poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Polska zanadto przywiązana do węgla

Polska zanadto przywiązana do węgla

Polska zanadto przywiązana do węgla
Data publikacji: 2015-10-21 20:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 545 30331

Polska jest zanadto przywiązana do węgla, a to utrudnia budowanie europejskiej unii energetycznej, na której Warszawie zależy ze względu na zbyt duże uzależnienie od rosyjskich surowców -  napisał brukselski portal Politico.

Kraje Unii Europejskiej debatują właśnie nad projektem unii energetycznej. Polska tymczasem zabiega o to, by nie zmuszano jej do zmniejszenia jej uzależnienia od energii pozyskiwanej z węgla i nie wykazuje entuzjazmu wobec nawoływania UE do zmniejszenia emisji CO2 - pisze publicysta Politico Andrew Kureth. Wiele europejskich firm energetycznych stara się teraz zmniejszyć inwestycje w węgiel, a tymczasem "polskie firmy zmierzają w przeciwnym kierunku, inwestując miliardy w modernizowanie elektrowni węglowych lub budowę nowych. Co najmniej cztery siłownie mają powstać do 2019 roku" - przypomina autor.

Z drugiej strony Polacy są skądinąd żywotnie zainteresowani tym, by przynajmniej niektóre elementy takiego unijnego projektu weszły w życie, liczą bowiem na to, że "pomoże to, dzięki lepszemu połączeniu Polski z pozostałymi krajami UE, zredukować dominację Rosji na rynku energii"- wyjaśnia portal. Polska pozyskuje 85 proc. energii elektrycznej z węgla. Zważywszy zaś, że toczą się negocjacje dotyczące redukcji gazów cieplarnianych na Warszawie wywierane są naciski, by i Polska zmniejszyła emisję CO2.

Podczas najbliższego szczytu klimatycznego w Paryżu UE ma się zobowiązać do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 o 40 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990. "Jednak w Polsce przemysł górniczy ma długą i złożoną historię, a górnicy są grupą, która ma wielką siłę polityczną. I ponieważ zbliżają się polskie wybory parlamentarne (...) główne partie polityczne podkręcają retorykę, w której podkreślają prymat tego surowca. Zdecydowanie się na jakikolwiek kompromis oznaczałoby utratę głosów" - pisze publicysta, według którego, "ktokolwiek wygra wybory, będzie musiał walczyć o to, by ustalenia unijne dotyczące unii energetycznej zezwoliły Polsce zachować przywileje dotyczące tego z jakiego surowca pozyskuje energię elektryczną". Jak dodaje "koncentracja na węglu wynika z przesłanek politycznych, jak i praktycznych; nawet gdyby Polska była w stanie wyprodukować dużo energii ze źródeł odnawialnych, jej przestarzała sieć energetyczna nie zniosłaby fluktuacji podaży jaka się z tym wiąże". (pap)

 

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

pozytyw
Dobre komentarze pod tą wrzutką. Dzięki.
2015-10-22 09:17:22
propaganda
Jak to sugerował Kulczyk, górnictwo do zaorania, ale po wyborach.
2015-10-22 08:40:12
darek
ten węgiel rosyjski płynie do berlińskiej elektrowni
2015-10-22 05:21:33
darek
ten węgiel na barkach to płynie do Berlina tamtejszej elektrowni
2015-10-22 04:05:35
brone
Rozwiazac UE, to brednia, darmowe bogactwo narodowe jakim jest wegiel, ma byc zastapione wirtualnym bzdetem, zrodlem zaniczyczeszen powietrza sa samochody a nie wegiel -kazda rodzina ma ma 2 lub wiecej samochodow
2015-10-22 00:40:25
tak tak
A skąd kupić urządzenia dla nieefektywnej ekonomicznie energii odnawialnej ? Z zachodniej bogatej Europy. ciekawe czy brukselski portal Polico, komentuje i cytuje Kurier Szczeciński?
2015-10-21 20:01:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy