Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

Data publikacji: 2022-08-16 21:54
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-18 10:55
Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn
Fot. PAP  

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że wszystkie parametry wody pitnej są prawidłowe i stabilne.

Minister podczas wtorkowej konferencji prasowej wskazała, że w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Co spowodowało katastrofę ekologiczną?

Pierwsza hipoteza to przedostanie się do rzeki substancji toksycznych (zatrucie m.in. przez zakłady czy nielegalne zrzuty). - Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

Druga hipoteza to czynniki naturalne (wysoka temperatura, niski stan wody) a kolejna - odprowadzenie do Odry dużej ilości wód przemysłowych.

- GIOŚ bada wszystkie uwarunkowania, które potwierdzają wysokie zasolenie i wysoką temperaturę - zaznaczyła szefowa resortu klimatu. Podkreśliła też, że pod uwagę brane jest również jednoczesne wystąpienie wszystkich tych czynników. Dodała również, że w badanych próbkach śniętych ryb nie stwierdzono pestycydów, ani izotopów promieniotwórczych powyżej normy.

- Pozostałe parametry są na bieżąco badane, będziemy informować o poszczególnych zakończonych fazach badań - zapowiedziała. Dodała, że dodatkowo Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła również badania świeżych ryb.

- W tych wszystkich badaniach uczestniczy - w przygotowaniu metodyki, ale też w analizach i realizacji - duża grupa ichtiologów, między innymi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Zakład Ichtiopatologii i Zdrowia Ryb w Żabińcu, a jednocześnie dwa instytuty, które zajmują się rybami - Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz Morski Instytut Rybacki - poinformowała minister.

Nowe wyniki badań wody z Odry

Z kolei uczestniczący w spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że na Odrze po stronie polskiej rozłożono siedem zapór, które umożliwiają szybkie usuwanie śniętych ryb w dużych ilościach.

- Polscy strażacy zaoferowali taki sprzęt stronie niemieckiej, nie ma jeszcze odpowiedzi z ich strony - poinformował. Wyjaśnił, że "zapory te są przesuwane w kierunku samego Szczecina, tak aby ochronić i kanały szczecińskie, i port, ale szczególnie zachodnią Odrę jak i wschodnią Odrę, a później już tor wodny między Szczecinem a Świnoujściem na Zalewie Szczecińskim" .

Według zastępczyni Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magdy Gosk, która przedstawiła dotychczasowe działania GIOŚ, stan Odry stabilizuje się, choć - jak przyznała - zasolenie wody wciąż jest wysokie. Zgodnie z przekazanymi na konferencji danymi GIOŚ prowadzi badania w 29 punktach kontrolnych wzdłuż rzeki Odry. Dotychczas pobrano 250 próbek, z których wykonano 5 tysięcy analiz.

- Zbadaliśmy 30 parametrów fizykochemicznych wody, przede wszystkim te, które budziły niepokój, czyli wysokie przewodnictwo, które oznacza podwyższone zasolenie, wysokie natlenienie wody i zasadowy jej odczyn - powiedziała Gosk. Dodała, że próbki pobierane są codziennie, a punkty zlokalizowane są w każdym z powiatów. Codziennie też badana jest zawartość rtęci i innych metali ciężkich.

Gosk podkreśliła, że badania prowadzone są przede wszystkim przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale próbki zostały także, dla potwierdzenia, wysłane do laboratoriów w Czechach, Holandii i Wielkiej Brytanii. Dodała też, że oddzielnie prowadzone są biotesty na próbkach wody. Natomiast Państwowy Instytut Weterynaryjny prowadzi badania na próbkach ryb.

Powołując się wyniki badań Gosk wskazała, że przyczyną śnięcia ryb nie były substancje toksyczne, Rozważana jest natomiast - jak zaznaczyła - naturalna przyczyna tego zjawiska. - Obserwujemy rekordowo niskie stany wody i wysokie temperatury, wpływa to na to, jak zachowują się substancje w Odrze, wpływa na rozcieńczanie tych substancji i zdolność ich przyswajania w środowisku - tłumaczyła Gosk. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ do PO-nizszych...
2022-08-18 10:49:33
a Ty, nie PO-dwyzszaj sie - ta swoja "KO-mentarzowa glu-PO-ta"... ??
do PO_niższych
2022-08-18 09:19:18
PO pierwszym "bum-bum" w PiS_dzielczy rząd w wykonaniu duetu Polak (wojewodzica z PL) i Axel Vogel (minister z D) "byli naziści" już dali luz "kaczystom". Teraz "byli.." znaleźli nowe mikroorganizmy i "zmieniają płytę". Ciekawe dlaczego duet Polak-Vogel zaczęli tę nawalankę i z czyjej inicjatywy. Nie chcą "nam" wypłacić "środków"? W PO_lityce nic samo nie dzieje się!
Ze obecnemu Rzadowi
2022-08-17 10:35:43
Nie jest Wstyd... by obecnie Reprezentowala Ich - Moskwa... ?/!
dość tych bzdur
2022-08-17 10:34:22
Polacy oczekują od rządu rzetelnych wyjaśnień kto i czym zatruł Odrę i w jakich okolicznościach doszło do jej zatrucia!
Krzysiek
2022-08-17 10:34:07
Co przepaliło gumowe rękawice i gumowce przez żrącą wodę co z martwymi ptakami i bobrami? Czy ktoś zweryfikował sprawę zrzutów solonej wody z kopalni? Tyle pytań jest
czy sprawdzono
2022-08-17 10:26:20
Zakłady Bumar-Łabędy i Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle?
.
2022-08-17 08:55:52
taaa ryby sie same otruly ,wszystko jest super super super wiec o co wam chodzi !
fin
2022-08-17 08:00:12
Przyroda to dziwne zjawisko , brak tlenu ....przyducha , ryby się duszą i zdychają , nadmiar tlenu , ryby zdychają . Niech wezmą przykład z człowieka......nam nic nie szkodzi , podobno
krótko
2022-08-17 07:58:42
Ta baba zwyczajnie łże.
Rtęć
2022-08-17 07:23:05
Jak to w 5000 próbek nie stwierdzo toksyn? Przecież sztab Tuska potwierdził rtęć i nie potrzebowali w sztabie robić żadnych dodatkowych badań
Aaaa
2022-08-16 22:42:55
Bo już się rozmyły toksyny, i nic nie znajdą a ten co to zrobił to może nawet znajomy znajomego itp który siedzi na stołku, szkoda patrzeć na tyleartwych ryb załamanie przyrodnicze ten rząd zrobił. Masakra
Donald Rtęć
2022-08-16 22:40:51
Przecież na sztabie kryzysowym w sobotę powiedzieliśmy jak jest i tak Niemcy mówią że tak jest. Jest rtęć, co zrobiliście z rtęcią?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA