Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Schetyna: Mamy „totalną propozycję”, by odsunąć PiS od władzy

Data publikacji: 21 października 2017 r. 18:09
Ostatnia aktualizacja: 24 października 2017 r. 10:30
Schetyna: Mamy „totalną propozycję”, by odsunąć PiS od władzy
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski  

Decentralizacja państwa, wzmocnienie finansowe samorządów, przywrócenie filaru kapitałowego systemu emerytalnego, wyższe zarobki i emerytury – m.in. te postulaty złożyły się na „totalną propozycję”, która – jak mówił w sobotę (21 października) w Łodzi szef PO Grzegorz Schetyna – pozwoli odsunąć PiS od władzy.

Sobotnia konwencja Platformy zgromadziła ponad tysiąc delegatów. Przyjęty został nowy statut Platformy. Wśród najważniejszych zmian jest likwidacja – wprowadzonej w czasach kierowania PO przez Donalda Tuska – funkcji pierwszego przewodniczącego partii, a także powołanie nowego organu – Prezydium partii.

Polska samorządna

Konwencja odbyła się pod hasłem „Polska samorządna”. Schetyna zaprezentował program PO na przyszłoroczne wybory samorządowe, który określił jako „totalną propozycję”. To nawiązanie do jego deklaracji z początku ubiegłego roku, kiedy obejmował władzę w PO. Powiedział wówczas, że chce, by Platforma była „totalna opozycją” wobec PiS.

Przedstawiając propozycję programową Schetyna odciął się od wprowadzonych pięć lat temu przez rząd Donalda Tuska zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, obiecał też, po ewentualnym powrocie do władzy, podwyżki dla pielęgniarek i młodych lekarzy, większe środki dla samorządów oraz likwidację urzędu wojewody. Stanowczo sprzeciwił się jakimkolwiek zmianom w prawie antyaborcyjnym.

Maraton wyborczy

– Zaczynamy maraton wyborczy – rozpoczął swe wystąpienie lider Platformy. – Za rok Polacy zdecydują komu na kolejne cztery lata powierzą kierowanie gminami, powiatami, miastami, województwami. Potem będziemy wybierać przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, za kolejne pół roku – Sejm i Senat. I znowu pół roku i wybory nowego prezydenta – przypomniał szef PO. Zadeklarował, że Platforma jest gotowa na wszystkie te starcia. Przekonywał, że zbliżający się „maraton wyborczy nie jest podobny do żadnego po roku 1989 r.".

– Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję pomiędzy partiami politycznymi dziś, tak jak kiedyś, znów walczymy o przyszłość Polski, opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL, państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odebrać nam wolność – podkreślił Schetyna. Wezwał do „mocniejszego oporu przeciwko złej zmianie, zamachowi na niezależność sądów, likwidacji niezależnych organizacji, upartyjnianiu spółek, atakowi na wolne media, zmianom w ordynacji wyborczej” oraz ograniczaniu dostępu do zapłodnienia in vitro, antykoncepcji i zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.

– Najkrócej mówiąc – przeciwko niegodziwości ludzi tej władzy – powiedział.

Zjednoczenie opozycji

Po raz kolejny opowiedział się za jednoczeniem opozycji, by wygrać kolejne wybory: samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie.

– Musimy pokazać rodakom inny pomysł na naszą ojczyznę – Polacy muszą wiedzieć nie tylko przeciw czemu, ale przede wszystkim na co i na kogo mają głosować – podkreślił. Schetyna zadeklarował, że PO chce zmienić sposób zarządzania państwem, styl sprawowania władzy oraz stosunek państwa do obywateli.

– My nie chcemy rządzić ludźmi, tylko skutecznie zarządzać państwem, nie chcemy gromadzić władzy, tylko się nią dzielić, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby jak najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi. Chcemy, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało, żeby urzędy służyły ludziom, żeby im pomagały, a nie przeszkadzały i gnębiły, żeby ludzie nie bali się państwa, lecz mogli mu ufać – mówił szef PO. Lider Platformy zaproponował tworzenie wielkiego projektu pt. „Akcja Twoja Polska”.

– Po odsunięciu obecnej ekipy od władzy dokonamy uczciwej wyceny zawłaszczonego przez nią majątku. Największe polskie firmy otrzymają kompetentnych gospodarzy, staną się naprawdę własnością Polaków – powiedział szef PO. Akcje tych firm z kolei – jak dodał – zasilą prywatne konta emerytalne.

System emerytalny i podwyżki

– W ten sposób odbudujemy drugi filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących, polegające na obniżeniu wieku emerytalnego, skazujące 70 proc. Polaków, którzy urodzili się po 1975 r. na głodowe emerytury – powiedział.

Schetyna obiecał też podwyżki dla pielęgniarek i młodych lekarzy. Powtórzył wcześniejsze postulaty PO dotyczące wypłaty tzw. 13 emerytury oraz rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dzieci. Mówił też o potrzebie wyznaczenia „precyzyjnej drogi” do przyjęcia waluty euro, a w polityce zagranicznej m.in. o odbudowie pozycji Polski w UE i poprawie relacji z Francją i Niemcami. Stanowczo sprzeciwił się projektom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, choć lewicowe postulaty złagodzenia obecnego prawa nazwał „radyklanymi”.

Lider PO zapowiedział stworzenie przed wyborami samorządowymi „wielkiej koalicji z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi”.

– Oto więc nasza totalna propozycja dla Polek i Polaków. To nowy program Platformy Obywatelskiej – program, który pozwoli zrealizować nam nasze marzenie o Polsce, w której naszym dzieciom będzie żyło się lepiej niż nam – zaznaczył Schetyna.

(pap)

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kwasior wspaniały
2017-10-24 10:02:15
Jak cię doświadczy(?) i będziesz leżeć i robić pod siebie, to inaczej będziesz gęgać. Na razie rozwydrzona jesteś i wulgarna (to chyba po matce, w każdym razie dziedziczne chamstwo:-). Nie takie pindy pokorniały. Pewnie nikt cię nie lubi za ten rynsztokowy język. Trudno lubić wywłokę.
pipi do @ polityk kwasior
2017-10-23 23:48:03
- na twoją wstawkę;" A w kościele byłaś ?" powinieneś przeczytać;.."ch..jcidotegolebiego" czy chodzę do kościoła...Ze względu na moje wychowanie przeczytałeś baranie; "- do kościoła nie chodzę od 1989"...Styka?
do O
2017-10-22 22:08:48
Nie: HA HA HA debilu, tylko cha-cha.
SOCHA
2017-10-22 18:44:01
OJ PANIE SCHETYNA CO PAN ROBI W POLITYCE,BEZ ŁADU I POJĘCIA PRZEKONA SIĘ PAN PRZY WYBORACH , POWIEM TAK NIE CZUJE PAN KOMPLETNIE OBURZENIA PO 8 LETNIEJ AMATORSKIEJ DZIAŁALNOŚCI ,POLITOLOGII NIE KOŃCZYŁEM ALE BYĆ TAKIM CIENKIM BOLKIEM NIE ,DZIĘKI NIECH PAN ODPOCZYWA I GŁOWY NIE PSUJE .......
o
2017-10-22 18:40:23
HA HA HA ale totalny debilizm. zionie intelektem ten pustostan
Grzegorz S.
2017-10-22 16:14:31
"Mam totalną propozycję, by wydmuchać opozycję. A jak by się udało - to pisiora zdzielić pałą" -Schetino
Odp... Do PO-nizszego (z godz.09:12:29)
2017-10-22 16:09:47
Jak zwykle po-nownie wstales Lewa noga ! I ta stara wasza Komunistyczno-Lewcka Metode... gdzie zamykaliscie wowczas Najmadrzejszych i Najodwazniejszych Opozycjonistow w "Wariatkowie"... znamy juz bardzo dobrze - od PO-nad 70 lat tj. roku 1945-go....! Tak ze teraz od dnia 25.10.2015 roku. musisz "wymyslec Nowa plyte" z tymi waszymi Starymi Lewackimi "PO-pa-pra-ny-mi Spiewkami"...!!
polityk kwasior
2017-10-22 15:56:20
Już pożałowałem, że z głupią wdałem się w dyskusję. Co, nie styka?
pipi do @ polityka
2017-10-22 15:19:18
- do kościoła nie chodzę od 1989......Cyt. "Pies szczeka, za to go karmią -to samo polityk.".... Napisz proszę kto nakarmił Grześka iż "szczeka";-“..oraz likwidację urzędu wojewody.“....Urzędy wojewody stworzył rząd Jerzego Buzka, obecny na „spędzie“ i siedzący w rzędzie "szczekających".
polityk
2017-10-22 11:04:17
pipi-no i co z tego ? Pogadała? A w kościele byłaś ? Pies szczeka, za to go karmią -to samo polityk.
pipi
2017-10-22 10:38:02
Cyt. z łódzkiego spędu;....Szef Platformy przyznał, że pensje pracowników.......nie może utrzymać siebie i swoich rodzin, stając przed wyborem – wegetacja lub emigracja...... Jeden z PO nawijał onegdaj: – Mogą wyjeżdżać i szukać pracy, szukać miejsca zamieszkania gdzie indziej. To samo w sobie nie jest złe – przekonywał w niedzielny poranek na antenie radiowej „Jedynki”. Dodał, że "ten proces nie jest dziś tak dotkliwy".
Do PO-niższego
2017-10-22 09:12:29
Przestań paranoiku, ty tylko szkodzisz PiS-owi swoimi obsesyjnymi wpisami, typowymi dla schizofrenika. Jesteś chory i masz chore rozumowanie. Typowy bełkot szajbusa.
Schetynowe... "PO-obiecanki Cacanki"
2017-10-22 00:36:01
A kiedy najpierw PO-rozliczacie sie z Wielkich 8 letnich Afffer z lat 2007-2015 i PO-nad juz chyba 200 000 000 000 zlotych ktore "PO-znikaly"... (!) gdzie o reszcie Waszego bylego "Bajzlu" - na razie nie ws-PO-mne ? A o 70-letnich starych Komunistyczno/PO-stkomunistycznych relacjach ze Wschodem to "chwilowo" udajecie ze rzekomo juz PO-za-PO-mnieliscie - ze tylko wymieniacie Francje i Niemcy itd...itp...! A wiec: Klamliwe "Bajki" dla niezorientowanych jeszcze przedszkolakow !!
Clown
2017-10-22 00:16:08
I słychać wokół śmiech....
Szrek
2017-10-21 23:37:36
Ja myślę, że obywatele z wdzięczności będą całować buty Schetynie, a najbardziej kochają Niesiołowskiego i Sobiesiaka i Nitrasa
Baldini
2017-10-21 21:01:15
Mysle, ze Pan Schetyna jest agentem Prezesa Kaczynskiego w strukturach PO - taki nowy Kloss lub Stierlitz
Jarun
2017-10-21 20:26:08
Schetyna ty jesteś taka miernotą, że nawet stołu nie odsuniesz. Po co? Ano, żeby posprzątać pod stołem, pod dywanem a tam brud Grzesiu, brud leży po waszych rządach. Śmierdzą ośmiorniczki niedojedzone, afery nierozwiązane, śmierdzi nepotyzm i korupcja. Ty Grzesiu nie masz pomysłu na Polskę, uśmiechasz się chytrze, szelmowsko - ale to nie wystarczy. PS. Z okazji Imienin życzenia zdrowia i szczęścia - Uli Pańce :-)
prawda
2017-10-21 19:40:53
Jeszcze nie dawno byli przeciwko 500+ mówiąc że na to nie ma i nie będzie "piniędzy" jak mówi Rostowski a teraz obiecują 500+ na pierwsze dziecko czyli jakieś dodatkowe 25 mld więcej! Do tego obiecują że zwiększą nakłady na służbę zdrowia do 6,8% PKB w trzy lata jak chcą rezydenci tj. jakieś 35 mld więcej rocznie! Razem mamy około 60 mld zł więcej - rocznie, skąd PO weźmie te dodatkowe 60 mld?? Rządzili 8 lat i to były głównie afery, złodziejstwo, korupcja, nepotyzm a wszystko pod parasolem ochronnym polskojęzycznych, antypolskich, głównie niemieckich mediów!
k
2017-10-21 18:17:09
Super program - do wyborów jeszcze coś dorzucicie ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA