sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Świat > Strzelanina w Malmoe. Są zabici

Strzelanina w Malmoe. Są zabici (akt. 1)

Strzelanina w Malmoe. Są zabici
Data publikacji: 2018-06-18 22:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 00:05
Wywietleń: 1556 334094

Zmarły trzy z sześciu osób rannych w poniedziałkowej strzelaninie w centrum Malmoe - poinformowała we wtorek szwedzka policja. Ofiary śmiertelne to mężczyźni w wieku 19, 27 i 29 lat. Stan jednego z rannych jest ciężki. Prawdopodobnie była to wojna gangów.

Szef policji w Malmoe Stefan Sinteus powiedział, że prawdopodobnie do strzelaniny doszło między gangami, walczącymi o terytorium. Podkreślił, że w ostatnich latach do takich konfliktów coraz częściej dochodzi w dużych szwedzkich miastach. W Malmoe obserwuje się obecnie trzy lub cztery takie spory między gangami - dodał. Sinteus podkreślił, że uczestników poniedziałkowej strzelaniny "należy uznać za członków gangów zaangażowanych w poważną przestępczość zorganizowaną". Zwrócił uwagę, że jest czymś niezwykłym, by w jednym incydencie były trzy ofiary śmiertelne. Przyznał, że nie wiadomo jeszcze, jaki był motyw poniedziałkowej strzelaniny, ale że "ogólnie rzecz biorąc" mogło chodzić o konflikty biznesowe, dziewczyny lub poczucie braku szacunku ze strony innych.

Już w poniedziałek policja poinformowała, że nic nie wskazuje, by strzelanina miała związek z terroryzmem. Strzały padły, gdy mężczyźni wychodzili z kawiarni internetowej. Policja nie potwierdziła doniesień mediów, według których strzelano z samochodu i że użyta była broń automatyczna. Nikogo nie zatrzymano w związku z poniedziałkową strzelaniną. Policja poinformowała, że poszukuje "ciemnego pojazdu" oraz zaapelowała do świadków zajścia o złożenie zeznań.

Szwedzki minister sprawiedliwości Morgan Johansson nazwał wydarzenia w Malmoe "odrażającą zbrodnią", która "po raz kolejny przypomina nam, że naszym głównym zadaniem jest walka z przestępczością zorganizowaną".

(pap)

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

Szwedzka policja poinformowała, że w poniedziałek wieczorem w centrum Malmoe doszło do strzelaniny, w której rannych zostało pięć osób. Strzelanina nie ma związku z terroryzmem - zapewniła, dodając, że nie ma powodu do ogłaszania alarmu.

Agencja informacyjna TT podała, że do incydentu doszło tuż po godz. 20. Gazeta "Aftonbladet" cytuje świadków, którzy twierdzą, że słyszeli 15-20 strzałów. Jeden ze świadków opowiadał, że widział, jak rannych wsadzano do prywatnych samochodów, które odjechały "tak szybko jak to możliwe". Nie wiadomo, w jakim stanie są ranni.

Policja poinformowała, że po wiadomości o strzelaninie nasilono ochronę w szpitalu. Według policyjnego komunikatu "jedna osoba została przywieziona do szpitala prywatnym samochodem".

"Aftonbladet" pisze, że do incydentu doszło w pobliżu komisariatu, funkcjonariusze policji pojawili się więc na miejscu natychmiast i zabezpieczyli okolicę.

Agencja Associated Press przypomina, że w ostatnich latach na przedmieściach dużych miast w Szwecji dochodzi do walki gangów przestępczych o terytorium.

(pap)

Fot. EPA/Johan Nilsson

Komentarze

Nowa strzelanina... w Malmo/e
Wg. info. Radiowej z dnia 21/6 godz. 23.00 doszlo do Nowej Strzelaniny... w dzielnicy Lindengen, gdzie 1-na osoba zostala ranna i szybko przewieziona prywatnym samochodem do Szpitala !!
2018-06-21 23:25:29
Wystarczy !
Panie Min. ta Wasza "walka" i nieudolne 4-letnie dzialanie... zostanie juz nie dlugo Podsumowane w dniu 09.09.2018 roku !!
2018-06-21 00:52:02
Odp. do... mmH
Wikingowie z Dziada/pra-Dziada jedza dalej swinine i "az sie oblizuja"... tylko nie Ci co nie tak dawno az z Azji czy Afryki tam przybyli ! Radiowa informacja z godz. 10.00 mowi... o 3-ch zabitych i kilku rannych... gdzie oddano kilkanscie strzalow z broni automatycznej !! Dlatego Malmo/e jest juz potocznie nazywane "Szwedzkim Chicago"...
2018-06-19 11:36:16
mmH
- przed kilu laty "szwedziaki" nie zamykali swych mieszkań wychodząc na zakupy. Teraz mają "strzelające bandy", które nawalają z samochodu do siedzących przy kawiarni. Wikingom niejedzącym świniny odbija już szajba z nadmiaru dobrobytu.
2018-06-19 09:19:24
Hmm...
A jakie te "Gangi" maja korzenie i pochodzenie... jest rowniez bardzo IS-totna Sprawa ! Szwedzkie Metro w dniu 12.06.2018 roku podalo: ze jak sie zliczy wszystkie strzelaniny z ostatnich 5 lat... ktore mialy miejsce Tylko w Sztokholmie ( Stolicy Szwecji ) to bylo ich ponad 500 ! Natomiast w Calej Szwecji w roku Tylko 2017-ym - mialo miejsce az 320 strzelanin ! A wiec, tak wyglada "Efekt Poprawnosci Politycznej" z ostatnich 5 lat !! Reasumujac: Polskiemu Lewactwu tak w skrocie p-o-d Rozwage...!!!
2018-06-19 00:12:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie