wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Kraj > Działacze Wiosny wyświetlili film na rezydencji abp Głódzia

Działacze Wiosny wyświetlili film na rezydencji abp Głódzia

Działacze Wiosny wyświetlili film na rezydencji abp Głódzia
Data publikacji: 2019-05-14 00:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-15 20:18
Wywietleń: 1199 390969

Działacze Wiosny wyświetlili w poniedziałek wieczorem na płocie rezydencji metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w Gdańsku-Oruni film braci Marka i Tomasza Sekielskich pokazujący przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

- Pan abp Sławoj Leszek Głódź, zapytany o reakcję Kościoła na film, odpowiedział, że "nie ogląda byle czego". To są słowa, które wyrażają ogromną pogardę wobec ofiar, wobec dzieci, a także wobec nas Polek i Polaków, bo wszyscy chcielibyśmy żyć w kraju, w którym czujemy się bezpiecznie - mówiła na konferencji prasowej przed projekcją dokumentu Beata Maciejewska, "jedynka" na pomorskiej liście kandydatów Wiosny do Parlamentu Europejskiego.

Działaczka Wiosny dzwoniła do domofonu przy bramie wejściowej, gdzie mieszka metropolita gdański, ale nikt nie odpowiadał. Potem wzięła megafon i zaczęła wołać m.in. - Czy wyjdzie pan arcybiskup tutaj do nas na chwilę? Chcemy pokazać panu film, który pokazuje, jak ogromne są krzywdy, które wyrządził Kościół dzieciom poprzez księży pedofili. Panie arcybiskupie Głódź czekamy tu na pana.

Wśród uczestników wydarzenia przed rezydencją abp Głódzia był m.in. Marek Mielewczyk, jeden z bohaterów filmu Sekielskich, ofiara księdza pedofila.

Pierwsza próba włączenia projektora nie powiodła się z powodu awarii agregatu na prąd. Po kilkudziesięciu minutach zwolennikom Wiosny udało się ściągnąć nowy sprzęt i projekcja ruszyła. Biały ekran rozwieszono na ogrodzeniu bocznej części rezydencji hierarchy gdańskiego. Film oglądało ok. 20-30 osób.

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Prymas Polski abp Wojciech Polak po premierze filmu oświadczył, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył. "Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła" – napisał.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ocenił, że film Sekielskich przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii. - W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali – zaznaczył abp Gądecki.

Z kolei abp Sławoj Leszek Głódź, zapytany w niedzielę przez reporterkę "Faktów" TVN o film Sekielskich, odparł: - Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego. Nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy wiedział o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, jednego z duchownych, który pojawia się w filmie. - Proszę mnie tutaj nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem - powiedział abp Głódź.

W poniedziałek wieczorem nie doszło w Warszawie do publicznej projekcji filmu "Tylko nie mów nikomu" pokazującego przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży. Organizatorzy, w tym lider Wiosny Robert Biedroń, zamierzali wyświetlić film na fasadzie budynku przylegającego do Katedry Polowej WP. Policja zajęła projektor.

Wcześniej, podczas wystąpienia dla mediów, Robert Biedroń wyjaśnił, że miejsce, w którym miał być zorganizowany publiczny pokaz filmu, jest symboliczne. - To Katedra Wojska Polskiego, w której przez wiele lat pełnił swoją posługę Sławoj Leszek Głódź, który znalazł się na niechlubnej liście opracowanej przez Fundację "Nie lękajcie się", obrazującej przypadki księży, hierarchów kościelnych ukrywających przypadki pedofilii w polskim kościele katolickim - mówił polityk. - Sławoj Leszek Głódź odwrócił głowę od problemu, który był przez długi czas niestety zamiatany pod dywan. Przyszedł najwyższy czas, żeby zrobić coś, co Kościół katolicki robił przez wiele lat; Kościół katolicki (…) spowiadał nas z naszych grzechów. Dzisiaj naszedł czas, żebyśmy to my, jako społeczeństwo, wyspowiadali Kościół z jego grzechów. Dlatego dziś zorganizowaliśmy prelekcję filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", żeby pokazać obłudę i hipokryzję Kościoła.

Biedroń na zmianę z posłanką z Koła Poselskiego Teraz! Joanną Scheuring-Wielgus odczytali nazwiska hierarchów, którzy - jak to określili - "ukrywali i przenosili księży - sprawców pedofilii". - Kazimierz Nycz, Sławoj Leszek Głódź, Marian Gołębiewski, Jan Tyrawa, Henryk Gulbinowicz, Józef Górzyński, Wojciech Ziemba, Edmund Piszcz, Henryk Hoser, Marek Jędraszewski, Juliusz Paetz, Józef Michalik, Andrzej Dziuba, Jacek Jezierski, Jan Wątroba, Zygmunt Kamiński, Stanisław Stefanek, Marian Przykucki, Stanisław Wielgus, Andrzej Suski, Andrzej Czaja - czytali.

- Domagamy się aby pan (Joachim – PAP) Brudziński (minister spraw wewnętrznych i administracji - PAP) o szóstej rano wszedł do wszystkich diecezji, do których należą ci biskupi i zaczął ich przesłuchiwać – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus.

(PAP)

 Fot. PAP/Adam Warżawa

Działacze Wiosny wyświetlili film na rezydencji abp Głódzia Działacze Wiosny wyświetlili film na rezydencji abp Głódzia Działacze Wiosny wyświetlili film na rezydencji abp Głódzia

Komentarze

Słupski
PO-KO coś się pyta jak to było naprawdę w Słupsku z tym ściganiem pedofilii. Robert musi to wytłumaczyć bo prokurator twierdzi że nie było zgłoszenia
2019-05-15 19:55:03
Rob roy
A wiosna to co normalni
2019-05-15 18:21:08
daro
70% księży w Polsce ma skłonności pedofilskie
2019-05-15 07:54:45
Jarun
Zboczki kontra pedofile. Same plugastwo.
2019-05-14 20:41:15
Femina
Przecież Głódź był agentem. Od kiedy agentów się rozlicza?Mamy grubą kreskę
2019-05-14 18:58:11
cdn
Pedofile byli,sa i beda w roznych grupach spoleczenstwa.Problemem jest tylko kto orzeka wtych sprawach.Niestety wyroki wydaja tvn i szmatlawiec michnika oraz grupa tzw celebrytow ,ktora ma wiele za uszami/zaklamanie w sprawie Polanskiego/Sady niestety nie oczyscily sie same jak mowil pan Strzebosz iniestety wielu sedziow stalosie politykami wspierajac Targowice.
2019-05-14 16:59:04
Tyle
Skoro wiedział i przyzwawał to miejsce Głodzia jest w więzieniu
2019-05-14 15:57:53
Vera
świetna akcja Wiosny - nie odpuszczać zboczeńcom którzy krzywdzą nasze dzieci
2019-05-14 10:46:11
popieram
Głódź twardo bronił pedofilów w kościele. To bardzo zły człowiek i takie napiętnowanie go jest jak najbardziej słuszne
2019-05-14 10:37:09
czytam
A jakby biskup wyszedł do" Wiosny " i prosił ich o modlitwę w intencji ofiar pedofilów , to co pomodliliby się ? A oni chcieli go nakłonić do oglądania tego filmu . Czy obejrzenie tego filmu jest wyznacznikiem postawy wobec problemu starego jak ludzkość i dotyczącego człowieka / księdza , murarza , dziennikarza , ojca , dziadka i wujka itd./ ogólnie a nie tylko księdza ? Przedwyborcza kampania walki z KK trwa w najlepsze ku uciesze ludzi nieprzyjaznych Kościołowi , a "wiosna" chce Kościół zniszczyć z nienawiści i dla władzy , czyli pieniędzy / na razie z sowitych eurodiet !/ Obrońcy dzieci ?
2019-05-14 10:27:44
o pedofilii
Nie da się zaprzeczyć, że sytuacje z pedofilią to światowa przestępczość, akurat partia WIOSNA chce rewolucyjnych zmian rodem ze Związku Radzieckiego, próbują walczyć z religią, a WHO chcąc przeprowadzić seksualizację dzieci chce USANKCJONOWAĆ PEDOFILIĘ. Proszę poczytać ich instrukcje, dzieci na życzenie mają się masturbować z rodzicami itd. To dopiero tragedia, Europa topi się w tej seksualizacji, nie wolno powiedzieć nic przeciwko. Została tylko Polska, i albo będziecie mieli seks ze wszystkimi, rozwalenie rodziny albo będą bo będą takie sytuacje tego nigdy nie wyplenimy ale będą karalne.
2019-05-14 10:01:52
dla Wiosny
Jakoś pan Biedroń nie był tak aktywny w wyjaśnianiu afery pedofilskiej w Słupsku. Po za tym za pedofilię w Kościele odpowiada głównie lobby homoseksualne w Kościele bo większość przypadków pedofilii ma podłoże homoseksualne - pedofilia ściśle wiążę się z homoseksualizmem! Nie wiem czy pan Biedroń wie że pary gejowskie które adoptują dzieci prawie w 100% adoptują chłopców! W Wielkiej Brytanii była głośna sprawa pary gejów która adoptowała chłopczyka, później go bestialsko gwałciła przez dłuższy czas a na koniec go zamordowali - na pytanie dlaczego dokonali tak okrutnej zbrodni ci geje bez żadnych emocji odpowiadali że myśleli że będzie inaczej z tą adopcją!
2019-05-14 09:43:08
Brawo Wiosna!
Tępić tych kościelnych pedofili na każdym kroku!
2019-05-14 09:33:03
Słabe
Walka z Kościołem jako narzędzie walki politycznej jest bardzo słabym pomysłem i łapią się na to wyłącznie osoby proste, które łatwo zmanipulować.
2019-05-14 08:19:26
zdzwiona
Na rezydencji?przecież na jakimś ekranie wyświetlają.
2019-05-14 06:50:33
3%
3% tych zwyrodnialców to księża katoliccy , kiedy filmy o pozostałych 97% nauczycielach,prawnikach , lekarzach i zwykłych młotkowych ?starczy zapału...
2019-05-14 06:09:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie