Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego ws. m.in. pedofilii

Data publikacji: 2019-05-16 22:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-21 08:06
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego ws. m.in. pedofilii
 

Przed godziną 22 w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego, główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych.

Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.

Pozostałe zmiany w noweli zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. Możliwe ma stać się - w określonych przypadkach - orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia. Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą.

Większość przepisów, w tym zmiany w kodeksie karnym, mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Masz rację, biedroniowa miłość dominuje w kościele katolickim, ale niestety dotyczy naszych dzieci.
2019-05-21 01:27:41
Dziękuje, że w końcu to zrozumiałeś. Jest tylko jeszcze jedno małe ,,ale”, otóż księża na długo przed Biedroniem deprawowali polskie dzieci i to za przyzwoleniem biskupów. A teraz idź i się u nich regularnie spowiadaj. Życzę szczerego porozumienia.
Zapamiętałem
2019-05-20 08:34:29
i wiem iż owe 400 pedofili będzie siedzieć gdy molestowani teraz uznają iż to jeast molestowanie lub będą wolni gdy uznają iż to "biedroniowa miłość"......Nie będzie PRZEDAWNIENIA na takie uczucia, które "biedronie" praktykują....Nie będzie także "kastrowania chemicznego" przez Tuska (ilu wykastrował?) lecz drżenie du(_I_)y klechy i "zasłużonego dla polskiego kina" dopóki "molestowany" powie; przebaczam, to była miłość wg. Biedronia.
Zapamiętaj, z 400 pedofili, których episkopat wymienił w raporcie, tylko 2 siedzi w więzieniu.
2019-05-19 23:42:16
To jest twoje teoretyczne państwo pisowskie. Kato-szariat wspierany przez PIS.
do @ niepisowskiego pajacyka
2019-05-19 13:43:51
- PO_czytaj i nie p..ol "Spośród 145-osobowego klubu Platformy Obywatelskiej, dwie z posłanek zagłosowały wczoraj za poparciem rządowego projektu nowelizacji Kodeksu karnego. – To pomyłka – odpowiada dziennikarzom....... – Głosowałam przez pomyłkę. Złożyłam już oświadczenie w tej sprawie do Marszałka Sejmu – wyjaśniła krótko posłanka Danuta Pietraszewska, pytana przez portal tvp.info o powód poparcia nowelizacji kodeksu karnego. Z drugą posłanką PO-KO Bożenną Bukiewicz portalowi nie udało się skontaktować. Uchwalony przez Sejm rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada zniesienie możliwości zawieszenia wykonania kary za czyny pedofilskie, podnosi górną granicę zagrożenia karą do 30 lat a także wiek, w którym dziecko może skutecznie wyrazić zgodę na seks, do 16 lat. W głosowaniu nad projektem wzięło udział tylko 269 spośród 460 posłów. Wśród głosujących aż 263 osoby poparły projekt, przeciw było trzyosobowe koło partii Teraz! Ryszarda Petru, wstrzymało się dwóch posłów PSL i jeden niezrzeszony. Wstrzymał się od głosu cały klub Nowoczesnej, niemalże cały klub PO-KO oraz prawie połowa klubu Kukiz'15 (15 głosów za; 11 przeciw). W przypadku klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego a także kół Konfederacji oraz Wolnych i Solidarnych nieobecne były pojedyncze osoby; wszystkie obecne poparły zaostrzenie kar dla pedofilów." .....PO_słanki nie wiedzą kiedy "przycisnąć guzik", tak samo było w sprawie zaostrzenia ustawy o aborcji.....Jesienią, po Wiośnie wygracie demokratyczne wybory i przyjedzie na "białym koniu".
Pajacyku pisowski, czytaj tekst z zrozumieniem.
2019-05-18 23:32:19
Choć od pisowca trudno wymagać lotnej inteligencji, wiec mnie nie zaskoczyłeś.
do @ PIS całuje w pierścień..
2019-05-18 08:58:51
- debilu, od zarania ludzkości były osoby "wypinające tyłek" i takie są do tej pory. Nadstawianie du(_I_)y nie jest karalne jeśli ta osoba jest pełnioletnia i to lubi (przykład - Biedroń). PiS zmienił tę ustawę uniemożliwiając tzw. przedawnienie do czasu gdy osoba pokrzywdzona osiągnie 40-ci lat, tzn. stwierdzi czy dawanie du(_I_)y było molestowaniem lub przyjemnością. Ta osoba sama rozstrzygnie w dorosłym wieku i nie będzie ograniczona tzw. przedawnieniem....P.S. - zapytaj Biedropnia czy "wypinanie tyłka" jest tylko zboczeniem.
rodzice
2019-05-18 08:41:18
Zaostrzać kary,eliminować ze społeczeństwa,piętnować i chemicznie kastrować.Nie odpuszczać! Widzimy kto nie głosuje za poprawą bezpieczeństwa dzieci,widzimy!!
PIS całuje w pierścień sukienkowych, przelewa ogromną kasę dla biznesmena Rydzyka,
2019-05-18 01:26:44
a teraz udaje, że walczy z pedofilią w kościele. PIS na kolanach przed biskupami, he, he to dla PISu najwygodniejsza pozycja (poza wypinaniem tyłka przez Dudę przy Trumpie).
do @ I nic o Nitrasie?
2019-05-17 21:07:25
- PO_nownie jechał na wstecznym, czy zamiatarka stoi z braku paliwa?
do @ Bajka Fajka - PO_pierdywajka
2019-05-17 09:44:20
- chodzi o zaostrzenie kar dla przestępców wobec dzieci, a ty luju(ko) nawijasz iż PiS broni księży. Te propozycje zatwierdzone; 266-za, 3-przeciw (nazwiska proszę), 3-wstrzymało się (nazwiska proszę) świadczą o tym iż ustawa wchodzi w życie. Można dyskutować i należy czy można zmienić/ulepszyć tę ustawę. Czy to "sukienkowy", czy ten "zasłużony dla polskiego kina" twierdzący iż "wali" młodocianą prostytutkę muszą być pewni iż kara jest nieunuikniona do czasu gdy ofiara osiągnie 40-ci lat życia i ofiara może z oskarżenia zrezygnować....Przypomnij sobie luju(ko) kto i kiedy chciał "kastrować chemicznie" i co z tego zostało, przypomnij sobie także jakie były propozycje w tym samym temacie gdy PiS był w opozycji.
I nic o Nitrasie?
2019-05-17 09:39:09
Znowu rozrabiał, przynosząc wstyd regionowi.
Nareszcie.
2019-05-17 08:55:22
PO i całe lewactwo nie poparło zaostrzenia kar dla pedofili. To skandal. Nowe prawo uderzy w całe środowisko lewacko-celebryckie. Oni lubią imprezy z nieletnimi. Teraz to grozi surowymi konsekwencjami. Nie dajcie się nabrać na teksty lewackich prawników o tak zwanej nieuchronności kary. W Polsce to nigdy nie działało. To była furtka dla ochrony swoich .
Bajka Fajka
2019-05-16 23:26:46
Bzdura wystarczy skrócić czas postępowania sądowego, zamiast utrudniać prace nieudolnych sądów....nie wysokośc a nieuchronność kary,...niech PiS nie kantuje, nie PiS nie popiera tak zatwardziale złych księży to nie trzeba robić sztuczek z kodeksem karnym, niech Kaczyński sam zgłosi do prokuratury jakieś sprawy oszustw kleru to będzie lepiej

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA