Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Sąd Najwyższy włączył się w spór o TK

Data publikacji: 26 kwietnia 2016 r. 20:05
Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2016 r. 21:17
Sąd Najwyższy włączył się w spór o TK
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie Fot. PAP/Marcin Obara  

Wtorkowa uchwała sędziów Sądu Najwyższego dotycząca niepublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego podzieliła polityków. Mówią o szerzącej się anarchii i zaostrzającej się wojnie polsko-polskiej, ale też o wzmocnieniu poszanowania prawa.

We wtorek (26 kwietnia) Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN "kierując się koniecznością zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych" podjęło uchwałę w sprawie nieopublikowanego przez rząd orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne przepisy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

Wskazówka dla sądów

"Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania" - głosi ta uchwała.

Według rzecznika SN Dariusza Świeckiego uchwała jest wskazówką dla sądów powszechnych i wojskowych, jak dokonywać wykładni prawa. Jak dodał, publiczne ogłoszenie "nadaje orzeczeniu Trybunału atrybut obowiązywania - wobec tego istnieje ono w porządku prawnym i sądy powinny to dostosować w wykładniach prawa".

- Orzeczenia TK są dostępne na stronach internetowych TK - jest podawana jego treść i ustne motywy. Jego dostępność jest powszechna - stwierdził rzecznik SN.

Nowela ustawy o TK

W reakcji na uchwałę Sądu Najwyższego rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że projekt nowelizujący ustawę o TK zostanie jak najszybciej złożony w Sejmie, aby zakończyć "szerzącą się anarchię, która tak naprawdę służy podgrzewaniu atmosfery konfliktu wokół TK" i ma na celu uniemożliwianie rządów PiS. 

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza oceniając stanowisko SN powiedział, że zaostrza się wojna polsko-polska i niestety dochodzi do niszczenia bezpieczeństwa praworządności w Polsce, zarówno poprzez działania jednej, jak i drugiej strony. Zdaniem Kuleszy wyjście z konfliktu wokół TK zapewniłaby zmiana konstytucji proponowana przez jego ugrupowanie. Przypomniał, że zakłada on m.in., że to Trybunał Konstytucyjny publikuje własne orzeczenia.

Sędziowie mówią jednym głosem

Natomiast według byłego ministra sprawiedliwości Borysa Budki (PO) stanowisko sędziów SN oznacza, że sądy powszechne będą respektowały orzeczenia TK. Budka uważa, że decyzja sędziów to dla Polaków dobra wiadomość, ponieważ "nic tak bardzo nie wzmacnia poczucia szanowania prawa, niż to, gdy sędziowie mówią jednym głosem".

Z kolei posłanki Nowoczesnej odnosząc się do uchwały SN oceniły, że porządek prawny w Polsce zaczyna dzielić się na prawo reprezentowane przez sądy i TK oraz bezprawie reprezentowane przez PiS. Katarzyna Lubnauer mówiła, że "najwyższy czas, aby całe społeczeństwo przyłączyło się do protestu przeciwko temu, że PiS w ten sposób łamie konstytucję i porządek prawny". Z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak zastanawiała się, "jakie jeszcze gremium musi się zebrać, żeby potwierdzić, iż orzeczenia TK są ostateczne i powszechnie obowiązujące". PSL obawia się jednak, że po uchwale sędziów SN teraz sądy mogą się znaleźć "na celowniku" PiS. (pap)

 

Na zdjęciu: Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie

Fot. PAP/Marcin Obara

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2016-04-28 20:34:14
A kto panom Sędziom dał władzę nad Narodem? Mazowiecki i grupka korowskich macherów? i to ma być tytuł do "trzeciej władzy"? a po co Polakom trzecia władza? Sąd ma być Sądem i tyle, ma zapewnić SPRAWIEDLIWOŚĆ według obowiązującego prawa.
Kalafior
2016-04-28 13:48:18
Nie jestem ani za PiS ani PO. Chce poprostu żeby było normalnie, ale obecnie idziemy droga w kierunku... Białorusi
Do PO-nizszego KALAFIORA...
2016-04-28 12:30:23
Do KALAFIORA raz jeszcze...! Jak by nie patrzyl i nie liczyl w dniu 25.10.2015 roku, WYGRALA DEMOKRATYCZNIE WIEKSZOSC, a teraz w ramach ROZPACZY PO utracie 68-letnich Stolkow, demonstruje i placze... Komunistyczno/PO-stkomunistyczna KOD-owska - mniejszosc !!
Kalafior
2016-04-28 10:09:21
Tak, ale to jest około 18% NARODU, a nie WIĘKSZOŚĆ.
w-PiS-anka z dlugo-PiS-em,
2016-04-28 02:45:45
Odp. do kom. kalafiora ! Nowa Polityczna zmiane w Polsce dla obecnie wybranego nowego Rzadu RP w dniu 25.10.2015 roku, wybrala WIEKSZOSC z tych Osob... ktore wziely udzial w Wyborach i zaglosowaly ! A Ci co nie brali udzialu: alibo nie maja pojecia o Polityce, alibo maja wszystko gdzies i teraz najwiecej narzekaja lub moze nawet wraz z KOD-em jeszcze PO czasie demonstruja szukajac "dziury w calym"... alibo jeszcze cos tam 3-go czy 4-go... gdzie o 5-ym juz nie wspomne !!
kalafior
2016-04-27 20:28:52
Przestancie kłamać, ze PIS wybrala wiekszosc Polakow skoro polowa zdegustowanych tym co sie dzieje Polakow (uprawnionych do glosowania) w ogole nie poszla na wybory.
Wawrzek
2016-04-27 18:18:22
Gdyby zrobiono to w Holandii to zgodnie z ich Konstytucją zakazującą Sądom krytyki ustaw żaden z takich panów nie były sędzią ani adwokatem.W Polsce Konstytucja stanowi bezpośrednio, że Trybunał Konstytucyjny stanowi 15 Sędziów i ani jeden mniej ani jeden więcej. Tak więc wszystkie zgromadzenia sędziów zwołane przez pana Rzeplińskiego są posiedzeniami KOLESIÓW i taką moc maja ich kolesiowskie ustalenia. Polsce jest zbędny Trybunał Konstytucyjny i Rzecznicy czegoś tam - bo to pasożytnicze Instytucje. Polsce potrzeba pilnie stałego o innym unormowaniu niż obecnie Trybunału Stanu, który może być również zwany Trybunałem Ludowym
PO 1-sze... PO numerek w kolejce,
2016-04-27 10:39:14
Odp. do: Dla mnie juz sprawa...! Najpierw Komunisci i PO-przedni Rzadzacy wraz z reszta Lewakow... PO-winni stanac przed Trybunalem Stanu, nim przyjdzie "ewentualny" czas na obecnie Rzadzacych wybranych 25.10.2015 roku przez - WIEKSZOSC NARODU...!!!
Dla mnie już sprawa jest oczywista
2016-04-27 07:49:04
Obecnie rządzący trafią pod Trybunał Stanu
ted
2016-04-26 22:20:46
Warchoły sędziowskie będą do upadłego bronić swoich przywilejów wiedząc że PIS chce przeprowadzić reformę sądownictwa i wyczyścić tą stajnię Augiasza !!
Od dnia 25.10.2015 roku...
2016-04-26 22:04:20
Dzisiejsza Rzeczpospolita Polska powinna byc tak Rzadzona... jak WIEKSZOSC Spolecznstwa Polskiego ZAGLOSOWALO i Zyczy Sobie od dnia 25.10.2015 roku... co rowna sie prawdziwej Demokracji !!
bieta
2016-04-26 20:26:15
Pozytywna wiadomość!:)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA