poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Nie ma wymówek wobec przyjmowania uchodźców

Nie ma wymówek wobec przyjmowania uchodźców

Nie ma wymówek wobec przyjmowania uchodźców
Data publikacji: 2017-03-04 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:50
Wywietleń: 1728 219842

Komisja Europejska zagroziła, że rozpocznie postępowania o naruszenia unijnego prawa wobec krajów, które do września 2017 r. nie zwiększą liczby przyjmowanych uchodźców w ramach unijnego programu relokacji. "Kraje UE nie mają żadnych wymówek, by nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań" - powiedział unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos. Jak dodał, "rozmieszczenie pomiędzy państwami UE wszystkich uprawnionych uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji jest możliwe i wykonalne. Zależy to tylko od woli politycznej"

Awramopulos przyznał, że jak na razie, mimo braku zadowalających postępów w tej sprawie, KE nie zdecydowała się na wszczęcie procedur o naruszenie prawa UE wobec państw, które nie przyjmują uchodźców.

– Jeżeli jednak kraje członkowskie nie zwiększą starań i nie będzie konkretnych rezultatów do września, nie zawahamy się skorzystać z naszych kompetencji, które daje nam traktat – zapowiedział komisarz.

Procedury o naruszenie unijnego prawa mogą w ostateczności skończyć się złożeniem przez KE skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE, który może nałożyć kary na państwo niewdrażające prawa czy decyzji UE. We wrześniu 2015 r. kraje UE zobowiązały się bowiem do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat co najmniej 98 tysięcy uchodźców. Dla każdego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci. Do tej pory jednak relokowano jedynie 13,5 tysiąca osób.

Według Komisji, Polska, Austria i Węgry nie przyjęły dotąd ani jednej osoby w ramach programu relokacji, z kolei Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja przyjęły bardzo niewielką liczbę uchodźców. Spośród pozostałych państw UE jedynie Malta i Finlandia wywiązują się ze swoich zobowiązań. Podjęte w 2015 r. decyzje w sprawie relokacji uchodźców zakładały realizację tego programu w ciągu dwóch lat, co oznacza, że we wrześniu 2017 r. dobiegnie on końca. Jednak Komisja uważa, że po wrześniu nie wygasną automatycznie niezrealizowane zobowiązania państw unijnych do przyjęcia określonej liczby uchodźców.

– To jest jak nieopłacony w terminie rachunek, który i tak trzeba uregulować – dodał komisarz.

KE opublikowała też nowe zalecenia dla państw UE dotyczące odsyłania nielegalnych imigrantów, którym nie przysługuje azyl, do krajów pochodzenia. Jednym z zaleceń jest wykorzystanie przez unijne państwa możliwości przetrzymywania w zamkniętych ośrodkach nielegalnych imigrantów, którzy mają zostać odesłani. Dyrektywa pozwala na przetrzymywanie takich osób maksymalnie przez sześć miesięcy i w wyjątkowych przypadkach na przedłużenie tego okresu do 18 miesięcy. 

– Kraje członkowskie powinny wykorzystać możliwość zatrzymywania nielegalnych imigrantów, jeżeli nie współpracują oni z władzami i jeżeli istnieje ryzyko ucieczki – powiedział Awramopulos. Zastrzegł, że takie działania powinny być podejmowane w ostateczności, jeżeli inne kroki są nieskuteczne. – Musi to się odbywać z pełnym poszanowaniem praw podstawowych (...) Ośrodków przetrzymywania imigrantów nie wolno porównywać z czymś w rodzaju obozów koncentracyjnych.

(pap)

Fot. EPA/CARLOS BARBA

Komentarze

Dan
Im szybciej wyjdziemy, tym mniesza strata dla nas.
2017-03-06 11:18:53
Anka do Do Anki...
Jeśli jesteś taką kobietą, to Twój problem, co potem, gdy już uda Ci się usidlić uchodźcę. Po prostu staraj się go w sobie rozkochać, znaleźć mu pracę, ewentualnie utrzymuj. Może Ci się uda. Nie sądzę jednak, żeby wiele kobiet w Polsce musiało na siłę tak łapać faceta.
2017-03-05 21:21:26
Do Anki...
Niedopieszczonym i samotnym Kobietom... to byc moze i Oni, sa na jakis czas "PO-trzebni"...? Pytanie: a co pozniej...??
2017-03-05 21:05:38
......
@@..... buhaha ,co ty bredzisz, milosc do wschodu to masz w obecnej ekipie rzadzacej(wiekszosc wyborcow poskomuna ktora przeszła z sld) oraz w narodowcach, pozatym wg amerykanskiego raportu partie finansowane z moskwy to : korwin,narodowcy,onr,samoobrona, partia zmiana ,dobranoc
2017-03-05 19:28:59
Komisja Europejska
Komisja Europejska to chyba nie wie nic co praktycznie jest z tymi ktorzy trafili do Polski to jutro jada do Niemiec bo tam jest finansowo lepiej.KOMISJA EUROPEJSKA musi sie obudzic
2017-03-05 13:59:18
Anka
Przyjąć wszystkich. I tak uciekną. Skoro już nawet tylu Polaków stąd uciekło, to co tych uchodźców tu zatrzyma? Najpóźniej dwa miesiące po relokacji, już żadnego uchodźcy w Polsce nie będzie. To nie są jacyś głupi ludzie.
2017-03-05 11:34:12
Patrzac przyszlosciowo...
Jak tak dalej PO-jdzie... to dzieki Brukseli i Is-lamistom, biala rasa PO-ginie i PO-wymiera w Calej Europie ! Ci co maja duze pienidze, to zapewne "zdaza jeszcze" PO-uciekac za Bug czy na inne nie Is-lamsjḱie Kontynety...! A z reszta to bedzie... RATUJ SIE SAM - jak jeszcze mozesz...!! A wiec: Narody Europy PRZEBUDZCIE SIE...jak jeszcze nie jest ZA POZNO !!!
2017-03-05 00:58:42
Daj palec - to za chwiele beda chcieli i reszte...
Do zak-a... poczytaj sobie Kto juz w Stargardzie pcha sie i na Prezydenta Miasta, to "zrozumiesz" ze nie wszystkich i baraki juz PO-przestraszaja...!!
2017-03-05 00:03:59
PO 6 - te...
I jeszcze jedno Panie ""Grecki"... ich Afryka jest minimum 5-6 razy wieksza od Europy, tak ze maja gdzie wedrowac w PO-szukiwaniu ewentualnej "nowej pracy" ! A ci ktorzy nigdy nie pracowali i nie maja dalej zamiaru PO-szukiwac "nowej pracy" tylko dalej lezec i PO-d "Europejska Palma"... to maja juz u siebie wystarczajaco duzo piasku... by w dalszym ciagu "bawic sie" w tej swojej Afrykankiej piaskownicy !!
2017-03-04 23:56:57
Tak na szybko... 5 x PO...
PO 1-sze: a Afryka ile Nam w Polsce pomogla przez 70 lat tj. w latach Komunizmu i PO-stkomunizmu...?? PO 2-gie: Panie "Grecki" te Unijne Statki Ratownicze i Okrety, ktore tych Ekonomicznych Turystow wyjmuja w wody... juz przy ich wodach terytorialnych, to powinny ich od razu PO-odwozic spowrotem do ich Portow... by ich "Rodzime Maffie" nie mogly na tym zarabiac miiiliardow... ! PO-3-cie: w zyciu Czlowieka, sa tylko 2 sprawy ktore kazdy Czlowiek musi...tzn. isc do TOALETY i UMRZEC, a reszty to juz Czlowiek nie musi - tylko wykonuje juz sam dobrowolnie ! PO 4-te: W. Brytania dala juz i Nam przyklad, jak ewentualnie i My postapic Mamy - czyli POLEXIT ! PO 5-te: jak w tej Brukseli jestescie AZ TAK "zachlysnieci" Afrykanczykami, to PO-przenoscie jak najszybciej swoje dobrze platne PO-sadki i Biura na ich Afrykanski Kontynent... a Nam Europejczykom w naszej wlasnej Europie - dajcie wreszcie i nareszcie Swiety Spokoj !! Inaczej i POLEXIT... macie predzej czy PO-zniej rowniez - ZAGWARANTOWANY !!!
2017-03-04 23:36:53
@.....
Nienawiść do Polaków i katolików was pogan ze wschodu nas nie przestrasz. Wasz wódz Stalin wiecznie żywy.
2017-03-04 23:23:20
zak
Wybudować baraki 200m od granicy Niemiec przyjąć uchodźców i pokazać im którędy do Niemiec. Za godzinę już ich nie będzie w Polsce . I po wszystkim.
2017-03-04 23:20:47
K
WYJŚĆ !!!
2017-03-04 19:12:38
....
Przeciez najwyzszy zwierzchnik kosciola na ziemi czyli papiez Franciszek nakazął przyjmowanie uchodzcow ,no ale wielkiej Wolski to niedotyczy bo to dla nich lewak i "postempowiec" i maja jedynego papieza ojca inkasenta w toruniu ,nasi "katolicy" maja swoja interpretacje wszystkiego co jest na tym swiecie, oczywiscie w wersji zawsze absurdalnej.
2017-03-04 18:50:11
Po prostu
A więc trzeba wyjść z UE.
2017-03-04 18:45:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy