piątek, 23 października 2020.
Strona główna > Kraj > Protest sędziów wobec słów o "zespole kolesi"

Protest sędziów wobec słów o "zespole kolesi"

Protest sędziów wobec słów o "zespole kolesi"
Data publikacji: 2016-04-27 21:10
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-15 09:35
Wywietleń: 1861 131298

Nie będzie śledztwa ws. nieopublikowania wyroku TK z 9 marca. PO chce wyjaśnień w tej sprawie. Stowarzyszenia sędziów wyraziły sprzeciw ws. wypowiedzi rzeczniczki klubu PiS o "zespole kolesi". Kolegium sędziów NSA uznało takie określenia za "niedopuszczalne i oburzające" .

Sędziowie Sądu Najwyższego przyjęli we wtorek uchwałę, w której podkreślono, że zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP "orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu". Sędziowie SN stwierdzili w uchwale, że wyrok TK o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu, nawet jeśli nie jest opublikowany, uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją. Rzecznik SN wyjaśnił, że uchwała zgromadzenia SN nie ma dla sądów orzekających mocy wiążącej, ale jest "wskazówką", jak dokonywać wykładni prawa.

Kategoryczny sprzeciw

Protesty środowisk sędziowskich wywołała wtorkowa wypowiedź rzeczniczki klubu PiS Beaty Mazurek, która w reakcji na uchwałę sędziów SN powiedziała m.in., że "zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy".

Cztery stowarzyszenia sędziowskie wyraziły w środę "kategoryczny sprzeciw" i wezwały do zaprzestania tego typu wypowiedzi. W stanowisku zarządy stowarzyszeń sędziów "Iustitia", "Themis" oraz dwóch stowarzyszeń sędziów rodzinnych uznały, że słowa te godzą w powagę urzędu sędziego i naruszają autorytet Sądu Najwyższego, a tym samym całego wymiaru sprawiedliwości i porządek prawny w państwie.

Również Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego w środowej uchwale uznało za "niedopuszczalne i oburzające" wypowiedzi określające sędziów Sądu Najwyższego obradujących na Zgromadzeniu Ogólnym jako "zespół kolesi". Jednocześnie zaapelowało o poszanowanie niezależności sądów i trybunałów.

Delikatne określenie

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki bronił Beaty Mazurek. Jego zdaniem użyła ona "delikatnego określenia". Jak dodał, jest to "potoczne określenie tego, z czym mamy do czynienia". - Mamy do czynienia z przykrym wydarzeniem i należą się słowa potępienia dla tego rodzaju działań politycznych sędziów - podkreślił Terlecki. Zapowiedział, że Mazurek pozostanie na stanowisku.

Klub Nowoczesna zapowiedział złożenie w czwartek wniosku do sejmowej komisji etyki poselskiej w sprawie wypowiedzi Mazurek uznając ją za "niedopuszczalną". Mazurek krytykowała również PO.

Wtorkowa uchwała sędziów SN przyjęta została w kontekście nieopublikowania orzeczenia TK z 9 marca ws nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

Nic się nie stało?

W środę Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału z 9 marca. Decyzję uzasadniła tym, że nie jest organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym.

Prokurator okręgowy Paweł Blachowski napisał w komunikacie, że "w toku postępowania sprawdzającego nie stwierdzono w poczynaniach Prezesa Rady Ministrów, Ministra-Członka Rady Ministrów oraz Prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji znamion niedopełnienia obowiązków".

Prokuratura nie stwierdziła, aby doszło do "narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym", a sam brak publikacji wyroku TK - bez zaistnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek indywidualnych - nie wystarcza, by stwierdzić, że jest to działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Postanowienie jest prawomocne.

W związku z decyzją prokuratury PO domaga się wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry; zapowiedziała, że będzie wnioskować o zwołanie komisji sprawiedliwości w tej sprawie. (pap)

 

Komentarze

w imię sprawiedliwości.
Uderz w stół a nożyce się odezwa. Sądy niesprawiedliwości muszą zostać zlustrowane. To towarzystwo skorumpowane układami towarzysko,biznesowo,mafijnymi.Odwolać wszystkich jak leci, wymienić studentami 5 roku lub młodymi którzy chcą uczciwie pracować. Naród już wam powiedział nie.
2016-05-15 02:43:46
punia
@ted widzisz jak POstempowcy kłamią. Dla nich to PiS nie zwyciężył w demokratycznych wyborach /bo ludzie mieli dosyć spółki PO-PSL/, tylko zwyciężyła ordynacja wyborcza czyli jakiś twór. Zaprzeczają niewygodnym faktom.
2016-04-30 09:59:27
acotam
do w imię P...i S.... Kłamiesz jak każdy Pisowiec 25.10.2015 o zmianie rzadu nie zadecydowała wiekszośc społeczeństwa Polskiego tylko Ordynacja Wyborcza bo ponad 60 % z głosujacych nie głosowało za Pisem
2016-04-29 14:52:57
ted
Środowisko adwokackie i sędziowskie to najbardziej zdemoralizowane środowiska w Polsce - taka jest prawda która bardzo boli te środowiska !
2016-04-29 09:44:17
punia
Prawda boli, oj boli a jaka niewygodna.
2016-04-28 17:41:42
kk
Jacy wrażliwi! Jak swoje groźby rzucały przypupasy PO czy N to panowie byli ślepi i głusi!!! Banda.
2016-04-28 14:40:58
W imie Prawa i Sprawiedliwosci w nowej RP,
W dniu 25.10.2015 roku, wiekszosc Spoleczenstwa Polskiego zadecydowala o Politycznej zmianie Rzadu w RP ! W zwiazku z powyzszym, czas wiec najwyzszy przeprowadzic rowniez LUSTRACJE... wszystkich Urzednikow i Pracownikow Panstwowych w calym Kraju !!
2016-04-28 02:07:59
m
najpierw trzeba byc samemu uczciwym
2016-04-27 23:31:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Spotkanie z autorkami nominowanymi do Nagrody Gryfia

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie