czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Zapowiedzi Platformy Obywatelskiej

Zapowiedzi Platformy Obywatelskiej

Zapowiedzi Platformy Obywatelskiej
Data publikacji: 2017-05-10 13:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-17 00:12
Wywietleń: 1367 253893

Zlikwidujemy IPN, rozszerzymy Program 500 plus na pierwsze dziecko, przekażemy kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i CBŚP. Nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów – zapowiedział w środę (10 maja) lider PO Grzegorz Schetyna.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek podczas konferencji prasowej skierowała cztery pytania do polityków PO: czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

Szef klubu PO Sławomir Neumann kolejny raz zaapelował do polityków PiS o "podjęcie wyzwania" i debatę z Platformą w sprawie programów.

– Oczekujemy do piątku do godziny 10. na przyjęcie zaproszenia do debaty przez polityków PiS, przez ministrów rządu Beaty Szydło – podkreślił.

Schetyna w środę oświadczył, że Platforma nie chce podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobi wszystko, aby opłacało się pracować dłużej. Zapowiedział, że PO będzie zmierzać do tego, żeby aktywność zawodowa skutecznie mogła wpływać na zarobki.

– Jako zachętę wprowadzimy 13 emeryturę – poinformował lider PO.

Zapowiedział również, że Platforma zlikwiduje IPN i podzieli jego zadania, a także przekaże kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji.

– (IPN) to 289 milionów budżetu, podzielimy zadania IPN na Polską Akademię Nauk, to są kwestie (pionu) naukowo-historycznego, (...) część prokuratorską przesuniemy do Prokuratury Generalnej, a pozostałą część do przywróconej przez nas Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa – zaznaczył lider PO. – Podzielimy obowiązki, które dzisiaj realizuje CBA, w części przekażemy je do Centralnego Biura Śledczego Policji, a w części do Komendy Głównej Policji, która będzie koordynować walkę z korupcją.

Zdaniem Schetyny, obecnie CBA spełnia rolę policji politycznej i zajmuje się głównie walką z polityczną opozycją. Lider PO zapowiedział, że jego partia utrzyma Program 500 plus i rozszerzy go także na pierwsze dziecko.

– Jeśli chodzi o 500 plus bardzo wyraźnie o tym mówiliśmy: utrzymamy ten program, będziemy go realizować w sposób przez nas zapowiedziany: przekażemy pieniądze także na pierwsze dziecko, także w rodzinach 2+1. Warunek, o którym chcemy rozmawiać, jest taki, że ten program powinien być dedykowany do rodzin, w których rodzice lub jeden z rodziców jest aktywny zawodowo lub poszukuje pracy – powiedział Schetyna. Jak dodał, "to jest program, który musi walczyć o skuteczną demografię, o to, żeby pierwsze dziecko w rodzinie pojawiało się szybciej, niż dzisiaj, o zakładanie rodzin i o aktywność zawodową".

Dwa lata temu ówczesny rząd Ewy Kopacz zaakceptował unijną decyzję o podziale 120 tys. uchodźców, docierających do Europy. Polsce miało przypaść ponad 6 tys. uchodźców. Schetyna zapowiedział w środę, że Platforma nie będzie przyjmować nielegalnych migrantów.

– Jesteśmy za tym, żeby Polska, tak jak Unia Europejska, angażowała się w humanitarną pomoc ofiarom wojen, to jest aktywność, którą polski rząd wcześniej prowadził, (...) nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów – podkreślił lider Platformy. Jak ocenił, polski rząd musi być aktywny w Unii Europejskiej w rozwiązywaniu problemu uchodźców.

– Polska nie może być obiektem szyderstw, kpin i drwin, tak jak to było 9 marca i później, po głosowaniu 27 do 1 (nad wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej). Tylko podmiotowy polski głos, dobre, sensowne argumenty z polskiej strony będą powodować, że będziemy mieć wpływ na politykę europejską w tej kwestii (uchodźców) – podkreślił lider PO. Zdaniem Schetyny, obecnie Polska jest na marginesie Europy, a polski rząd nie jest szanowany.  

(pap)

Na zdjęciu od lewej: Przewodniczący KP PO Sławomir Neumann, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz poseł PO Jan Grabiec

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Schutyna
Ja Popieram działania PIS i zapewniam cię pelikanie,że pis mnie opłaca w tym miesiącu znów wpadło 500+.Obecna opozycja jest tak słaba ,że nie potrafi nawet zrobić porządnej manifestacji w centrum miasta.
2017-11-17 00:04:55
niklot
Jakich "waszych afer"? Pracowałem jako listonosz na poczcie i czego się mnie gnido z paranoją czepiasz?
2017-05-12 15:08:53
@niklot
miło, że została zatwierdzona opinia ewidentnie obrażająca osobę, kto to zatwierdza TW Games??? niklot, to co wam dobrze wychodzi to obsobaczanie przeciwników waszych afer i same afery, poczytaj sobie kto i co wyprawia np. w aferze gruntowej...
2017-05-12 14:16:37
niklot
Ja z tobą @PO nie dyskutuję ponieważ jesteś upośledzona (schizofreniczka?) i widzisz dwubiegunowo czyli czarno-biało. Czepiasz się ludzi do siódmego pokolenia wstecz. Lecz się.
2017-05-12 12:09:41
@"wreszcie konkretne dobre pomysly"
mało ci było "konkretnych" pomysłów przez 8 lat???, faktem jest, że pomysłu na patologie i afery im nie brakowało... BTW: nikt zdrowo /bezplatnie/ myślący nie napisze takiej głupoty, ile ci płacą???
2017-05-12 09:30:58
Prawda
kłamcy nie wierzy się nawet gdy chwilowo mówi prawdę...
2017-05-12 09:27:43
M
Ich program to klamstwo
2017-05-11 23:45:17
Marcin
Trzeba pamietac kto rozwalil stocznie, poorty, papiernie sprzedal cukrownie niemca a teraz miwia co by zrobili gdyby,,, boja sie IPNu bo kradli calymi rodzinami-zlodzieje.
2017-05-11 23:43:24
@niklot
Zeby zrozumieć co robi IPN to trzeba być uczciwym i prawym człowiekiem. A watpiącym w sens istnienia tej instytucji proponuję wrócić do szkoły gdzie ucza historii. Chyba ,że wątpiący są potomkami czerwonoarmistów.
2017-05-11 23:27:10
zak
PO siejąca nienawiść i dążąca do rozpadu kraju jeszcze śmie nadal jątrzyć. Co za bagno!
2017-05-11 23:21:44
niklot
A cóż takiego IPN zrobiło, że jest niezbędne? Badać zbrodnie mogą jeszcze przez 200lat. Fucha nie do zdarcia. Najważniejszy cel jaki ma IPN - to prace archeologiczne i "walkę" z nazwami ulic oraz pomnikami. Prezes w swej paranoi zapowiedział stawianie pomników śp. braciszkowi. Opomnikuje całą Polskę. Pojawia się nowa nazwa oprócz "miesięcznicy" ...opomnikowanie. Jak w Korei Płn. Każde państwo które jest przyjazne Polsce (obecnym władzom) powinno mieć pomnik Lecha Kaczyńskiego. To już było. Mieliśmy Lenina.
2017-05-11 11:59:20
IPN to pasożyty
Pozbyć się tego naciagacza budżetu jak najszybciej
2017-05-11 06:35:33
Na winnym - czapka gore ! !
Ojj, macie, macie rowniez i na Swoich sumieniach... ze sie tego IPN az tak bardzo obawiacie ? Brawo PiS i tak dalej trzymac !!
2017-05-11 01:09:16
Jarun
Dogaduje się Schetyna z Kaczyńskim, żeby układ sił politycznych w Polsce był dwubiegunowy. A to co mówią w telewizji- to "burza medialne" w szklance wody. Krzywdy sobie nie wyrządzają. Schetyna to typowy biurokrata (księgowy) i nie ma pomysłu na gospodarkę i rządzenie. Teraz przyjął (tak dla jaj) program PiS-u. Obiecuje "gruszki na wierzbie". A co to mu szkodzi? Znów Grzesiu jest liderem opozycji - a nie jakiś tam Kijowski czy Petru. Schetyna wie, że jak wróci Tusk to on pójdzie w odstawkę i może zapomnieć o jakimkolwiek awansie. Wtedy premierem może zostać Kidawa-Błońska a Grzesiu i jego stronnicy skarbnikami w powiecie. A Kaczyńskiemu tez na rękę dziamdziak Schetyna niż ryża przechera.
2017-05-10 18:09:11
wreszcie konkretne dobre pomysly
PO może liczyć na mój głos w przyszłych wyborach
2017-05-10 16:39:58
prawdziwy program PO
Jak zdobedziemy wladze to wycofamy sie z obietnic wyborczych - oraz ulatwimy zycie szachrajom i kretaczom,
2017-05-10 16:32:45
ipeen
Wiadomo, nikt nie chce, aby grzebano w życiorysach swoich wujków, ojców, dziadków i ich samych.
2017-05-10 14:40:24
Pajacowanie na ekranie
To co wyczynia Platforma po przegranych wyborach, to jak nic zwykłe bicie piany, bełkotanie i zero pomysłu na to co dalej. Faktycznie, jak tak dalej będą bełkotać to jedynie fetorek PO nich POzostanie :))
2017-05-10 14:25:40
abc
Atak opłacanych troli czas start ,nie odPISywac im, to nie ma sensu, nie karmic troli !!!!niechj sie ugotuja we wlasnym sosie w tym całym raku.
2017-05-10 14:01:26
Obiektywny
Ludziom z PO, którzy co chwilę zmieniają zdanie w zależności od sytuacji nie można ufać.
2017-05-10 13:56:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie