czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > CBŚP: To był rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi

CBŚP: To był rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi

CBŚP: To był rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi
Data publikacji: 2018-12-31 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-02 08:38
Wywietleń: 1656 369368
Centralne Biuro Śledcze Policji kończy 2018 rok z sukcesami na koncie. Dzięki pracy funkcjonariuszy na tzw. czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria, 40 plantacji konopi indyjskich. To był rekordowy rok – powiedziała rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

– Zamykamy kolejny rok, w którym Centralne Biuro Śledcze Policji dokonało znaczącego postępu w kwestii zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Porównując rok bieżący z latami poprzednimi, wyraźnie widać, że jest to rok rekordowy, zarówno pod względem ilości zabezpieczonych narkotyków, jak i rozpoznanych oraz rozbitych grup przestępczych – podała rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

Ze wstępnych podsumowań biura śledczego wynika, że w 2018 roku zatrzymano około 900 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, które usłyszały ponad 2 tysiące zarzutów. Narkotyki, które zabezpieczono przez ostatnie 12 miesięcy ważyły ponad 11 ton. Najwięcej było haszyszu – 7,7 tony, czyli niemal dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. Kolejny rekord to zabezpieczona marihuana, 1,5 tony, amfetamina – 711 kg, kokaina – prawie 23 kg oraz heroina – 2,4 kg oraz około 90 tysięcy sztuk tabletek ecstasy i innych.

– Ważnym osiągnięciem mijającego roku jest także zabezpieczenie ponad tysiąca litrów GBL, czyli kwasu gammabutylomasłowego – podała kom. Jurkiewicz. Niebezpieczny narkotyk, zwany potocznie "kropelką", cieszył się dużą popularnością w 2018 roku. Jak podała kom. Jurkiewicz, takie efekty możliwe były dzięki współpracy CBŚP m.in. z prokuraturą, komendami wojewódzkimi policji, a także Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Grupy przestępcze, które w tym roku zlikwidowano, miały – jak podaje CBŚP – przeważnie charakter międzynarodowy, dlatego polscy funkcjonariusze często współpracowali ze służbami zagranicznymi, w tym Europol-em i Eurojust-em.

– Członkowie grup przestępczych mają świadomość, że ich przestępcza działalność w Polsce jest rozpoznana, dlatego wychodzą z nią poza granice naszego kraju. Prawdopodobnie liczą także na większe zyski z działania na terenie krajów Unii Europejskiej – powiedziała kom. Jurkiewicz. Rzeczniczka CBŚP dodała, że polscy funkcjonariusze na bieżąco wymieniają informacje z zagraniczną policją i wspólnie planują kolejne działania. – Dzięki takiej współpracy rozbijane są grupy przestępcze, likwidowane plantacje konopi i laboratoria narkotyków syntetycznych. Udaremniane są także przemyty ogromnych ilości narkotyków do krajów europejskich i wielu państw na świecie.

Współpraca CBŚP z Łodzi i Wrocławia z organami ścigania z Pakistanu oraz USA zaowocowała ostatnio zabezpieczeniem 3 ton haszyszu wartego 60 mln złotych, który był ukryty w ładunku pościeli. Dzięki informacjom CBŚP z Łodzi na terenie Holandii zlikwidowano magazyn narkotyków i zabezpieczono 3 tony haszyszu i 2,5 tony prekursorów do produkcji narkotyków.

Centralne Biur Śledcze Policji ma także sukcesy w walce z tzw. dopalaczami. Tylko w 2018 roku funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 153 kilogramy tych niebezpiecznych środków odurzających. W czerwcu, we Wrocławiu funkcjonariusze rozbili kilkunastoosobową grupę, która handlowała dopalaczami m.in. we Wrocławiu i przez lata mogła wprowadzić środki warte ponad 14 mln zł. Ostatnie sklepy z dopalaczami funkcjonariusze zlikwidowali w połowie roku na terenie Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego. Dzięki pracy CBŚP w związku ze sprzedażą dopalaczy na Śląsku zarzuty usłyszało ponad 70 osób. Grupa wprowadzała na rynek środki o nazwach "Rozpałka do pieca koloru srebrnego" czy "Rzymskie medaliony Jupiter", których skład był wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia.

 

(pap)

Fot. CBŚP

Komentarze

.
I co, na zdjęciu widać akcję z zawodnikiem MMA, a okazało się, że jednego aresztowano niesłusznie, czy też tak będzie?
2019-01-02 07:18:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie