niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego ws. m.in. pedofilii

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego ws. m.in. pedofilii

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego ws. m.in. pedofilii
Data publikacji: 2019-05-16 22:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-18 23:53
Wywietleń: 245 391487

Przed godziną 22 w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego, główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych.

Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.

Pozostałe zmiany w noweli zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. Możliwe ma stać się - w określonych przypadkach - orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia. Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą.

Większość przepisów, w tym zmiany w kodeksie karnym, mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Pajacyku pisowski, czytaj tekst z zrozumieniem.
Choć od pisowca trudno wymagać lotnej inteligencji, wiec mnie nie zaskoczyłeś.
2019-05-18 23:32:19
do @ PIS całuje w pierścień..
- debilu, od zarania ludzkości były osoby "wypinające tyłek" i takie są do tej pory. Nadstawianie du(_I_)y nie jest karalne jeśli ta osoba jest pełnioletnia i to lubi (przykład - Biedroń). PiS zmienił tę ustawę uniemożliwiając tzw. przedawnienie do czasu gdy osoba pokrzywdzona osiągnie 40-ci lat, tzn. stwierdzi czy dawanie du(_I_)y było molestowaniem lub przyjemnością. Ta osoba sama rozstrzygnie w dorosłym wieku i nie będzie ograniczona tzw. przedawnieniem....P.S. - zapytaj Biedropnia czy "wypinanie tyłka" jest tylko zboczeniem.
2019-05-18 08:58:51
rodzice
Zaostrzać kary,eliminować ze społeczeństwa,piętnować i chemicznie kastrować.Nie odpuszczać! Widzimy kto nie głosuje za poprawą bezpieczeństwa dzieci,widzimy!!
2019-05-18 08:41:18
PIS całuje w pierścień sukienkowych, przelewa ogromną kasę dla biznesmena Rydzyka,
a teraz udaje, że walczy z pedofilią w kościele. PIS na kolanach przed biskupami, he, he to dla PISu najwygodniejsza pozycja (poza wypinaniem tyłka przez Dudę przy Trumpie).
2019-05-18 01:26:44
do @ I nic o Nitrasie?
- PO_nownie jechał na wstecznym, czy zamiatarka stoi z braku paliwa?
2019-05-17 21:07:25
do @ Bajka Fajka - PO_pierdywajka
- chodzi o zaostrzenie kar dla przestępców wobec dzieci, a ty luju(ko) nawijasz iż PiS broni księży. Te propozycje zatwierdzone; 266-za, 3-przeciw (nazwiska proszę), 3-wstrzymało się (nazwiska proszę) świadczą o tym iż ustawa wchodzi w życie. Można dyskutować i należy czy można zmienić/ulepszyć tę ustawę. Czy to "sukienkowy", czy ten "zasłużony dla polskiego kina" twierdzący iż "wali" młodocianą prostytutkę muszą być pewni iż kara jest nieunuikniona do czasu gdy ofiara osiągnie 40-ci lat życia i ofiara może z oskarżenia zrezygnować....Przypomnij sobie luju(ko) kto i kiedy chciał "kastrować chemicznie" i co z tego zostało, przypomnij sobie także jakie były propozycje w tym samym temacie gdy PiS był w opozycji.
2019-05-17 09:44:20
I nic o Nitrasie?
Znowu rozrabiał, przynosząc wstyd regionowi.
2019-05-17 09:39:09
Nareszcie.
PO i całe lewactwo nie poparło zaostrzenia kar dla pedofili. To skandal. Nowe prawo uderzy w całe środowisko lewacko-celebryckie. Oni lubią imprezy z nieletnimi. Teraz to grozi surowymi konsekwencjami. Nie dajcie się nabrać na teksty lewackich prawników o tak zwanej nieuchronności kary. W Polsce to nigdy nie działało. To była furtka dla ochrony swoich .
2019-05-17 08:55:22
Bajka Fajka
Bzdura wystarczy skrócić czas postępowania sądowego, zamiast utrudniać prace nieudolnych sądów....nie wysokośc a nieuchronność kary,...niech PiS nie kantuje, nie PiS nie popiera tak zatwardziale złych księży to nie trzeba robić sztuczek z kodeksem karnym, niech Kaczyński sam zgłosi do prokuratury jakieś sprawy oszustw kleru to będzie lepiej
2019-05-16 23:26:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie