Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Przeciwko karom za nieprzyjmowanie uchodźców

Data publikacji: 2016-05-04 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Przeciwko karom za nieprzyjmowanie uchodźców
Witold Waszczykowski na środowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej Fot. EPA/FILIP SINGER  

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca reformy unijnej polityki azylowej brzmi jak pomysł ogłoszony w prima aprilis - ocenił w Pradze minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Komisja Europejska zaproponowała w środę (4 maja) reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej. Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji. Komisja zostawia jednak furtkę dla krajów niechętnych przyjmowaniu uchodźców. Będą one mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian muszą zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą. Pieniądze trafią do kraju, który przejmie odpowiedzialność za danego migranta.

- Chcielibyśmy zwrócić się do Komisji Europejskiej, żeby nie szła tą drogą. Decyzja co do kwot została podjęta (...). Cały czas się zastanawiam, czy to jest poważna propozycja, ponieważ to brzmi jak pomysł, który pojawił się w prima aprilis - powiedział szef MSZ na konferencji prasowej po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Pradze.

W późniejszej wypowiedzi dla mediów wyemitowanej w TVN24 Waszczykowski zaznaczył, że od kiedy usłyszał o propozycji KE, ciągle się zastanawia, "czy to jest jakiś okrutny żart, czy ona jest poważna".

- Dlatego, że rozmawiamy o poważnych problemach, o ludziach, o życiu ludzi, o ich możliwości życia tu czy tam, i nagle frymarczy się jakimiś cenami, pieniędzmi. W ubiegłym roku oferowano nam 6 tys. euro za przyjęcie uchodźcy, dzisiaj nakłada się na nas karę 250 tys. euro, jeśli byśmy uchodźcy nie chcieli przyjąć. To jest nie do przyjęcia, tego typu myślenie - powiedział szef polskiej dyplomacji.

(pap)

Na zdjęciu: Witold Waszczykowski na środowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Fot. EPA/FILIP SINGER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"Dla jaj"... zrobmy to samo...
2016-05-05 23:27:33
Tak samo jak Wlochy, Grecja i Cypr nie pilnuja wystarczajaco dobrze Unijnych Granic, tak samo powinnismy i My, tj. Kraje Europy Wschodsniej zaczac PO-stepowac.... i wtedy dopiero zobaczymy... co tak Pani Merkel jak i Premier Wloch na to od-PO-wiedza...? PO-dsumowujac: niech sie wali... niech sie pali...!!
UE
2016-05-05 08:41:47
Chyba teraz już nikt nie uwierzy, że UE dba o kraje członkowskie.
Wawrzek
2016-05-04 23:39:07
Przeciwż to najnormalniejszy handel niewolnikami w czystym wydaniu. Wpierw wypędzają ich bombami z własnych chat, następnie każą sobie zapłacić za przewóz do Europy a tu rozdzielają ich jak bydło i też sobie każą płacić. Nowoczesna łapanka tym razem Arabów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA