Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK

Data publikacji: 28 kwietnia 2016 r. 12:26
Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2016 r. 06:39
Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK
Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Jacek Turczyk  

Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek (28 kwietnia) ślubowanie od nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego. Zastąpi on w TK sędziego Mirosława Granata, którego kadencja zakończyła się dzień wcześniej.

Wyboru nowego sędziego TK Sejm dokonał przed dwoma tygodniami. Kandydatura prof. Jędrzejewskiego została zgłoszona przez PiS. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK, w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum.

W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego (oboje są już poza klubem Kukiz'15). Wywołało to protesty posłów opozycji, którzy podkreślali, że zwracali marszałkowi Sejmu tuż po głosowaniu uwagę, że doszło podczas niego do nieprawidłowości. Postępowanie sprawdzającego ws. tego sejmowego głosowania rozpoczęła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Decyzję o przyjęciu ślubowania od prof. Jędrzejewskiego poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, że uchwała ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie. Prezydent, pytany w niedawnym wywiadzie dla PAP o przyjęcie ślubowania od prof. Jędrzejewskiego powiedział, że chciałby, by Trybunał Konstytucyjny jak najprędzej miał pełny skład.

- Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie, tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. (pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do PO-nizszego Kalafiora...
2016-04-29 01:09:27
Dlatego ze... Wasze 68-letnie tak dzialanie jak i PO-lityczna Propaganda zakonczyly sie juz 6 miesiecy temu... i to dlatego !!
Kalafior
2016-04-28 13:44:52
Dlaczego Kurier nie pisze nic o tym ze ostatnio odeszło niestety dwóch nieodżałowanych i kultowych aktorów Jerzy Turek i Bronisław Pawlik? Najlepsi aktorzy powoli odchodzą a tu cisza, a o tych ciągłych podchodach PiS-u do TK jeden news za drugim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA