Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prymas o filmie Sekielskiego: Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła

Data publikacji: 11 maja 2019 r. 23:06
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2019 r. 11:20
Prymas o filmie Sekielskiego: Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła
 

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTub premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Odnosząc się do filmu prymas zaznaczył, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie. "Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła" - napisał.

Abp Polak dodał, że jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

"Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka Motu Proprio +Vos estis lux mundi+. Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności" - stwierdził.

"Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi" - podkreślił prymas Polski.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania.

* * *

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. Ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii - napisał w sobotę w oświadczeniu przekazanym PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Jak zaznaczył abp Gądecki w przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z jego doświadczeniami, jakie wyniósł z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi". "Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka" - ocenił.

"W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali" - zaznaczył abp Gądecki.

Zdaniem przewodniczącego KEP "ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele". "Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko" - podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

(pap)

Fot. J. Andrzejewski (Wikipedia)

Na zdjęciu: prymas Polski abp Wojciech Polak.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czas z tym skończyć
2019-05-14 09:46:15
tą chorą instytucję kościół należy wreszcie zlikwidować
jack
2019-05-13 11:58:21
W końcu szybkie i właściwe słowa prymasa. Teraz konsekwentna robota z wilkami. Do roboty kościele. Nie dajcie ciała, w końcu.
do katola
2019-05-13 10:52:43
To bardzo ciekawe te 40%, Możesz podać źródło naukowe ? Jak być coś jeszcze wiedział, to napisz koniecznie.
do katola i normalnego
2019-05-13 10:14:16
Obejrzeliście film Sekielskiego w ogóle?
za późno
2019-05-13 07:39:15
Przez lata nie robiliście nic, tuszowaliście pedofilię. Teraz przepraszam już nie wystarczy.
Winnych Ukarac !
2019-05-12 23:42:42
A Ofiarom Odszkodowania...!! Inaczej to sie nigdy Nie zakonczy !!!
Katol
2019-05-12 12:44:46
Wg badań w USA 40% homo to pedofile.
Normalny
2019-05-12 12:42:34
Najwięcej pedofili jest w Hollywood. O tym sekielski filmy nie zrobi.
Ta mafia tak ma.
2019-05-12 04:05:31
Łeb musiał ozdobić sobie jakąś rzeźbą. Ta mafia tak ma.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA