Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Strzelanina w Malmoe. Są zabici (akt. 1)

Data publikacji: 2018-06-18 22:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 00:05
Strzelanina w Malmoe. Są zabici
 

Zmarły trzy z sześciu osób rannych w poniedziałkowej strzelaninie w centrum Malmoe - poinformowała we wtorek szwedzka policja. Ofiary śmiertelne to mężczyźni w wieku 19, 27 i 29 lat. Stan jednego z rannych jest ciężki. Prawdopodobnie była to wojna gangów.

Szef policji w Malmoe Stefan Sinteus powiedział, że prawdopodobnie do strzelaniny doszło między gangami, walczącymi o terytorium. Podkreślił, że w ostatnich latach do takich konfliktów coraz częściej dochodzi w dużych szwedzkich miastach. W Malmoe obserwuje się obecnie trzy lub cztery takie spory między gangami - dodał. Sinteus podkreślił, że uczestników poniedziałkowej strzelaniny "należy uznać za członków gangów zaangażowanych w poważną przestępczość zorganizowaną". Zwrócił uwagę, że jest czymś niezwykłym, by w jednym incydencie były trzy ofiary śmiertelne. Przyznał, że nie wiadomo jeszcze, jaki był motyw poniedziałkowej strzelaniny, ale że "ogólnie rzecz biorąc" mogło chodzić o konflikty biznesowe, dziewczyny lub poczucie braku szacunku ze strony innych.

Już w poniedziałek policja poinformowała, że nic nie wskazuje, by strzelanina miała związek z terroryzmem. Strzały padły, gdy mężczyźni wychodzili z kawiarni internetowej. Policja nie potwierdziła doniesień mediów, według których strzelano z samochodu i że użyta była broń automatyczna. Nikogo nie zatrzymano w związku z poniedziałkową strzelaniną. Policja poinformowała, że poszukuje "ciemnego pojazdu" oraz zaapelowała do świadków zajścia o złożenie zeznań.

Szwedzki minister sprawiedliwości Morgan Johansson nazwał wydarzenia w Malmoe "odrażającą zbrodnią", która "po raz kolejny przypomina nam, że naszym głównym zadaniem jest walka z przestępczością zorganizowaną".

(pap)

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

Szwedzka policja poinformowała, że w poniedziałek wieczorem w centrum Malmoe doszło do strzelaniny, w której rannych zostało pięć osób. Strzelanina nie ma związku z terroryzmem - zapewniła, dodając, że nie ma powodu do ogłaszania alarmu.

Agencja informacyjna TT podała, że do incydentu doszło tuż po godz. 20. Gazeta "Aftonbladet" cytuje świadków, którzy twierdzą, że słyszeli 15-20 strzałów. Jeden ze świadków opowiadał, że widział, jak rannych wsadzano do prywatnych samochodów, które odjechały "tak szybko jak to możliwe". Nie wiadomo, w jakim stanie są ranni.

Policja poinformowała, że po wiadomości o strzelaninie nasilono ochronę w szpitalu. Według policyjnego komunikatu "jedna osoba została przywieziona do szpitala prywatnym samochodem".

"Aftonbladet" pisze, że do incydentu doszło w pobliżu komisariatu, funkcjonariusze policji pojawili się więc na miejscu natychmiast i zabezpieczyli okolicę.

Agencja Associated Press przypomina, że w ostatnich latach na przedmieściach dużych miast w Szwecji dochodzi do walki gangów przestępczych o terytorium.

(pap)

Fot. EPA/Johan Nilsson

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nowa strzelanina... w Malmo/e
2018-06-21 23:25:29
Wg. info. Radiowej z dnia 21/6 godz. 23.00 doszlo do Nowej Strzelaniny... w dzielnicy Lindengen, gdzie 1-na osoba zostala ranna i szybko przewieziona prywatnym samochodem do Szpitala !!
Wystarczy !
2018-06-21 00:52:02
Panie Min. ta Wasza "walka" i nieudolne 4-letnie dzialanie... zostanie juz nie dlugo Podsumowane w dniu 09.09.2018 roku !!
Odp. do... mmH
2018-06-19 11:36:16
Wikingowie z Dziada/pra-Dziada jedza dalej swinine i "az sie oblizuja"... tylko nie Ci co nie tak dawno az z Azji czy Afryki tam przybyli ! Radiowa informacja z godz. 10.00 mowi... o 3-ch zabitych i kilku rannych... gdzie oddano kilkanscie strzalow z broni automatycznej !! Dlatego Malmo/e jest juz potocznie nazywane "Szwedzkim Chicago"...
mmH
2018-06-19 09:19:24
- przed kilu laty "szwedziaki" nie zamykali swych mieszkań wychodząc na zakupy. Teraz mają "strzelające bandy", które nawalają z samochodu do siedzących przy kawiarni. Wikingom niejedzącym świniny odbija już szajba z nadmiaru dobrobytu.
Hmm...
2018-06-19 00:12:23
A jakie te "Gangi" maja korzenie i pochodzenie... jest rowniez bardzo IS-totna Sprawa ! Szwedzkie Metro w dniu 12.06.2018 roku podalo: ze jak sie zliczy wszystkie strzelaniny z ostatnich 5 lat... ktore mialy miejsce Tylko w Sztokholmie ( Stolicy Szwecji ) to bylo ich ponad 500 ! Natomiast w Calej Szwecji w roku Tylko 2017-ym - mialo miejsce az 320 strzelanin ! A wiec, tak wyglada "Efekt Poprawnosci Politycznej" z ostatnich 5 lat !! Reasumujac: Polskiemu Lewactwu tak w skrocie p-o-d Rozwage...!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA