliwe, w sposób w miarę normalny. Róbmy wszystko, co możemy, na Odrze. Deklaracja pana premiera pozostaje aktualna. 

W czwartek rano zapadnie decyzja, czy obowiązujący do tego dnia zakaz korzystania z Odry zostanie przedłużony. I najprawdopodobniej tak się stanie, bo, jak tłumaczył wojewoda, choć sytuacja w Szczecinie jest lepsza niż na południu województwa, to jednak śnięte ryby dotarły do okolic naszego miasta. 

- Trudno odwoływać zakaz, skoro ryby są bliżej tego największego skupiska mieszkańców, jakim jest Szczecin - powiedział wojewoda. - Gdybym dzisiaj miał podejmować taką decyzję, to na pewno zakaz byłby przedłużony do poniedziałku. 

Z. Bogucki przypomniał, że  do utylizacji trafiło już 67 tonów ryb i skorupiaków (te dane nie obejmują ostatniej doby). 

- Ryb śniętych w granicach administracyjnych miasta jest zdecydowanie mniej w porównaniu do tego, co działo się na południu województwa - dodał wojewoda. - Nie chciałbym się tu jednak wykazywać jakimś nadmiernym optymizmem. Bardzo ostrożnie do tego podchodzę, dlatego że obserwujemy bardzo niski parametry tlenu. 

Władze walczą z zakażaniem za pomoc zapór. 

- Te zapory ustawione są w 15 miejscach - poinformował Z. Bogucki. - Jest ich 26. To pokazuje, ze jest olbrzymia determinacja, aby ochronić jak najwięcej dziedzictwa przyrodniczego.©℗

(as)

***

Wcześniejsza informacja

"Obserwujemy, niestety, bardzo niskie parametry tlenu. Zarówno w Widuchowej, a więc w tym odcinku rzeki południowym, jak i na rogatkach Szczecina, wokół kanałów szczecińskich" – poinformował w środę podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

"Teraz może być tak, że ryby będą snąć nie z powodu zanieczyszczenia rzeki, ale z powodu przyduchy. Podobnie ma się sytuacja na Międzyodrzu i to jest bardzo niedobra wiadomość" – poinformował podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał "teraz mamy poziom tlenu zdecydowanie poniżej tych norm, które pozwalają organizmom normalnie funkcjonować".

Przekazał, że natlenienie wody zarejestrowane przez stację pomiarową w Widuchowej wynosiło 1,5 mg/l.

"Procesy gnilne, które niewątpliwie zachodzą, rozkład organizmów żywych, głównie ryb w wodzie, nie sprzyjają poziomowi tlenu" - powiedział Bogucki. Dodatkowo wskazał też na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, niski poziom wody, bardzo wysoką temperaturę.

Jak dodał "za chwilę będzie trudność rozgraniczenia tego, czy powodem śnięcia ryb jest czynnik związany z napływem rzeki i mas wody z południa, czy bardzo niskie ilości tlenu".

Wojewoda zachodniopomorski przekazał, że wszystko wskazuje na przedłużenie zakazu korzystania z wód Odry. Rozporządzenie zostało wydane w piątek i obowiązuje do 18 sierpnia. W czwartek ma zapaść ostateczna decyzja, co do jego przedłużenia.

W regionie powstało 26 zapór, znajdują się w 15 miejscach. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska pobiera próbki wody we wszystkich zachodniopomorskich powiatach, które leżą w dorzeczu Odry.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2022-08-19 14:47:31
To co mamy czekać kolejne 9 lat kiedy może PIS " łaskawie odda władzę" . Na ten czas w tej naprawdę durnej opozycji nie ma Polaków , tylko wykonawcy poleceń podobnych do tych z Moskwy za czasów Komuny ! Interes Polaków nie polega na tym, że jakaś pani Sędzina z Hiszpanii nakazuje natychmiast zamknąć TURÓW , a już Trzaskowski oraz Szymuś " tak tak trzeba natychmiast zamknąć, bo to wyro jest ! " Mądry inaczej jeden z drugim . No co , ja mam na takiego durnia zagłosować . W życiu !
POzmienie
2022-08-19 09:23:28
Do Trolla FIGO itp. POzmienie władzy tak napisałeś , za rok wybory , i nie znamy jak zagłosujemy i kogo wybierzemy , a ty już się erotycznie podniecasz , na przyjemności musisz poczekać . Jan Olszewski zapytał Czyja będzie Polska ja znam odpowiedź a ty ?
Polski
2022-08-19 09:18:32
Polski premier był tutaj. Ja nie widziałem kanclerza niemieckiego nad brzegiem Odry, mimo że jest to nasza wspólna rzeka, nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze
Do Trolla FIGO itp.
2022-08-18 15:41:51
A durny FIGO zapluje sobie brodę , jak UE odblokuje środki PO zmianie władzy :)) Bo żaden Francuz , Niemiec , Belg , czy Holender nie będzie harował na to , aby w kraju , który podpisał warunki wstąpienia do UE wprowadzał Kaczą PRL-kę tylnymi drzwiami . W cywilizowanej demokracji politycy boją się swoich wyborców w Kaczystanie nikt sobie nic nie robi z zasad samorządności i demokracji DLATEGO ŚRODKOWY PALEC zobaczymy przez Zbynka Zero Siedem % poparcia :))))
Edyta
2022-08-18 15:36:26
Służby kontrolują wode pitna i na kąpieliskach morskich. Nic nie wykryły-jesteśmy bezpieczni
FIGO
2022-08-18 14:44:23
Opozycja jest tak głupia , że sama się " wywali " do następnych wyborów. Oparte na kłamstwach , niesprawdzone wiadomości są dla nich wyrocznią ! .Teraz "żądania " dla tych co z rybek żyją. Poszli Wy wszyscy na h... . Rozdawnictwo się skończyło. Tusk niech odblokuje środki z KPO , bo " utopi " w tej nienawiści i Ursulę i całe Niemcy . Polacy zobaczyli co warta jest polityka niemiecka oparta na zaufaniu do Kacapów . Durny Tusek będzie pomagał Niemcom jednoczyć Europę pod niemieckim szyldem !!! .
@ Mirek KOD Sz
2022-08-18 13:04:47
Spakuj tornister i popraw się. Nie ma takiego pierwiastka jak rteńć. A tak po prawdzie to Niemcy już kilka dni temu wycofali się z teorii o rtęci. Niestety oPOzycja chciała być na topie a zaliczyła KOlejną wtopę.
@ OK. 2010
2022-08-18 12:46:17
Skoro znasz już przyczyny i sprawcę tej eko katastrofy na Odrze to zgłoś to do organów ścigania. Jeśli się potwierdzi to dostaniesz 1 mln PLN. A na razie POwstrzymaj się w ferowaniu przedwczesnych wyroków bo wyjdziesz na tym jak Tusk na rtęci. Totalna KOmpromitacja.
Berlin i mikroalgi
2022-08-18 10:25:00
Obecnie uczeni z Berlina stoją na stanowisku że w Odrze mogą być toksyczne mikroalgi które uaktwniły się w związku z wysoką temperaturą. Nic nie mówili o zrzutach kopalnianych solonej wody ani niemieckiej rtęci . Kiedyś się mówilo wyjść jak Zabłocki mydle.teraż można mówić wyjść jak Tusk na rtęci
Irena
2022-08-18 09:35:05
Chcą ogłosić stan klęski żywiołowej i jednocześnie organizują wielką imprezę na Odrze jaką są Żagle 2022 bo jest bezpiecznie na wodzie? To bez sensu
A jednak rtęć
2022-08-18 08:42:04
17 sierpnia 2022 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) potwierdził, że w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim stwierdzono podwyższone wartości rtęci. Czyli Morawiecki kłamał.
Pablo E.
2022-08-18 08:38:56
Jak to jest, że w sprawach takich jak rzeka Odra i jej zatrucia, nie wypowiadają się eksperci, tylko politycy bez stosownego wykształcenia w tej dziedzinie?!
Marlena
2022-08-18 03:54:43
do Marian Płoć 2022-08-17 19:54:49 Smutne wiadomości i w dodatku nie wiem jaką radę na brak tlenu ma samorządowy sztab kryzysowy Tuska i Geblewicza oprócz tego.że domaga się ekstra pieniędzy dla wędkarzy i gastronomików - tyle ze w odrze jest NADMIAR tlenu i dlatego jest to zagadka
Moskwa do Moskwy
2022-08-18 03:53:22
Wiceszef Wod Polskich Pawel Rusiecki ,o czym nikt nie pisze a ktorego NIE wyrzucono,to maz minister Anny Moskwy
Peówa
2022-08-18 02:48:07
Poraszka! Nie bendzie żagli?
VV
2022-08-17 23:00:42
Antymaseczkowcy, rtęćowcy i inni demaskatorzy spisków wszelakich. Tylko myślenie jakoś nie w modzie
Eliza z PO
2022-08-17 22:26:54
już rtęć nie jest ważna bo pisowcy rozmyli ją wodą ale nastąpił krach gospodarczy i spadek PKB czy jakiegoś PKP i wszyscy o tym piszą a jak jest spadek PKP to pewnie pociągi będą się spóźniać a przecież mają wozić węgiel
@chemik
2022-08-17 22:24:16
Skąd u ciebie przekonanie że w WIOŚ nie umieją badać wody bo przecież to ich zadanie ustawowe. Natomiast gdzie są badania wody wypowiadajacych się w tej sprawie tej klasy specjalistów co Rzepa, Tusk, Marchewka, Słowik, Polak czy Geblewicz? Co do Polak z Gorzowa to czy ona ma w ogóle pojęcie że niemiecka próba kontrolna z jakąś tam rtęcią nie była w ogóle pobierana z wód bieżących Odry granicznej tylko ze starorzecza wewnątrz terytorium Niemiec?
chemik
2022-08-17 22:12:56
Niski poziom tlenu o tej porze roku to zjawisko NORMALNE. Przyducha była kiedyś, jest teraz i będzie w kolejnych gorących latach. Dlaczego jednak kilka dni temu "SPECJALIŚCI" donosili o bardzo wysokim poziomie tlenu"??? Czy ktoś w ogóle panuje nad badaniami wody? Czy w WIOS jest ktoś kto zna się na badaniach wody? To żenujące, że raz ktoś ogłasza bardzo wysoki poziom tlenu a potem bardzo niski. Generalnie te badania są chyba niewiarygodne. Szkoda, że wojewoda korzysta z tych "badań".
Mirek KOD Szczecin
2022-08-17 22:01:30
Niemcy wykryli rteńć a pisowcy to tuszują.
Buhaha PIS !!
2022-08-17 21:57:40
Pod koniec lipca służby wiedziały, co dzieje się w Odrze. Rozcieńczyły wodę, żeby zagrożenia nie było. Specjaliści od gospodarki wodnej uspokajali premiera, że sobie z tym poradzą, bo odpowiednio rozcieńczą zanieczyszczenie i będą mieli problem z głowy. Tak się nie stało - mówił w TOK FM Marek Sawicki z PSL.
Luna
2022-08-17 21:56:25
Tak się robi w bambuko ludzi, jutro to już na 100% będzie to wina Tuska.
Do RTĘCIOWCÓW :
2022-08-17 21:51:37
Rozstrzygającym o wpływie na organizmy żywe jest badanie na obecność rtęci w rybach. Państwowy Instytut Weterynarii wykluczył rtęć jako przyczynę śnięcia ryb w Odrze. Rtęci nie stwierdzono w woj. dolnośląskim i lubuskim i zachodniopomorskim. Podwyższone wartości rtęci wystąpiły w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim na Śląsku" - podał w środowym komunikacie GIOŚ. wIĘC MORDA W KUBEŁ ! Przy wyższym stanie wód spust kopalniany spłynął , teraz wytruł wszystko NA LATA ze ślimakami włącznie . ODRA lśni
Jorguś
2022-08-17 21:14:52
Użyjcie respiratorów tych od handlarza
OK.2010
2022-08-17 20:58:00
Przestańcie wreszcie nas karmić bzdurami. Wasz wina i godnie ją przyjmijcie PISOWCY. Zresztą szkoda słów
Marian Płoć
2022-08-17 19:54:49
Smutne wiadomości i w dodatku nie wiem jaką radę na brak tlenu ma samorządowy sztab kryzysowy Tuska i Geblewicza oprócz tego.że domaga się ekstra pieniędzy dla wędkarzy i gastronomików
Peówa
2022-08-17 19:53:45
Jusz po nas! Nie było rtenci!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA