czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Schetyna: Polacy mają do wyboru państwo autorytarne lub wolne

Schetyna: Polacy mają do wyboru państwo autorytarne lub wolne

Schetyna: Polacy mają do wyboru państwo autorytarne lub wolne
Data publikacji: 2017-07-01 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-03 15:14
Wywietleń: 951 273308

Polacy mają do wyboru dwie wizje: Jarosława Kaczyńskiego – państwa autorytarnego, budowanego na nienawiści, dryfującego po peryferiach Europy i wizję PO – kraju wolnego, solidarnego, bezpiecznego i europejskiego – mówił w sobotę lider Platformy Grzegorz Schetyna podczas Rady Krajowej partii.

Rada Krajowa powołała w sobotę zespół, który ma przygotować program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Schetyna poinformował, że na październik zaplanowana jest konwencja PO, gdzie program ten zostanie przyjęty. W programie ma być mowa m.in. o dalszej decentralizacji państwa i zwiększaniu tym samym niezależności samorządu terytorialnego.

Lider Platformy ocenił, że mamy dzisiaj do czynienia w Polsce z „ekipą podpalaczy, którzy chcą doprowadzić do nowej wojny, którzy chcą konfliktu, zła, zwycięstwa rządów, które są przeciw, które są agresywnym atakiem na wolność”. - Nie będzie na to zgody – oświadczył Schetyna.

Jego zdaniem Polska znalazła się obecnie „na zakręcie dziejów”. - PiS to władza, która podporządkuje wszystko, walczy z każdą niezależnością: rozpędzenie Trybunału Konstytucyjnego, próba walki z sądami, przekształcenia służb państwowych, policji w narzędzie swojej władzy, łamanie konstytucji, czy tysiące "PiS-iewiczów" w spółkach skarbu państwa, a nawet tak bezczelny krok, który szefa Kancelarii Prezydenta wskazuje do jednej z największych polskich spółek z pensją 90 tys. złotych miesięcznie – wyliczał szef PO. 

Krytykował też PiS za „rozniecanie fali nienawiści, politykę braku tolerancji, brutalnego chamstwa, wskazywania wrogów, gorszego sortu”. - Słyszymy, że w Polsce nie wpuszcza się do kościoła matki z dzieckiem, które ma ciemniejszą karnację; słyszymy, że w tramwaju bije się człowieka, który mówi innym językiem. W zeszłym tygodniu słyszeliśmy, że pluje się w twarz osobie, która jest inaczej ubrana – mówił Schetyna. Nawiązał też do niedawnych wydarzeń w Radomiu, gdzie grupa aktywistów ubranych w koszulki Młodzieży Wszechpolskiej pobiła działacza KOD. - To jest polityka nienawiści, nie możemy na to pozwolić” – podkreślił szef PO.

Odpowiedzialnością za „tworzenie polityki nienawiści” obarczył m.in. TVP, która – według niego – „stosuje propagandę w stylu goebbelsowskim”. „Ta tak zwana telewizja publiczna to hańba tych, którzy ją prowadzą, to hańba dla tych, którzy występują w jej programach i którzy budują językiem nienawiści podział” – dodał lider Platformy. Zapowiedział, że w przyszłości wszyscy odpowiedzialni za przekaz TVP poniosą konsekwencje za swe działania.

Powtórzył wolę, by samorządy gdzie władzę sprawują ludzie związani z PO przyjęły grupę kilkudziesięciu uchodźców – kobiet, dzieci z Syrii i Erytrei. - Chce bardzo wyraźnie powiedzieć, że Polska nie stanie się krajem otwartym na setki tysięcy ludzi, nie będziemy tworzyć gett, konfliktów społecznościowych, tak jak straszy nas propaganda PiS i telewizja narodowa - mówił. 

Szef PO wezwał do „obywatelskiego nieposłuszeństwa” w sprawie płacenia abonamentu, jeśli nowa ustawa w tej sprawie wejdzie w życie (rząd chce dzięki nowym rozwiązaniom prawnym poprawić ściągalność abonamentu m.in. poprzez sięgnięcie po dane klientów sieci kablowych). Obiecał rekompensaty dla wszystkich, którzy zostaną ukarani w związku z niepłaceniem daniny na media publiczne.

Główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca zadeklarował, że Platforma, kiedy wróci do władzy, zabroni „zadłużania się państwa w czasach tłustych”. „Dla nas wzorem w finansach publicznych będą Niemcy i Szwajcaria, a nie Grecja” – dodał.

Rzońca zapowiedział, że PO obniży opodatkowanie niskich płac, a także przebuduje wydatki socjalne tak, by świadczenia trafiały do najbardziej potrzebujących oraz by beneficjenci świadczeń nie porzucali pracy.

Sobotnie obrady odbyły się na stołecznej Pradze, w kompleksie konferencyjnym mieszczącym się w zrewitalizowanym budynku jednej z dawnych fabryk. Lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki otwierając posiedzenie Rady, podkreślał, że Praga to miejsce symboliczne, „w którym kiedyś, historycznie zatrzymany został pochód totalitaryzmu”.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Jarun
Prezydent Szczecina wypowiedział się w TVN na temat uchodźców. Wypowiedź jak Fryga: kupy-dupy się nie trzyma. Piotrusiu - drogi chłopcze, jak nic mądrego nie masz do powiedzenia - to się nie odzywaj. PS. No chyba, że tych uchodźców zechcesz ulokować w Przełomach ( z bunkra nie wylazą przez okno, bo nie ma okien) albo w Technoparku...ostatecznie u siebie w domu. Przybędzie śniadych Krzystków :-)
2017-07-03 14:54:48
SOCHA
kiedy ten pan SCHETYNA przestanie mówić banialuki , pis ma luki ale robi postępy i widać pozytyw dla kraju .8 lat opowiadał z KOPACZ ten SCHETYNA o .....niczym dla POLAKOW efekt wybory.SCHETYNA I SPÓŁKA SCHOWJCIE SIĘ PILNIE BO NAWET 10 PROCENT NIE DOSTANIECIE POPARCIA.
2017-07-03 13:23:58
Jarun
Teraz prezes każe "wałkować" temat Amber-Gold do znudzenia (do porzygania się) i wałkują. Oczywiście o Hannie Gronkiewicz Walc nie zapominają , no i Tuskowi przypierniczyć przy okazji ...chociaż Ryżego w kostkę kopnąć. A PO i Schetyna nie mają na nic pomysłu i nie wysilają się. Czekają i zgodnie z przysłowiem: "Jeśli masz wrogów nie walcz z nimi. Usiądź na brzegu rzeki i poczekaj, aż woda przyniesie ich ciała. Sami się pozabijają." (Przysłowie Ewenków)
2017-07-03 13:18:10
;-]
@lolo przemowil pierwszy sort klęcznikowy ,tylko nie zapomnij sie wyspowiadac ze swojego grzechu nie milosci blizniego jak siebie samego i oddaj haracz dla PANSTWA WATYKAN na fb jest fajny profil o tego typu ludziach nazywa sie Typowy Polak
2017-07-03 13:06:23
Gość
albo autorytarne jak za PO albo inne (wolne, nasze, polskie) - ale już bez PO
2017-07-03 12:57:21
lolo
gość-kłamiesz kanalio!
2017-07-03 12:30:13
gosc
Tymczasem w kosciolch ogloszenia o darmowym wyjezdzie do Warszawy na spotaknie z Trumpem, normalnie jak za komunu zwoza kolektyw robotniczo-chlopski, brak slow coscie zrobili z tym krajem, a trump jest wart naszych "elyt" "dobre" zmiany wszedzie se takie same ....Władimir lubi to,tylko transparentow nie zapomnijcie a i jak tam zniesienie wiz? pewnie 90% polonii w chicago glosowalo na niego bo tam jest centrum tego betonu ktory uciekl z Polski za komuny w stanie wojennym-tacy z nich opozycyjonosci...
2017-07-03 09:22:53
Jarun
A wiecie, że ja nie znam nikogo kto płaci abonament? Zresztą do domu może wejść tylko z nakazem sądowym. Pomijam nagłe wypadki. Nawet gdyby wszedł kontroler, to przedtem można wyjąc antenę od telewizora i telewizor nie odbiera - czyli nie trzeba opłacać. -Dlaczego więc telewizor stoi? -A co cię obchodzi, co w moim pokoju stoi :-) Wolność Tomku w swoim domku.
2017-07-02 19:27:23
Filipinka
Może niech najpierw z partyjnych pieniędzy PO zwróci emerytom i rencistom przymusowo ściągany abonament (każdorazowo ok. 1600 zł + odsetki). Kto powiedział, że abonamentu nie trzeba płacić - Tusk. Pod czyimi rządami nasyłano pocztę/komorników na emerytów i rencistów (starsi ludzie zdążyli zapomnieć, że kiedyś zarejestrowali odbiorniki) - premiera Tuska. Nóż się w kieszeni otwiera na taką obłudę POlitykierów.
2017-07-02 15:07:17
Jarun
Schetyna, Lubnauer, Kijowski, Ruchardo - kto ich słucha oprócz partyjnych kolegów i to z musu i jeszcze klaskać muszą. Tłumów nie porwą swym ględzeniem. A ta z Nowoczesnej (Katarzyna -przewodnicząca) to chciała tunel ze Świnoujścia do Szczecina przekopać. Taka mądra pani nauczycielka. Lepiej przekopać się do USA -ostatecznie ziemia jest kulą :-)A Grzegorz gęga bo nie rządzi Tyle jego co sobie pogada.
2017-07-01 20:56:16
Przeciętny obywatel
Program PO nie jest skomplikowany. Odebrać PiS władzę choćby siłą i obcą pomocą i samemu się do niej dorwać. Koniec programu! Potem w regionie będzie już standardowo: Dolną Odrę "wygasić", stoczni nie reaktywować, PŻB razem z rynkiem bałtyckim "sprywatyzować", stępkę pod nowy prom zezłomować (razem z resztą urządzeń Stoczni Szczecińskiej), gazoport zamknąć i kombinować jak go przenieść na wschodnie wybrzeże, żadnych gazociągów z Danii, budowę tunelu do Świnoujścia odwołać, budowę dróg w regionie wpisać na listę rezerwową (Geblewicz już to ćwiczył), handel ziemią odblokować, żeby "inwestorzy" zagraniczni mogli wykupić nasze województwo na własność, mieszkańców ubogacić i uwybuchowić szeroką rzeszą islamskich imigrantów (Krzystek podpisał właśnie porozumienie w sprawie ich przyjmowania do Szczecina o czym Kurier milczy!!) Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja głosuję na PiS!
2017-07-01 20:35:20
do Shreka
Wizję PO to już widzieliśmy: wyprzedaż za bezcen majątku narodowego, afery, korupcja, wysługiwanie się Niemcom, niszczenie polskiej tożsamości narodowej, Smoleńsk, seryjne samobójstwa, złodziejska reprywatyzacja, zadłużanie polski itd, itd!
2017-07-01 19:27:05
Gość
Polacy mają inny wybór: albo wolność i rozwój, albo Solidaruchy.
2017-07-01 19:02:30
stop tuskolandii
sprzedam wszystko co polskie. i zaproszę miliony islamistów Schetyna G jak g...o
2017-07-01 18:14:54
iks
Grzegorz Schetyna, polityk, ze względu na wybitne zasługi w "podziemiu", zrobił błyskotliwą karierę - przed trzydziestką był już dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, wicewojewodą, właścicielem radia "Eska" i wojskowego klubu sportowego. Schetyna jako marszałek Sejmu pełnił jakiś czas rolę głowy państwa. Wprawdzie "grzebanie w życiorysach" uchodzi za coś niestosownego (chyba, że dotyczy Piotrowicza), ale niezwykła kariera tego polityka zainspirowała Grzegorza Brauna do kwerendy w dostępnych internetowo stronach IPN (żadne tam "zbiory zastrzeżone"!). Braun odkrył, że Schetyna miał "parasol ochronny" wewnątrz SB - z ''centrali" do wrocławskich esbeków przyszło polecenie "tego nie ruszamy". Wniosek o "wyższym zaszeregowaniu" figuranta nasuwa się sam. W tym czasie Schetyna, niszczony przez Tuska i "stronnictwo pruskie", był na marginesie, ale Braun proroczo przewidywał, że jeszcze o polityku usłyszymy. I wykrakał. Zdaniem Brauna Schetyna został wygenerowany przez poważną firmę związaną z Północna Grupą Wojsk Radzieckich i zbyt dużo "zostało zainwestowane" w polityka by mógł on być przesunięty "do biznesu".
2017-07-01 17:44:33
WSA
Grzegorz Schetyna - Ozeasz Schwarz. Agent niemieckiego wywiadu i polityczny chuligan. Platforma Obywatelska RP skazana została w listopadzie 2015 r. wyrokiem za rażące naruszenie prawa. Wyroku tego do dziś nie wykonuje.
2017-07-01 17:42:59
podpalacze Polski
podpalacze? haha i kto to mówi...
2017-07-01 16:00:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy