Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Rodzina ks. Jankowskiego chce pozwać „GW” za tekst o pedofilii prałata

Data publikacji: 2018-12-11 00:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-12 10:50
Rodzina ks. Jankowskiego chce pozwać „GW” za tekst o pedofilii prałata
 

Siostry ks. Jankowskiego chcą pozwać "Gazetę Wyborczą" za tekst Bożeny Aksamit o pedofilii księdza Henryka Jankowskiego – dowiedział się w poniedziałek portal Wp.pl od Grzegorza Pellowskiego, przyjaciela rodziny prałata.

W ubiegłym tygodniu w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Grzegorz Pellowski jest znanym w Gdańsku piekarzem i cukiernikiem oraz przyjacielem ks. Jankowskiego i jego rodziny.

- Jestem w stałym kontakcie z rodziną. Sprawa została już zlecona kancelarii prawnej. Chodzi o trzy siostry Henryka Jankowskiego - powiedział portalowi Pellowski. Dodał, że "panie są oburzone tekstem, bo to rzutuje na całą rodzinę".

- To będzie proces o naruszenie dóbr osobistych - podkreślił przyjaciel ks. Jankowskiego. Dodał, że sam pomaga w przygotowaniu pozwu.

- Ja im pomogę. Jak będą zeznania, to będę składał. Z księdzem prałatem byliśmy bardzo blisko. Ja pedofilii nie widziałem. Znałem księdza z dobrej strony. On był w latach 80. bohaterem. To prałat dawał wsparcie Solidarności. On chodził na msze do stoczni, co przecież groziło nawet śmiercią. Takie to były czasy. Spisywał testament przed wyjściem - powiedział portalowi WP.pl.

Pellowski w rozmowie skomentował także tekst o pedofilii ks. Jankowskiego w "GW".

- Było tyle czasu, żeby to zgłosić. Przecież już w 2004 roku tygodniki bębniły o śledztwie w sprawie nastoletniego Sławka, który rzekomo miał spać u księdza. To była głośna sprawa. Ta pani [Barbara Borowiecka – red.] mogła ujawnić wtedy, że ma coś do powiedzenia. A nie teraz, jak on zmarł i nie może się bronić. To jest ohydne! To jest taniec na trumnie księdza prałata. O zmarłych się źle nie mówi. Teraz jest jej słowo przeciwko czemu, jak nie ma drugiej strony? Jak ta pani udowodni to w sądzie? Ja znam ludzi, którzy wtedy mieszkali na tamtej ulicy, gdzie ta pani. Mówią mi, że tam nic takiego nie było! Przecież gdyby komuna o tym wiedziała, esbecja zniszczyłaby Jankowskiego! - stwierdził. Jego zdaniem cała sprawa została celowo rozdmuchana, bo "są pewne kręgi, które chcą niszczyć wartości chrześcijańskie".

- To się wpisuje w scenariusz filmu "Kler". To są działania przeciwko Kościołowi, przeciw wierze. Tak mi się to układa. Spodziewam się, że tego będzie teraz więcej. Ktoś to nakręca i ktoś to finansuje. Spod pomnika ks. prałata znikają teraz świeże kwiaty. Sam wczoraj położyłem wiązankę i dziś rano już tego nie ma. Niektórym środowiskom zależy na prowokacjach – powiedział.

Autorka reportażu "Sekret św. Brygidy" Bożena Aksamit powiedziała portalowi, że nie boi się pozwu.

- Zeznania świadków są wiarygodne. Tekst jest udokumentowany aktami prokuratury, historie o molestowanych chłopcach są cytowane prosto z dokumentów sądowych. Opisywałam Jankowskiego także na podstawie biografii i na podstawie rozmów m.in. z abp. Leszkiem Głódziem i Danutą Wałęsową. Jeśli chodzi o zeznania księży, obowiązuje mnie tajemnica dziennikarska. Poza tym zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni - skomentowała dziennikarka.

* * *

Myślę, że nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika ks. Henryka Jankowskiego – powiedział w poniedziałek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jego zdaniem "docelowo ten pomnik z tego miejsca zniknie, będzie przeniesiony". Podkreślił też, że jego zdaniem kwestie dotyczące honorowego obywatelstwa miasta Gdańska (przed laty przyznała je ks. Jankowskiemu miejska rada) czy nazwy skweru (zieleniec, na którym stoi pomnik nosi imię ks. Jankowskiego), "można spokojnie rozpatrzyć na sesji styczniowej".

(pap)

Fot. Wikipedia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fido
2018-12-12 09:15:33
Ten zboczeniec Jankowski powinien być natychmiast wymazany z historii Polski. Jest hańbą dla naszego kraju.
aqq
2018-12-12 07:37:06
To niewiarygodne jaka sfora zerwała się z łańcucha żeby zniszczyć kościół. Ale jak to mówią - psy szczekają, karawana idzie dalej.
Miś II
2018-12-11 14:00:00
Nie zawsze najlepszą obrona jest atak :)
piter
2018-12-11 13:58:10
Obrońcy pedofilów są równie obrzydliwi jak sami pedofile
trohan
2018-12-11 10:09:23
Hmm (bez polskiej czcionki) typowy "odchył" z ślinotokiem. "gie-as" -argumentacja na poziomie stawonogów. xyres-wert" nudzący sie cymbałek, jak i reszta internetowych hultajów, niedorozwiniętych i niewiedzących co począć z tak durnym życiem i czasem.
Vera
2018-12-11 10:07:16
Kościół katolicki w Polsce to siedlisko pedofilów. Trzymam swoje dzieci z dala od tej niebezpiecznej patologii.
xyres
2018-12-11 09:55:20
Rodzina zawsze będzie bronić najgorszego nawet zbrodniarza
as
2018-12-11 09:39:29
Atak na kościół paradoksalnie go umacnia.
wert
2018-12-11 07:38:27
Zero tolerancji dla pedofilii. A dowody z tego co czytałem są bezsprzeczne.
gie
2018-12-11 06:56:01
Jeżeli ktoś jest pewny niewinności, to pozew jest koniecznością i nie ma się nad czym zastanawiać. Zwłaszcza, że ta gazety piszą różne niesprawdzone rzeczy, a potem po cichu przepraszają.
Hmm
2018-12-11 02:15:43
Tylko 100% i Nie Sfalszowane Dowody... Udowodnia jak bylo !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ