środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Polska nie zgadza się na obowiązkową relokację uchodźców

Polska nie zgadza się na obowiązkową relokację uchodźców

Polska nie zgadza się na obowiązkową relokację uchodźców
Data publikacji: 2017-03-29 11:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-30 21:46
Wywietleń: 2568 228594

Polska, tak jak dotychczas, nie godzi się na obowiązkową relokację uchodźców. Rozwiązaniem problemu nie jest relokacja, tylko uszczelnienie granic – podkreśla MSWiA.

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków, dlatego nie podejmiemy żadnych decyzji, które w jakikolwiek sposób naraziłyby naszych obywateli. Nie będziemy ulegać szantażowi i naciskom – podkreślono w komunikacie biura prasowego resortu spraw wewnętrznych.

W poniedziałek komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos powiedział, że do września kraje UE powinny przejąć w ramach programu relokacji przynajmniej 26 tys. uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Jak zaznaczyło jednak w komunikacie polskie MSWiA: "Polityka migracyjna przyjęta do tej pory przez UE, a realizowana przez poprzedni rząd PO-PSL nie sprawdziła się. Rozwiązaniem problemu uchodźców nie jest relokacja, tylko uszczelnienie granic". Wskazano, że polska Straż Graniczna bierze udział w misjach zagranicznych w krajach, które są bezpośrednio dotknięte przez problem migracji. Według MSWiA poprzedni rząd koalicji PO-PSL, poprzez "błędną decyzję o przyjęciu uchodźców, rozbił jedność Grupy Wyszehradzkiej".

– Obecny rząd, stanowczo i konsekwentnie, nie będzie zgadzał się na dyktowanie warunków – podkreślił resort.

Awramopulos oświadczył, że "w Grecji przebywa obecnie około 20 tysięcy uchodźców, którzy są uprawnieni do relokacji, a we Włoszech – około 6 tysięcy, głównie Erytrejczyków. Wszyscy oni powinni być rozmieszczeni w pozostałych krajach UE do września tego roku". Przekazał, że "nie ma żadnych wymówek", by nie wywiązywać się z podjętych jesienią 2015 r. zobowiązań dotyczących przejmowania uchodźców od Włoch i Grecji, dotkniętych kryzysem migracyjnym.

– Nie można już tylko dyskutować o relokacji, ale trzeba działać. Zbliża się wiosna i nie ma czasu do stracenia – dodał komisarz, ostrzegając, że w najbliższych tygodniach napływ migrantów przez Morze Śródziemne znów może się nasilić. Według Awramopulosa miesięcznie kraje UE powinny przejmować przynajmniej 3000 uchodźców od Grecji oraz 1500 od Włoch.

* * * 

We wrześniu 2017 r. wygasa przyjęty w 2015 r. program relokacji, w którym kraje UE zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat, co najmniej 98 tys. uchodźców. Dla każdego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci. Do tej pory jednak relokowano niespełna 15 tys. osób. Słowacja i Węgry zaskarżyły te decyzje do Trybunału Sprawiedliwości UE, a polskie władze poparły tę skargę. Według decyzji Polska powinna przyjąć w sumie ok. 6300 uchodźców. Z kolei według danych ani Polska, ani Austria i Węgry nie przyjęły dotąd ani jednej osoby w ramach programu relokacji, z kolei Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja przyjęły jedynie po kilkanaście osób. Spośród pozostałych państw UE tylko Malta i Finlandia wywiązują się w pełni ze swoich zobowiązań.

(pap)

Fot. EPA/CARLOS BARBA

Komentarze

Pikuś
Przyjąć wszystkich uchodźców, którzy chcą zostać w Polsce.
2017-03-30 21:10:54
Antek
Moim zdaniem powinniśmy się zgodzić. Oni i tak stąd uciekną, a my będziemy mieli chwalebną kartę, że chcieliśmy itp., ale uchodźcy nie chcieli. Pan Jarosław Kaczyńskim był ostatnio w Wielkiej Brytanii, tam jest bardzo wiele osób, które uciekły z Polski. Czy którąkolwiek udało mu się przyciągnąć z powrotem? Nic o tym nie słychać. To niby dlaczego uchodźcy mieliby tu siedzieć, skoro nawet Polacy spierdzielają i nie chcą wracać?
2017-03-30 21:02:39
Żadnego!
Nie ma czegoś takiego jak prawo azylu, które zagraża autochtonicznej ludności. Dlatego proponuję nawet nie wchodzić w lewackie gadki o azylach i pomaganiu poprzez import. Nie i koniec dyskusji! Nie będziemy nikogo gościć, kto nie podziela naszych wartości i obyczajów. Muszą szukać azylu w swoich strefach kulturowych. Koniec kropka!
2017-03-30 20:16:06
Panie Awramopulos - nie odwracaj Pan kota ogonem...
Ci ktorzy moga miec podstawy... do ubiegania sie o Azyl Polityczny w innym Kraju, powinni skladac odpowiednie Dokumenty o przesladowaniach... w Ambasadach czy Konsulatach poszczegolnych Panstw - na terenie swojego Kraju lub w jego poblizu ! Reszcie nie majacej takich podstaw, nie przysluguje prawo wjazdu do takiego czy innego Kraju UE ! Tak ze, do Kogo ma teraz pretensje Urzednik UE - Pan Dimitris Awramopulos ?? Dlaczego Unijna Bruksela "LAMIE" i nie przestrzega ustalone Prawo, przy ubieganiu sie o Azyl Polityczny ? Przeciez Okrety i Statki wyplywajace z UE w strone wod terytorialnych Afryki... by na Nasz koszt dodatkowo ratowac ich jeszcze z wod morskich plyna calkowicie puste, wiec w czym problem - poodwozic 99,5 % z Nich spowrotem...! To nad przestrzeganiem Azylowego Prawa, powinien skupic sie bardzo powaznie tak w/w Urzednik - jak i "Cala Unijna Gora" w Brukseli !! Inaczej maly Kontynent Europy, nie jest i nie bedzie w stanie utrzymac Ekonomicznie prawie cala Wielka Azje i Afryke... i predzej czy pozniej ten Azjatycko-Afrykanski Balon "POWAZNIE PEKNIE" !!!
2017-03-30 11:56:16
k....k12
Kukiz15 nie zdołał zebrać pół mln podpisów za referendum czy Polska ma przyjmować nasiedleńców z Afryki, czy też nie. Tak jak nikomu nie zależy, aby się zbuntować przeciwko koncernom szczepionkowym. Na YT jest audycja z TVP gdzie ta dziennikarka z Piły każe zamilknąć zaproszonemu gościowi, kiedy ten opowiada o żródłach z których muzułmanie wywodzą swoją doktrynę, bo niby obraża on ich uczucie religijne, ale nic się nie odzywa, gdy mieszkający w Polsce palestyńczyk próbuje nawrócić na islam kogoś w studiu mówiąc mu, że dzięki temu ten nawrócony dostanie się do raju. To są jakieś majaki w malignie. I za takie min. programy żądają abonamentu. Jeśli PiS ustąpi wobec unijnej presji i będziemy mieli w Polsce to co w Szwecji, to wyborcy mu tego nie darują
2017-03-30 05:24:04
STOP i NIE ! !
Jesli nie chcemy miec w Polsce: terrorystow i zamachowcow... dodatkowych nierobow i oszustow, gwalcicieli 10-12-letnich... dziewczynek, sprzedawcow i roznosicieli narkotykow oraz Is-lamska Armie zaciekle rozbijajaca i mordujaca Polskie i Europejskie Chrzescijanstwo, to MOWMY STANOWCZO - STOP i NIE !!! Gdzie o DODATKOWYCH miliardowych kosztach tego calego "BAJZLU"... juz nie wspomne !!!
2017-03-29 12:32:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy