Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Wojewoda zachodniopomorski: pierwsze śnięte ryby w granicach Szczecina (akt. 1)

Data publikacji: 2022-08-16 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-17 13:16
Wojewoda zachodniopomorski: pierwsze śnięte ryby w granicach Szczecina
Wojewoda: "Zanieczyszczenie jest coraz mniejsze".  Fot. Ryszard Pakieser  

Na terenie szczecińskich kanałów pojawiły się pierwsze śnięte ryby - poinformował we wtorek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Ale miał też dobre wiadomości. Z jego informacji wynika, że zanieczyszczenie jest mniejsze a turyści w gminach nadmorskich póki co nie mają powodów do obaw.  

- Widzimy na terenie kanałów szczecińskich od strony południowej pierwsze śnięte ryby - powiedział Z. Bogucki. -  Mamy do czynienia z przemieszczaniem się mas wody, które są zanieczyszczone i które są na rogatkach odrzańskich Szczecina. Na tę chwilę to zjawisko jest nieporównywalne z tym, co było na południu województwa. 90 procent ryb to ryby dawno śnięte. Tylko 10 procent to ryby, które tutaj dogorywają. Zanieczyszczenie jest coraz mniejsze. Oby to się utrzymało. Mam nadzieję, że to się będzie potwierdzało. Dobra informacja w tym trudnym czasie: wczoraj udało się wybrać martwe ryby ze wszystkich zapór. Nic nie zostawało w wodzie.

We wtorek miało zostać postawionych siedem piętnastometrowych zapór, które mają oddzielić Międzyodrze, a wiec także Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, od śniętych ryb, które płyną do 60 centymetrów pod powierzchnią rzeki. 

Przy tej okazji wojewoda zaapelował do Niemców, aby "podjęli działania". Według niego powinni stawiać zapory, tak jak zapowiedzieli to podczas niedzielnego spotkania niemieckich i polskich ministrów w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na razie, jak powiedział wojewoda, na niemieckim brzegu postawiono tylko jedną zaporę.   

- We wszystkich trzech gminach nadmorskich, w Świnoujściu, Dziwnowie, Międzyzdrojach, codziennie sanepid monitoruje kąpieliska. Codziennie jest badana woda - mówił Z. Bogucki. - Parametry są takie jakie powinny być.  Nie ma żadnych przekroczeń. Mieszkańcy i turyści na razie mogą być spokojni. Mówię: na razie, bo zawsze robię to zastrzeżenie. Fala się przemieszcza. Jeżeli będę obserwować na Zalewie Szczecińskim kolejne śnięcia ryb, będę musiał podjąć odpowiedzialną decyzję  

Ponadto wojewoda poinformował, że próbki wody są pobierane w każdym powiecie na Pomorzu Zachodnim.

I jeszcze jedno. Do czwartku jest zakaz korzystania z Odry. Ale prawdopodobnie zostanie przedłużony. 

W niedzielę w siedzibie wojewody doszło do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz niemieckiej federalnej minister środowiska Steffi Lemke. A. Moskwa poinformowała wtedy, że żadne z badań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych w Odrze, nie stwierdzono rtęci ani metali ciężkich. Z kolei niemiecka polityk oceniła, że musi być usprawniony "łańcuch przekazywania informacji" między polską a niemiecką stroną. ©℗

(as)

***

Wcześniejsza informacja

Masy zanieczyszczonej wody są już na odrzańskich rogatkach Szczecina, ale to zjawisko jest nieporównanie mniejsze w stosunku do południa województwa – powiedział we wtorek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- Widzimy na terenie kanałów szczecińskich od strony południowej pierwsze śnięte ryby, więc to wskazuje, że faktycznie mamy do czynienia z przemieszczaniem się tych mas wody, która jest zanieczyszczona właśnie tutaj w kierunku Szczecina. Można powiedzieć, że są one już na rogatkach odrzańskich miasta, ale to zjawisko jest na tę chwilę nieporównywalnie mniejsze w porównaniu do tego, co było na południu województwa – powiedział we wtorek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dodał, że według straży rybackiej 90 proc. to ryby "dawno śnięte", które przypływają w stanie "pewnego rozkładu", a 10 proc. to ryby, które "tutaj dogorywają", co – jak mówił – wskazuje, że zanieczyszczenie jest "coraz mniejsze".

Bogucki przekazał, że w poniedziałek udało się wybrać ryby ze wszystkich zapór ustawionych w sześciu miejscach na Odrze. - Pozostają jeszcze ryby w roślinności nad brzegiem, tutaj próbujemy je wyciągać poprzez falowanie dużymi jednostkami tak, żeby spływały do zapór albo były wybierane z łodzi – tłumaczył.

Podkreślił, że niezwykle ważne jest oczyszczanie rzeki, aby nie doszło do wtórnego jej skażenia. Poinformował, że jeszcze we wtorek ma stanąć zapora na wysokości niemieckiej miejscowości Mescherin na Odrze Zachodniej "która przepływa przez Szczecin".

- W tym momencie stawiane jest (też) siedem piętnastometrowych zapór, które mają oddzielić Międzyodrze, a więc Park Krajobrazowy (Dolina) Dolnej Odry od wpływania śniętych ryb, które płyną po powierzchni do 60 cm pod powierzchnią wody tak, żeby jak najmniej tych śniętych ryb wpłynęło na teren parku krajobrazowego – mówił Bogucki.

(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Cigacice
2022-08-17 13:03:23
To jest rtęć spuszczona prawdopodobnie z Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu.
Cigacice
2022-08-17 10:44:50
Ja w kwestii formalnej z próbkami niemieckich badań. Jeśli próbka z rtęcią nie była brana z Odry z jej brzegów przy głównym nurcie tylko z doplywów i starorzecza po niemieckiej stronie i tam stwierdzono rtęć to ta rtęć jest niemiecka. Jak można na to nie wpaść? Przecież próbki wyraźnie zaznaczono w wypowiedzi że brano po niemieckiej stronie. Starorzecze nie posiada bieżącej wody a dopływy płyną z Niemiec do Odry a nie odwrotnie
Rzeczywistość
2022-08-17 09:29:40
Władze Meklemburgi Pomorze Przednie informują że nie ma zagrożenia dla Zalewu Szczecińskiego i niemieckich kurortów. W sprawie rtęci nie otrzymali żadnego przekazu od Donalda Tuska i jego sztabu kryzysowego
Foto
2022-08-17 09:27:27
Uwaga uwaga, uprasza się o przesyłanie zdjęć martwych ryb na e-mail urzędu marszałkowskiego aby skutecznie reagować w kryzysie. Nie ociągaj się tylko wysyłaj zdjęcia tak pomożesz Odrze
Parodia
2022-08-17 07:50:28
Bogucki - człowiek mem.
Rzeczywistość
2022-08-17 00:20:50
Tusk to Geblewicz to a Krzystek tamto. PiSowskie trole wyszli byście na ulice miast szczególnie takich jak Szczecin to byście się dowiedzieli jak wielka jest złość w narodzie na rządzących. I jak byście na ulicach tych miast zaszczekali te swoje dyrdymały to nie jestem pewien czy dostali byście się do swoich autokarów w których przywieziono was z jakiś dziur ze wschodu. Mamy dość waszej arogancji, partactwa i złodziejstwa PiSowskich lizusów.
@FIGO
2022-08-16 22:41:51
Proszę się nie podniecać, to tyko rusko-PISowska farma hejterów i trolli, podobna do Kasty z czasów Piebiaka.
FIGO
2022-08-16 21:39:37
Widzę ,że po mojej dominacji w obsztorcowaniu Platfusów przez długi weekend ,działacze PO dostali op...l od wierchuszki i wzięli się i spięli , no i pierdnęli na łamach Kuriera. Lubię Kurier za to , że nie blokuje moich jajcowych wypowiedzi, ale jeżeli napiszę coś z nazwiskami i prawdziwe , to chroniąc moją dupę , blokują prawnie zagrożone ! . Dzięki Kurierze . Mam zbyt dużą wiedzę o wałkach, a dzięki Tobie uniknę kastowych Sądów. Nie chciałbym , aby jakiś Tuleya mnie sądził !
Peówa
2022-08-16 19:59:31
To była rteńc! Nasz wuc nie myli się!
słupczanie
2022-08-16 19:49:49
W Gnieźnie i okolicach szajki są bardzo aktywne przed zmianą pogody (przed deszczem). W woj. wielkopolskim i we Wrocławiu podrzucają śmirdzącą chemię do sklepów, banków, szkół, szpitali, samochodów... W kranach brudna woda. Uwaga na szpit.....
@donald wspaniały
2022-08-16 18:04:53
Wiesz dlaczego tak jest , bo takich oczadzonych zwolenników wychowanych z butem na twarzy żyje jeszcze wielu ...Nie radzą sobie w demokracji , bo za nich tzw. "WADZA" robiła wszystko i PIS jest tego namiastką , a poza tym tęskno do młodych czasów , poza tym dostają 13-14 -e emerytury od kiedyś zarabianych ok. 20dolarów m/c odprowadzali składki do ZUS teraz dostają kilkaset dolarów od ZUS i kto na to pracuje nieważne prawda?? Kaczysyn dobrze skalkulował jełopów , już niedługo !!!!
Adam
2022-08-16 17:20:28
Skompromitowani Bogucki i Duklanowski do natychmiastowej dymisji.
donald wspaniały
2022-08-16 17:10:19
nic nie wychodzi.baby z piorunami nie daly rady,inflacja też, sankcje na rosje też, blokada rpo , kit który codziennie wpieprzam w ludzi , rtęć , sedziowie , esbecy z emeryturami, czepiam się każdej okazji śniętych ryb a mi nic nie rośnie. krytyka , pis , moje kłamstwa w obietnicach i fake newsy dotyczące pis i nic nie daje .Jedyne co się udało to odwalic trzasniętego i hołote.Może jakby putin do nas wszedł to by mi pomógł być tu namiestnikiem z niemcami mam to dogadane
Byly wyborca PO
2022-08-16 17:02:46
Jak widać cała montowana afera z rtęcią się nie powiodła, nie pyķło. A czas ucieka , Scholz idzie w odstawkę a CDU mówi żeby przy Odrze pomagać sobie a nie robić POlityki czyli Donald Rtęć dostał po łapach. To dlatego nagle.hejt się wylał bo Bogucki sobie radzi i we wrześniu otworzy Odrę. Kmioty z rtęci robią teraz w gacie bo ogłoszą że panika to robota rtęciowców
gg
2022-08-16 16:32:50
Bogucki bierz się na poważnie do roboty bo po posyku będzie.
Stary człow.a może
2022-08-16 16:26:14
Dla regionu i samego Szczecina to oznacza na dekady śmierć wodnej turystyki i wszystkiego co wiąże się z turystyką w aspekcie akwenów wodnych.Masa przedsiębiorców,masa inicjatyw turystycznych w tym regionie zniknie.W panice rząd PiSu wzorem pandeml kiedy zamykali lasy-zabronią dostępu do plaż morskich i spożywania ryb.Jesteśmy na krawędzi zagłady-porównywalnej do tej z użyciem bomby atomowej.
A jednak
2022-08-16 16:24:53
Strona niemiecka potwierdziła obecność rtęci w Odrze, co oznacza że Morawiecki kłamał.
Jechać PIS !!
2022-08-16 16:23:49
"Są za to nowe samochody dla Wód Polskich". I o to chodzi. Władza musi się wozić a nie tam rybami gnijącymi się zajmować. Nie po to w końcu szli do polityki. 66 z pisowcow to już milionerzy. I to o to chodzi. Kasa i bryka, czyli Koryto+. A nie jakieś zdechłe ryby...
Sztab z Rtęci
2022-08-16 16:20:41
Jaka piękna POrażka Tuska i PO z jednorazowym sztabem kryzysowym. Posiedzieli objerzeli mapę popatrzyli na Geblewicza z monitora i......się rozjechali. Wyatarczyło przed kamerami że się pokazali. A reszta Polski zapiernicza przy Odrze. To przy wyborach trzeba pokazać ich pozerstwo i lenistwo. Jednorazowy sztab kryzysowy Tuska
Ktos
2022-08-16 16:19:30
Bogucki do dymisji
Tomasz
2022-08-16 14:53:24
Ludzie jestescie nienawistni! Za PO I PSL jezzcze by gó...... na dolano do ODRY!
Tomasz
2022-08-16 14:50:52
Blokada komentarzy przez lewacką redakcję !
zbychu nie ogarnia
2022-08-16 14:38:47
Mina na zdjęciu mówi wszystko. Ten człowiek nie wie co się dzieje i co ma robić. Ale winę za to ponosi ten, który go zrobił wojewodą.
Aneta
2022-08-16 14:25:12
Tak niekompetentnego wojewody jak Bogucki nasze województwo nie miało w całej swojej historii. To jest parodia wojewody.
@Kaziu
2022-08-16 14:13:34
Bogucki to całe dnie siedzi przed aparatem fotograficznym i pracuje nad swoim portfolio. Niech ten człowiek weźmie się wreszcie za robotę.
rada
2022-08-16 14:05:14
Bogucki, a myślałeś o tym żeby obudzić Duklanowskiego, bo biedak nie wie o katastrofie do której doprowadziliście.
Pomylka
2022-08-16 14:04:37
Zamiast tych ryb powinne plynac tluste koty
@@ hugo
2022-08-16 14:02:37
I to dwa razy w przeciągu roku.
Iwona
2022-08-16 13:58:14
Służby niemieckie ogłosiły że nic nie znalazły zatrutego w rybach i wodzie z Odry, także nadal bagatelizują sprawę rtęci że nic trującego nie ma. Postanowili że będą powtarzać badania. Chyba wiedzą że próbki pojechały do Czech, Holandii i Wielkiej Brytanii i że będzie ostra weryfikacja. Pamiętajcie że w Anglii poradzili sobie z wykrywaniem trucizn. Niemcy sugerują że przyczyną może być upalna pogoda i niski stan rzeki. Dla kurortów nie przewidują zagrożeń
TURÓW
2022-08-16 13:49:30
Źródłem może być Kopalnia w Turowie. Skażenie przedostało się do Odry Nysą Łużycką. To by tłumaczyło dobry stan wody we Wrocławiu, który jest powyżej ujścia Nysy.
Marian
2022-08-16 13:42:43
Co pozytywnego i racjonalnego zrobił dla ratowania Odry sztab kryzysowy powołany przez samorządy z PO? Zebrali się w Szczecinie i rozjechali szukać rtęci? Tu potrzeba rąk do pracy i wsparcia a nie konferencji. Zresztą z konferencji Tusk mógł się dowiedzieć jak płynie Odra bo musieli mu na mapie pokazywać jak płynie bo nie ogarniał
@@daren
2022-08-16 13:42:40
Zbierać to mają ci co doprowadzili do zatrucia i przez 2 tygodnie nic z tym nie robili. Niech sobie Morawiecki na pomoc wzywa WOTowców. Na razie rząd pokazuje szczyty swojej niekompetencji.
Kaziu
2022-08-16 13:34:51
Widać że boją zaangażowania i sprawności Boguckiego, całe dnie siedzi na wodzie i wie co się dzieje. Inni wolą teleporadę
@ hugo
2022-08-16 13:33:16
A gdzie ty ekspercie byłeś jak Wisła szambem i śniętymi rybami do Bałtyku płynęła ? Trzymałeś kciuki za Rafała ?
@daren
2022-08-16 13:32:26
Haha, jakie skażenie, chyba rtęcią. Z nurtem rzeki płyną martwe ryby ktorych nikt z PO nie chce pomóc zbierać, wolą bzdury pisać. Ale myślę że służby dadzą radę i wolontariusze dadzą radę na wodzie i na brzegach. Byle im peowcy nie przeszkadzali. A Odra się odrodzi mimo niemieckiej rtęci
Myśl
2022-08-16 13:30:56
Władza PIS+ zachowuje się jak strażak podpalacz. Gasi mężnie to co wcześniej podpaliła, przymuszona i spóźniona. Nie mamy państwa tylko hydrę partyjną - główne łby potwora to Kaczyński i Ziobro. Jednym z pierwszych kroków tej władzy była likwidacja służby cywilnej. W to miejsce wprowadzono struktury/służby partyjne - potrzebne były synekury. Tak jest m.in. w Wodach Polskich, Lasach P. Te twory są, ale nie działają. Tym razem zginęły miliony ryb, innych zwierząt i środowisko Odry. Niszczą Polskę.
@ Rząd PiS
2022-08-16 13:20:40
Już dwa dni po informacji od Polskiego Związku Wędkarskiego i od Wód Polskich rządzący zawiadomiliśmy prokuraturę i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz w Opolu, że w Oławie jest zatruta Odra. Niestety nie jest możliwe hipokryto szybkie usunięcie z Odry tego co ją zatruło. Zanieczyszczona woda musi sama spłynąć.
ścieki od PiS
2022-08-16 13:18:48
Zdjęcie tej facjaty idealnie oddaje stan rzeczy. Tak wyglądają teraz ryby w Odrze.
Kompromitacja PiS
2022-08-16 13:15:27
Szelmowski uśmieszek z konferencji z Moskwą zniknął-? Była bura od Brudzia lub prezesa-? Katastrofa z jaką mierzy się Polska to koniec władzy PiS.
Czarna
2022-08-16 13:14:33
Ciekawa jestem, ilu z tych, którzy głosowali na pis, a mają firmy, pensjonaty, bary itp. i stracili mnóstwo pieniędzy przez zatrucie Odry będą dalej na nich głosować???
Peówa
2022-08-16 13:06:06
Zbieram termometry starego typu! Na gwałt!
daren
2022-08-16 13:03:13
Raz mówi że skażenie nie dotarło do Szczecina, po 5 minutach mówi że dotarło. Czy ten człowiek w ogóle cokolwiek ogarnia, czy jest zwyczajnie niekompetentny jak reszta pisowców.
@as
2022-08-16 12:56:23
Odrę powinien ratować ten kto doprowadził do jej zatrucia. Jakoś nie widzę by Morawiecki przyjechał do Szczecina. A co robi Duklanowski z Wód Polskich?
do baby z magla
2022-08-16 12:53:55
Za co brawo? Za to że przez dwa tygodnie nic nie robili i doprowadzili do katastrofy ekologicznej na Odrze? No to rzeczywiście Morwiecki ze swoim namiestnikiem Boguckim mogą być dumni i pobrać premie.
Zieloni
2022-08-16 12:48:00
My Zieloni uważamy że znicze nad Odrą to dodatkowy ślad węglowy panie hugo
hugo
2022-08-16 12:41:07
Bogucki, wiesz że wędkarze zapalają znicze nad Odrą? Zarybianie rzeki potrwa latami. Jesteście z siebie dumni?
ichtiologia
2022-08-16 12:34:47
Kto rtęcią wojuje od rtęci przegra w wyborach. Za kłamstwa, fejki i sianie paniki ludzie nad Odrą zapłacą tuskoidom w urnie wyborczej
as
2022-08-16 12:32:56
Najbardziej podoba mi się aktywność marszałka ze sztabu kryzysowego Donalda Tuska i marszałkini Polak z Gorzowa. Zbiera zdjęcia na mejla i to fantastycznie pomaga reagować w kryzysie na Odrze
Rząd PiS zabił Odrę
2022-08-16 12:32:02
Wiedzieli o skażeniu od dwóch tygodni, ale nic nie robili. Morawiecki pozwolił by ten cały syf dotarł do Szczecina.
@Kazek
2022-08-16 12:30:58
No coś ty. Ogarnij się. Są wakacje.
@ Kazek
2022-08-16 12:30:32
Które służby sobie nie radzą? Chyba niemieckie bo nie mogą się zdecydować czy jest rtęć czy jej nie ma i czy woda jest żrąca że pali ręce włożone do wody czy to zrzuty z kopalni pełne soli. Co do specjalistów z uczelni to skąd wiesz że wojewoda nie korzysta z ich wiedzy? Jesteś kolejnym hejterem bez elementarnej wiedzy, zdobycie wykształcenia i wiedzy nie boli , spróbuj a przede nie przeszkadzaj ratować Odry ludziom czynu
@Anna
2022-08-16 12:30:13
Jeśli masz wiadomość kto doprowadził do skażenia Odry i ukrywasz te informacje podlegasz karze, jeśli pomawiasz kogoś niewinnego o sprawstwo podlegasz karze. Jesteś hejterką która ma Odrę w dooopie tylko myśli o politycznej nawalance, jak sini razem z rtęciowego szwabskiego zakola
Rtęć
2022-08-16 12:27:50
Ja Donald Rtęć, przewodniczący sztabu kryzysowego ze Szczecina pytam się gdzie jest rtęć?
j p
2022-08-16 12:23:41
...a przed chwila- Wojewoda zachodniopomorski: fala skażenia nie dotarła do Szczecina ani do Zalewu Szczecińskiego
Wódy Polskie
2022-08-16 12:18:53
Duklanowskiemu chyba śnięte ryby musiałyby zacząć wypływać przez odpływ w wannie, żeby zaczął coś robić.
@Baba z magla
2022-08-16 12:14:24
Brawo pisowski klakierze, 20 groszy od wojewody już wpada na twoje konto.
cdn
2022-08-16 12:11:20
Przewodniczący Tusk miał rację. Ten rząd nad niczym nie panuje.
Kazek
2022-08-16 12:06:03
A ja mam apel do Rektorów uczelni szczecińskich. Jeżeli służby sobie nie radzą, a wszyscy widzą, że sobie nie radzą, to może warto byłoby powołać miedzyuczelniany zespół specjalistów. US ma Wydział Biologi, ZUT Wydziały Chemi i Rybacki, PUM toksykologów. Jeżeli Szczecin ma być miastem akademickim, to niech to pokaże, że ma specjalistów, którzy potrafią w praktyce pokazać swoją wiedzę. Nie oglądajmy się na służby czy to Polskie czy Niemieckie.
Anna
2022-08-16 12:04:49
Doprowadziliście do skażenia Odry no to może zaczniecie wreszcie coś z tym robić, a nie tylko gadać. Że też taki nieudacznik jest naszym wojewodą.
Baba z magla
2022-08-16 12:00:00
Brawo rząd, PIS i Bogucki!
Damian
2022-08-16 11:57:04
Działać i wyławiać oraz badać cały czas wodę z rzeki. Oraz informować żeby wiarygodny przekaz był na bieżąco. Nie ma wakacji tak jak u innych śpiochów bo Szczecin walczy o Odrę
Sid
2022-08-16 11:55:46
I co? Rozdziawiona gęba, a czynów brak.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA