wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Polacy przeciwni przyjmowaniu uchodźców

Polacy przeciwni przyjmowaniu uchodźców

Polacy przeciwni przyjmowaniu uchodźców
Data publikacji: 2016-08-01 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-29 11:55
Wywietleń: 1447 146535

66 proc. Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 26 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 8 proc. nie ma opinii - wynika z sondażu CBOS.

"Pomijając krótkotrwały wzrost poziomu niechęci do przyjmowania uchodźców z tych rejonów, który nastąpił po tegorocznym zamachu w Brukseli, w ostatnich miesiącach nastawienie Polaków w tej kwestii pozostaje stabilne" - podkreśla CBOS w komunikacie. Badanie zrealizowano przed zamachem terrorystycznym w Nicei i atakami w Niemczech, które prawdopodobnie wpłyną na opinie - dodano.

Na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi nie zgadza się 53 proc., aprobuje to 40 proc., a 7 proc. nie ma zdania. Spośród aprobujących, 35 proc. uważa, że nasz kraj powinien udzielać im schronienia jedynie do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju, a 5 proc. zgadza się również na ich osiedlanie się w Polsce na stałe.

Według CBOS do ubiegłorocznego zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 r. opinia publiczna była na ogół przychylna przyjmowaniu uchodźców, choć w przeważającej części za słuszne rozwiązanie uznawano azyl tymczasowy. Po tych wydarzeniach przewagę liczebną zyskali niezgadzający się na ich przyjmowanie, którzy od tego momentu stanowią ponad połowę badanych. Kolejny wzrost poziomu sprzeciwu, który nastąpił po zamachu w Brukseli w marcu br. miał charakter krótkotrwały.

Zdaniem CBOS na ogół przychylny jest zaś stosunek do przyjmowania mieszkańców wschodniej Ukrainy, uciekających z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Udzielenie im w Polsce azylu aprobuje 57 proc., czemu przeciwne jest 35 proc., a 8 proc. nie ma zdania. Od trzech miesięcy nastawienie Polaków do przyjmowania uchodźców ze wschodniej Ukrainy jest nieco mniej przychylne niż było wcześniej - komentuje CBOS.

Przekonanie, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców, częściej na tle innych wyrażają najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lat, mieszkańcy wsi, osoby o wykształceniu podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, osoby o najniższych dochodach, robotnicy oraz określający się jako bezrobotni. Aprobatę częściej niż sprzeciw wyrażają osoby w wieku 45-54 lat, najlepiej wykształceni, mieszkańcy dużych i największych miast, uzyskujący najwyższe dochody, identyfikujący się z polityczną lewicą i nieuczestniczący w praktykach religijnych.

Jeśli chodzi o polityczne uwarunkowanie postaw, najbardziej przychylni wobec przyjmowania uchodźców są zwolennicy Nowoczesnej; relatywnie najwięcej sprzeciwiających się temu jest w elektoracie PiS - podkreśla CBOS.

Badanie przeprowadzono od 30 czerwca do 7 lipca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na 983-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.(pap)

Fot. Irish Defence Forces

Komentarze

Afryka i Azja sa bardzo wielkimi Kontynentami... i miejsca tam sporo,
A dlaczego nie chca przyjmowac Ich... inne Sasiedzkie Im - Kraje Islamskie i nie tylko ? Islam zwalczal, zwalcza i zwalczal bedzie Chrzescijanstwo na calym Swiecie ! A to co juz nastapilo we Francji, Belgi, Dani, Niemczech i innych Krajach Europy, to dopiero poczatek...! Mowiac krotko: KTOS wykorzystuje NIEZARADNA POLITYCZNIE i NAIWNA UE... by zalac Islamem cala Europe do reszty ! A najwyzsi PO-litycy w UE za bardzo sie nie martwia, bo jak nastapi dla Europy godz. 11.55 to pierwsi z Niej PO-uciekaja, a zwyklym Ludziom jak zwykle pozostanie organizowac kolejne Warszawskie, Szczecinskie czy Slaskie Powstanie...!!
2016-08-02 01:38:21
.
Napalm jest bardzo skuteczny - pali się również na powierzchni wody.
2016-08-01 12:01:39
SM
Tylko szaleniec wpuszcza do domu kogoś, kto chce gospodarzowi zrobić krzywdę - ewentualnie sado-masochista.
2016-08-01 10:42:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy