piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK

Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK

Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK
Data publikacji: 2016-04-28 12:26
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-29 06:39
Wywietleń: 1336 131332

Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek (28 kwietnia) ślubowanie od nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego. Zastąpi on w TK sędziego Mirosława Granata, którego kadencja zakończyła się dzień wcześniej.

Wyboru nowego sędziego TK Sejm dokonał przed dwoma tygodniami. Kandydatura prof. Jędrzejewskiego została zgłoszona przez PiS. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK, w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum.

W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego (oboje są już poza klubem Kukiz'15). Wywołało to protesty posłów opozycji, którzy podkreślali, że zwracali marszałkowi Sejmu tuż po głosowaniu uwagę, że doszło podczas niego do nieprawidłowości. Postępowanie sprawdzającego ws. tego sejmowego głosowania rozpoczęła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Decyzję o przyjęciu ślubowania od prof. Jędrzejewskiego poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, że uchwała ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie. Prezydent, pytany w niedawnym wywiadzie dla PAP o przyjęcie ślubowania od prof. Jędrzejewskiego powiedział, że chciałby, by Trybunał Konstytucyjny jak najprędzej miał pełny skład.

- Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie, tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. (pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Do PO-nizszego Kalafiora...
Dlatego ze... Wasze 68-letnie tak dzialanie jak i PO-lityczna Propaganda zakonczyly sie juz 6 miesiecy temu... i to dlatego !!
2016-04-29 01:09:27
Kalafior
Dlaczego Kurier nie pisze nic o tym ze ostatnio odeszło niestety dwóch nieodżałowanych i kultowych aktorów Jerzy Turek i Bronisław Pawlik? Najlepsi aktorzy powoli odchodzą a tu cisza, a o tych ciągłych podchodach PiS-u do TK jeden news za drugim.
2016-04-28 13:44:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie