Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Szefernaker: nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom w nieskończoność

Data publikacji: 2022-06-07 16:26
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-08 21:45
Szefernaker: nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom w nieskończoność
Fot. PAP  

Nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom z Ukrainy w nieskończoność - powiedział wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Jak zaznaczył, dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które pomogą im się usamodzielnić.

Szefernaker w Polsat News pytany był o kwestię świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wojennym z Ukrainy, które wynosi 40 złotych za osobę dziennie. Świadczenie może być wypłacane za okres do 120 dni pomocy (początkowo było to maksymalnie 60 dni). Zgodnie z zapowiedziami okres ten nie będzie już wydłużany, przy czym ustawa dopuszcza wyjątki w szczególnych przypadkach.

Minister o końcu rozwiązaniach dla uchodźców

Wiceminister przypomniał, że okres czterech miesięcy, przez który polskie rodziny mogą otrzymywać środki za pomoc, dobiega końca w przypadku uchodźców, którzy otrzymują pomoc w Polsce od początku rosyjskiej inwazji. Jednak, jak zaznaczył, nie dotyczy to wszystkich, bo rodziny, które pomagają osobom wymagającym pomocy systemowej, np. niepełnosprawnym i starszym, będą mogły dłużej otrzymywać to świadczenie.

Szefernaker podkreślił, że dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które mają pomóc im się usamodzielnić i "normalnie żyć". - Przecież nie możemy w nieskończoność dla wszystkich co do zasady tych środków przekazywać. Dlatego te osoby, które będą potrzebowały obiektywnie pomocy, będą tę pomoc otrzymywały - wyjaśnił.

Wiceszef MSWiA zapowiedział, że do końca czerwca zostaną przygotowane przepisy określające, które osoby będą mogły taką pomoc otrzymywać. - Przypomnę, że w dalszym ciągu będą także miejsca zakwaterowania zbiorowego, więc jeżeli ktoś uzna, że nie ma innej możliwości, to będziemy pracować nad tym, aby trafił do takiego miejsca - powiedział wiceminister.

Czy w Polsce będą obozy dla uchodźców?

Dopytywany, czy oznacza to, że w Polsce będą "obozy dla uchodźców", Szefernaker odparł: "Broń Boże, nie". "To są na przykład ośrodki spółek Skarbu Państwa, czy samorządowe, czy rządowe, różnego rodzaju pensjonaty, które na co dzień są wykorzystywane na rzecz pomocy uchodźcom" - dodał.

- Chcemy także, aby część uchodźców uzyskała taką systemową pomoc wśród organizacji pozarządowych, które na co dzień się taką pomocą zajmują - powiedział. - W najbliższych dniach przedstawimy taki plan związany ze współpracą rządu z organizacjami pozarządowymi, np. dla osób niepełnosprawnych - dodał.

Przypomniał też, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który zawiera rozwiązania systemowe pozwalające usamodzielnić się uchodźcom, jest w Sejmie. We wtorek zajmie się nim sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. - Myślę, że w tym tygodniu to przejdzie przez Sejm - ocenił wiceszef MSWiA.

(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A dotyczyc ??
2022-06-08 21:37:49
To ma tez... tych Agresywnych Mohammedow i Abdullahow z Bialej-rusi...??
Ocena Sytuacji...
2022-06-08 21:24:57
Ukraina zle zarzadzono, bo zamiast po-czekac az Vladimir przejdzie na Emeryture... to sie po-spieszyli z wejsciem do UE i NATO i przez to Niepotrzebnie po-ginely 1 000-ce... Niewinnych Ludzi i Zolnierzy... plus po-niszczono Miasta...!!! Zyli juz tyyyle laaat... obok Siergieji i Ivanov, to mogli po-zyc jeszcze troche... i ew. wpierw Duzo lepiej przygotowac sie... na po-dobna "ewentualnosc" ?/!!
FIGO
2022-06-08 12:40:28
Daleka to droga jeszcze ! Nie wiadomo , czy się tak skończy ! Zakładamy, że Rosja wreszcie upadnie !? ( TAKA ROSJA ) . Zmieni się ustrój w Federacji, która ponownie ( raz ZSRR ) się rozpadnie na odrębne państewka ! Większość z nich będzie przyjacielem Ukrainy, a tym samym POLSKI ,USA ,Anglii ... . Wówczas los hegemona Niemca i "sprzedajnej dziwki "- Francji, może być sprowadzony do roli dostarczyciela towarów i technologii wysoce zaawansowanej ! Tyle i aż tyle !.
itd
2022-06-08 11:09:22
Jewrosajuz pokazuje swoje prawdziwe oblicze,Te gatki o praworzadnosci ,wartosciach to sciema dla lemingow i''prawdziwych jewroupejczykow'' Berlin przy pomocy kupionych mandarynow bedzie grilowal Polske dopoki ryzy i jego banda nie obejmie wladzy,
zed
2022-06-08 08:35:31
Oczywiście, że nie możecie - w końcu zdenerwujecie swojego mocodawcę Putina.
FIGO
2022-06-08 06:33:17
Do Niemiec i i na zachód , to trzeba by było posyłać tych co do roboty się nie garną lub w naturalny sposób nie mogą się jej podjąć . To tak w ramach rewanżu za "ciabatych ", których chciał nam " wcisnąć " król Europy, niejaki Donek z pod Gdańska !
A ile moze obecnie..
2022-06-07 23:38:55
Wyplacac Polsce Rzad Ukrainy ... na utrzymanie Swoich Obywateli w Polsce...?/! Gdzie i o Ukrainskich Finansach Olig-garchow... na razie nie ws-PO-mne ??
werA
2022-06-07 17:59:00
A mniejszosci narodowe dostają stałe zasiłki po 3000 zł a tutaj nie ma dla nich.
UE niech zobaczy
2022-06-07 16:41:50
Póki ukraincy będa ukryci po domach UE nie ruszy pieniędzy z pomoca.Trzeba UE podsyłać ludzi skoro pieniędzy nie chcą dać.Wartości UE to nie to co pierdolą demokracja , praworządnośc , solidarność .|Prawdziwa wartość UE to Eurasie. Gdy policżą że nie najtaniej utrzymywać ukrainców w Polsce to wtedzy dadzą kasę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA