Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

CBŚP: To był rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi

Data publikacji: 2018-12-31 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-02 08:38
CBŚP: To był rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi
 
Centralne Biuro Śledcze Policji kończy 2018 rok z sukcesami na koncie. Dzięki pracy funkcjonariuszy na tzw. czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria, 40 plantacji konopi indyjskich. To był rekordowy rok – powiedziała rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

– Zamykamy kolejny rok, w którym Centralne Biuro Śledcze Policji dokonało znaczącego postępu w kwestii zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Porównując rok bieżący z latami poprzednimi, wyraźnie widać, że jest to rok rekordowy, zarówno pod względem ilości zabezpieczonych narkotyków, jak i rozpoznanych oraz rozbitych grup przestępczych – podała rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

Ze wstępnych podsumowań biura śledczego wynika, że w 2018 roku zatrzymano około 900 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, które usłyszały ponad 2 tysiące zarzutów. Narkotyki, które zabezpieczono przez ostatnie 12 miesięcy ważyły ponad 11 ton. Najwięcej było haszyszu – 7,7 tony, czyli niemal dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. Kolejny rekord to zabezpieczona marihuana, 1,5 tony, amfetamina – 711 kg, kokaina – prawie 23 kg oraz heroina – 2,4 kg oraz około 90 tysięcy sztuk tabletek ecstasy i innych.

– Ważnym osiągnięciem mijającego roku jest także zabezpieczenie ponad tysiąca litrów GBL, czyli kwasu gammabutylomasłowego – podała kom. Jurkiewicz. Niebezpieczny narkotyk, zwany potocznie "kropelką", cieszył się dużą popularnością w 2018 roku. Jak podała kom. Jurkiewicz, takie efekty możliwe były dzięki współpracy CBŚP m.in. z prokuraturą, komendami wojewódzkimi policji, a także Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Grupy przestępcze, które w tym roku zlikwidowano, miały – jak podaje CBŚP – przeważnie charakter międzynarodowy, dlatego polscy funkcjonariusze często współpracowali ze służbami zagranicznymi, w tym Europol-em i Eurojust-em.

– Członkowie grup przestępczych mają świadomość, że ich przestępcza działalność w Polsce jest rozpoznana, dlatego wychodzą z nią poza granice naszego kraju. Prawdopodobnie liczą także na większe zyski z działania na terenie krajów Unii Europejskiej – powiedziała kom. Jurkiewicz. Rzeczniczka CBŚP dodała, że polscy funkcjonariusze na bieżąco wymieniają informacje z zagraniczną policją i wspólnie planują kolejne działania. – Dzięki takiej współpracy rozbijane są grupy przestępcze, likwidowane plantacje konopi i laboratoria narkotyków syntetycznych. Udaremniane są także przemyty ogromnych ilości narkotyków do krajów europejskich i wielu państw na świecie.

Współpraca CBŚP z Łodzi i Wrocławia z organami ścigania z Pakistanu oraz USA zaowocowała ostatnio zabezpieczeniem 3 ton haszyszu wartego 60 mln złotych, który był ukryty w ładunku pościeli. Dzięki informacjom CBŚP z Łodzi na terenie Holandii zlikwidowano magazyn narkotyków i zabezpieczono 3 tony haszyszu i 2,5 tony prekursorów do produkcji narkotyków.

Centralne Biur Śledcze Policji ma także sukcesy w walce z tzw. dopalaczami. Tylko w 2018 roku funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 153 kilogramy tych niebezpiecznych środków odurzających. W czerwcu, we Wrocławiu funkcjonariusze rozbili kilkunastoosobową grupę, która handlowała dopalaczami m.in. we Wrocławiu i przez lata mogła wprowadzić środki warte ponad 14 mln zł. Ostatnie sklepy z dopalaczami funkcjonariusze zlikwidowali w połowie roku na terenie Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego. Dzięki pracy CBŚP w związku ze sprzedażą dopalaczy na Śląsku zarzuty usłyszało ponad 70 osób. Grupa wprowadzała na rynek środki o nazwach "Rozpałka do pieca koloru srebrnego" czy "Rzymskie medaliony Jupiter", których skład był wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia.

 

(pap)

Fot. CBŚP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

.
2019-01-02 07:18:20
I co, na zdjęciu widać akcję z zawodnikiem MMA, a okazało się, że jednego aresztowano niesłusznie, czy też tak będzie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA