Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

TK gwarancją pierwszeństwa prawa

Data publikacji: 20 kwietnia 2016 r. 20:01
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2016 r. 14:00
TK gwarancją pierwszeństwa prawa
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (w środku) oraz sędziowie TK podczas środowego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Tomasz Gzell  

TK gwarancją pierwszeństwa prawa Trybunał Konstytucyjny jest gwarancją pierwszeństwa prawa przed siłą - powiedział w środę (20 kwietnia) jego prezes Andrzej Rzepliński. Z kolei prezydent Andrzej Duda napisał do sędziów TK, że orzeczenia nie mogą zastępować ustaw. W sporze o TK partie pozostają na swoich stanowiskach.

Na zgromadzeniu ogólnym sędziów Trybunału Rzepliński przedstawił informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w 2015 r.

Punkt startu

Prezes TK zaznaczył, że "bardzo brak za stołem sędziowskim" Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, wybranych na sędziów przez Sejm poprzedniej kadencji, ale niezaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zdaniem Rzeplińskiego postępowanie ws. objęcia przez nich funkcji powinno niezwłocznie zakończyć się odebraniem od nich ślubowania przez prezydenta. To oraz niezwłoczne opublikowanie wyroku z 9 marca, w którym TK orzekł o niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS, jest według Rzeplińskiego "punktem startu".

- Trudno mówić o kompromisie. Jesteśmy stawiani przed faktami dokonanymi. Trybunał nie może zawierać kompromisów co do treści swoich orzeczeń i kierunków orzecznictwa. To jest w ogóle poza sferą kompromisu - powiedział Rzepliński. - Warunkiem zachowania zasady nadrzędności konstytucji jest istnienie efektywnego, niezależnego i odrębnego od władzy ustawodawczej i wykonawczej Trybunału Konstytucyjnego, gwarantującego, by prawo miało pierwszeństwo przed siłą, oraz chroniącego ludzi przed dyktaturą większości - podkreślił.

List prezydenta do sędziów TK

Prezydent Andrzej Duda w krótkim liście odczytanym przez minister z jego kancelarii Annę Surówkę-Pasek napisał, że "kontrola konstytucyjności powinna opierać się na wzorcach jasnych i czytelnych, wynikających z tekstu samej konstytucji", z czym wiąże się "oczekiwanie powściągliwości, gdy treść konstytucji może być przedmiotem różnych interpretacji". Podkreślił, że "orzecznictwo konstytucyjne nie może bowiem zastępować ustawodawcy, pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji".

- Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów TK. Zasada ta stanowi bezpośrednie następstwo zasady sprawowania władzy przez Naród, poprzez swoich przedstawicieli, zasady będącej podstawą ustroju RP - wskazał prezydent.

Wyraz złej woli

Politycy PO, Nowoczesnej i PSL skrytykowali brak na zgromadzeniu ogólnym sędziów TK prezydenta Dudy, ministrów rządu Beaty Szydło i najwyższych przedstawicieli Sejmu. Zdaniem wiceszefa klubu PO Andrzeja Halickiego "tego rodzaju demonstracyjna nieobecność jest widocznym wyrazem złej woli tych polityków, którzy jednocześnie tak wiele mówią o kompromisie, chęci dialogu i wypracowania pozytywnego scenariusza dla dalszego funkcjonowania TK".

Tymczasem prezes Sądu Najwyższego Tadeusz Ereciński powiedział w TK, że jego wyroki obowiązują, nawet jeśli nie zostały urzędowo opublikowane, decyduje samo ogłoszenie wyroku.

- Nawet formalnie nieuchylony – ze względu na brak opublikowania wyroku – przepis ustawy może nie być stosowany, jeżeli zgodnie z orzeczeniem TK został pozbawiony domniemania konstytucyjności - powiedział. (pap)

Na zdjęciu: Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (w środku) oraz sędziowie TK podczas środowego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cale szczescie,
2016-04-21 11:43:36
Panie Rzeplinski, jesli w Demokracji wiekszosc nie ma Prawa Zwyciezac...to tym bardziej mniejszosc PO-winna wpierw ugryzc sie jezyk... nim cos madrego wy-PO-wie ! Cale szczescie, za ma Pan juz tylko troche PO-nad 200 dni na tym Stolku !!
zbyszek
2016-04-21 06:36:20
TK jest gwarancja prawa pod warunkiem ,że sam przestrzega prawa. A ostatnie wydarzenia pokazują,ze sedziowie TK jak i SN nie przestrzegaja prawa tylko bronią suto opłacanych stanowisk.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA