czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Kraj > Abp Głódź: Użyłem niewłaściwych słów. Nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii

Abp Głódź: Użyłem niewłaściwych słów. Nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii

Abp Głódź: Użyłem niewłaściwych słów. Nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii
Data publikacji: 2019-05-15 15:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 14:02
Wywietleń: 797 391187

Użyłem niewłaściwych słów. Chcę zapewnić, że nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii. Tym bardziej te osoby przepraszam i łączę się z nimi w ich cierpieniu – napisał w oświadczeniu przesłanym w środę PAP metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, zapytany w niedzielę przez reporterkę "Faktów" TVN o film braci Sekielskich, odparł: "Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego".

Nie odpowiedział też na pytanie, czy wiedział o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, jednego z duchownych, który pojawia się w filmie.

– Proszę mnie tutaj nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem – powiedział.

"W związku z moją wypowiedzią, która miała miejsce w niedzielę 12 maja 2019 r. w Krakowie, informuję, że zaskoczony zapytaniem dziennikarskim w drodze na uroczystości użyłem niewłaściwych słów. Chcę zapewnić, że nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii – tym bardziej te osoby przepraszam i łączę się z nimi w ich cierpieniu" – napisał abp Głódź.

Dodał, że w archidiecezji gdańskiej nie ma i nie będzie przyzwolenia na pedofilię.

– Dowodem na to są podejmowane procedury cywilne i kanoniczne zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka, Kongregacji Nauki Wiary oraz Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił. Zaznaczył, że w każdym zgłoszonym przypadku nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży działa specjalna komisja archidiecezjalna. – Komisja ta również prowadzi sprawy śp. ks. Franciszka Cybuli i śp. ks. Henryka Jankowskiego.

* * *

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W dwugodzinnym dokumencie braci Sekielskich znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania. 

W poniedziałek wieczorem działacze Wiosny wyświetlili film na płocie rezydencji metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

Juz przy kazdym rowerze
Kreca sie az 2 pedaly... a co dopiero w innych miejscach i srodowiskach ?/!!
2019-05-17 13:37:21
Co będzie z oszustami księżmi???????i uczniami oszustów?
„Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Zamykacie+ bowiem królestwo niebios przed ludźmi; bo sami+ nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą. Mateusz 23:13 %%%% PIS jak sanchedryn przyspawał się do kleru a nie do prawdy, jojo i tak tego nie pojmie....dla jojo prawdą i drogą jest wazelina
2019-05-16 23:32:55
Jan Hus
W PZPR też wszystko było dobrze, krytyka partii była kontrewolucją którą partia zwalczała - PZPR już nie ma - tu to samo zło pracowników firmy Watykan jest przedstawiane jako atak na Jedyną Słuszną siłe - korporacji - to nie jest kryzys Kosciola to jest ukrywana prawda co w czasach internetu wychodzi bardzo szybko na jaw, na ile użyteczny jest biskup co leci sobie w bambuko? Na tyle jest użyteczny, że ludzie nabiorą dystansu do religii i nie będą tak bezkrytycznie patrzeć na brak umiaru w życiu kleru, JA UWAŻAM ŻE TRZEBA BISKUPA PETZTA ZROBIĆ RZECZNIKIEM PRASOWYM W SPRAWIE OSZUSTW KOSCIOŁA,to by ludzi szybko nauczyło umiarkowania w relacjach z Klerem, i szybko by spadły koszty Kościoła w wydatkach budżetowych....Niech Kościół sam się finansuje nie z budżetu, Co Cesarskie Cesarzowi oraz przypominam Nie Kradnij to znaczy równierz by nie robić biznesów ze złodziejami co używają aparat korporacyjny Kleru do robienia brudnej kasy -- chyba że Papież planuje nie likwidować Watykanu to niech doprowadzi do aresztowania tych co robią lewe interesy przy Watykanie, a szkoda biblioteki w Watykanie....; jeżeli tego nie zrobi ludzie sami przegonią Fałszywych Pasterzy czy Wilka w Owczej Skórze...
2019-05-16 23:05:55
do @ Jarun
"Stakana" i prezesa można za pomocą kartki wyborczej wziąć za "ryło", potrwa trochę, ale jest możliwe. Nie uwielbiam "kaczystów", ale to co widać "na obrazku" to - obejrzyj sam; https://www.tvp.info/42646974/byliscie-reprezentantami-naszych-interesow-zale-zagranicznych-europoslow-do-boniego – Co się z wami stało?! Kiedyś byliście reprezentantami naszych interesów – w ten sposób mają rozmawiać z Michałem Bonim europarlamentarzyści z innych krajów UE. Tak twierdzi sam zainteresowany, poseł Koalicji Europejskiej do PE....Obejrzyj sobie też https://www.youtube.com/watch?v=_6sqg71ybFc....Tam siedzi ten co ogłaszał maluczkim; "Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“ i ten luj chichra jakby dla niego była to nowina.
2019-05-16 08:21:42
Jarun
Leszek zwany "stakanem" bądź jak prezes Jarosław...nie przepraszaj. Powiedz, że to zostało wyrwane z kontekstu, przeinaczone przez TVN (nota bene żydowską telewizję) pastwiącą się nad katolicyzmem. Przecież TVN z sadystyczno-masochistyczną przyjemnością powtarza po kilkadziesiąt razy jedną i tę /wolę tą/ samą wiadomość. Rozdrapywanie ran i wąchanie cieknącej ropy, to ulubione zajęcie dziennikarzy TVN, no i Polsatu.
2019-05-15 22:03:24
KROTKO
WYpalac pedofilstwo we wszyskich srodowiskach bez litosci.Tylko wtym filmiku sa ksieza pedofile z lat 70,80,90.Nie znaczy,ze ich nie ma obecniebsa ,bylii beda do konca swiata w kazdym srodowisku.PAMIETAM jak tvn iszmatlawiec michnika bronil Polanskiego i tego slowika,ktory zmarl naids azgwalcil wielu mlodych chlopcow.Teraz totalni udaja swietych.
2019-05-15 17:20:36
Stop
Nie ma za co przepraszać. Dość taniej prowokacji totalnych!
2019-05-15 16:09:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie