Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

MSWiA sfinansuje wozy strażackie dla małych gmin o najwyższej frekwencji wyborczej

Data publikacji: 2020-06-21 11:43
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-25 23:37
MSWiA sfinansuje wozy strażackie dla małych gmin o najwyższej frekwencji wyborczej
 

– W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. 16 takich pojazdów sfinansuje w całości MSWiA. O profrekwencyjnej inicjatywie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowali wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpiera straże pożarne, również Ochotnicze Straże Pożarne, w sposób znaczący i dynamiczny. W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Profrekwencyjna propozycja MSWiA

Warunkiem przekazania samochodów ochotniczym strażom pożarnym był wkład własny samorządu w postaci 200 tys. zł. Większość samorządów, które znalazły wkład własny, otrzymały samochody ciężkie, średnie oraz lekkie. Dla tych gmin, najmniejszych, które nie mogły wygospodarować takich środków na zakup wozu, MSWiA przygotowało natomiast profrekwencyjną propozycję. – Ta gmina do 20 tys. mieszkańców, której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w województwie, otrzyma od komendanta głównego PSP środki na sfinansowanie w całości jednego z 16 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł.

– Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chciałbym zaapelować do wójtów, burmistrzów, radnych ze wszystkich opcji politycznych, byśmy razem za tydzień walczyli o jak najwyższą frekwencję wyborczą – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker. Jak dodał, inspiracją dla programu MSWiA były m.in. zeszłoroczne akcje profrekwencyjne samorządów. – My bierzemy dobry przykład od samorządów i tego typu akcję dzisiaj zapowiadamy – podkreślił.

Zdaniem publicysty tygodnika "Do Rzeczy" Łukasza Warzechy "Pomysł jest w istocie skandaliczny i dla wszystkich rozumiejących geografię wyborczą jest jasne, że rząd kupuje w ten sposób głosy na Andrzeja Dudę".

Strażacy ratują życie, zdrowie i mienie

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak – komendant główny PSP - powiedział, że nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie. – Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – powiedział.

W kontekście wyborów prezydenckich wiceminister Paweł Szefernaker poinformował również, że maksymalnie do wtorku te samorządy, które zgłosiły zapotrzebowanie na środki dezynfekujące i ochrony osobistej, niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia głosowania, otrzymają je od rządu.

oprac. (mj)

Na zdjęciu: wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Paweł Szefernaker i Maciej Wąsik.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

CzarnyZajaczek
2020-06-25 23:23:40
16 wozów strażackich x 900 000 = 14,4 mln PLN *** Tylko z powodu zeszłorocznej obniżki podatków przez PiS samorządy stracą w tym roku według szacunków ok 6 mld PLN https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dochody-samorzadow-z-PIT-spadaja-7827406.html *** W związku z epidemią straty samorządów mogą wynieść łącznie nawet 20 mld PLN *** Lewica niedawno złożyła w Sejmie projekt ustawy o rządowej subwencji rekompensującej samorządom 50% strat powstałych w wyniku pandemii https://2tk.pl/spojrzenia/okiem-radnego/krach-w-samorzadzie/ *** Zagłosować oczywiście warto tyle te wozy strażackie to zaledwie 0,14% (niecałe półtora promila) kwoty jaką samorządy mogą uzyskać dzięki projektowi Lewicy (ok. 10 mld) *** Co prawda w efekcie epidemii najwięcej stracą samorządy dużych miast, jednak może to sparaliżować funkcjonowanie tych miast które przecież tworzą większość polskiego PKB, w razie takiego paraliżu finansowego dużych polskich miast nasza gospodarka zawali się jak domino więc kryzys przeniesie się też i na mniejsze gminy, więc te wozy strażackie dla małych gmin co zagłosują na Dudę będą marnym pocieszeniem *** Z tym efektem domina bynajmniej nie przesadzam, w tym roku będzie największy kryzys gospodarczy na świecie od czasu Wielkiego Kryzysu przed II Wojną Światową *** PiS oczywiście będzie zbywał projekt Lewicy żeby już po wyborach ogłosić swój własny, który zapewne będzie bublem i zanim go poprawią wystarczająco żeby do czegokolwiek się nadawał to samorządy zdążą się wykrwawić finansowo pogłębiając kryzys gospodarczy w Polsce, więc PiSowski projekt (o ile taki powstanie a nie skończy się tylko na buńczucznych zapowiedziach albo na udawaniu że nie ma tematu) i tak będzie bezużyteczny
Hipokryzja na maxa
2020-06-22 21:45:04
Ach te obleśne SZKOPSKIE WOZY BOJOWE "Man". DARUJCIE SOBIE TĄ PROPAGANDĘ Komuna powinna się od was uczyć Pisowcy, Kaczelnik jest mistrzem prania mózgów Polakom!! NIE MAMY LEPSZYCH SWOICH POLSKICH ?? AUTOSAN , STAR, JELCZ...bUHAHA...
hehe
2020-06-22 11:41:08
Maciej Wąsik to ten co został skazany na 3 lata kary więzienia, ale Duda go uniewinnił?
Alicja
2020-06-22 09:28:09
Ciekawe czy wójtowie tych gmin dostaną prikaz zmuszenia swoich mieszkańców do głosowania na PIS, a może małymi literkami jest napisane pod warunkiem, że nie tylko będzie duża frekwencja ale i że wygra w tej gminie kandydat PIS. Dlaczego PIS wszystkich przekupuje? Ano dlatego, że inaczej nigdy by pewnie nie doszli do władzy. Ich przywódca pamięta widocznie jedynie czasy komuny a tam łapówkarstwo było na porządku dziennym i nie było karane. Wstyd oj wstyd.
Dlaczego tylko małym gminom
2020-06-22 08:30:41
Śmierdzi to korupcją polityczną na odległość.
ochotnicy
2020-06-22 07:50:32
Bez wozów strażackich strażacy nie mogą pomóc ludziom w potrzebie.Wybory to święto demokracji i święto ludzi.Każda pomoc dla zachęty do udziału w życiu publicznym oraz pomoc obywatelom w ratowaniu życia i dobytku jest ważna.Popieramy!
Ulala
2020-06-21 15:59:08
urwał. Jawne przekupstwo
Kupczenie
2020-06-21 14:39:14
Łapówka, Przekupstwo poco nadawać temu jakieś ideologiczne znaczenie. Mała gmina równa się więcej zwolenników pisu. Im więcej takich pójdzie do wyborów tym lepszy wynik DługoPiSa.
PiSzcząca bida
2020-06-21 12:02:17
Im bliżej wyborów tym większe przekupstwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA