Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wyzwania dla biznesu

Data publikacji: 20 października 2016 r. 15:05
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:34
Wyzwania dla biznesu
 

Jeśli chcemy za 20-30 lat dogonić Zachód, musimy postawić na nasze firmy i robić wszystko, by rozwijały się technologicznie - taki wniosek płynie z konferencji ProInverstors. Lokalny biznes musi też wiedzieć, że Specjalne Strefy Ekonomiczne są także dla niego.

- W tym świecie trzeba biec, żeby stać w miejscu - mówił w czwartek w Szczecinie prof. Witold Orłowski.

Znany ekonomista był gościem konferencji ProInvestors, która została  zorganizowana pod hasłem "Pogromcy Mitów - Specjalna Strefa Ekonomiczna nie tylko dla dużych i zagranicznych". 

- Żyjemy w świecie, który niesłychanie szybko się rozwija. Wyzwania, które stoją dziś przed Zachodem, stoją także przed nami - przekonywał prof. Orłowski.

Ekonomista podkreślał, że dziś Polska nie może być 10 lat "za" światem. Profesor zgadza się też z tezą, że by osiągnąć sukces musimy trochę zmienić model naszego rozwoju: "bardziej opierać się na pracy mózgu, a nie mięśni i bardziej opierać się na własnych firmach niż na inwestorach z zagranicy, którzy do nas przyjadą".

- Nie dogonimy Niemiec, jeśli będziemy czekać, że Niemcy przyjadą i zbudują nam fabryki, za pomocą których ich dogonimy - mówił.

A Olgierd Geblewicz, marszałek naszego regionu, zaznaczył, że zachodniopomorskie firmy chcą się rozwijać.

- Chcemy tym firmom pokazać, że Specjalne Strefy Ekonomiczne, wraz z pakietem ulg, to jest także oferta dla nich - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.©℗

(masz)

Na zdjęciu: Wyzwania, które stoją dziś przed Zachodem, stoją także przed nami - przekonywał prof. Orłowski

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2016-10-22 00:20:10
Pan Profesor wymyślał wcześniej razem z innymi "teorie" ekonomiczne takie jak: "małe jest piękne" -dla zniszczenia silnych dużych Zakładów ze strachu przed Polakami - w myśl teorii "Polską nie da się rządzić dopóki będą istnieć duże Zakłady", następne "sprzedajemy za ile kto da" - efekt kapitał wywiało z Polski ze sprzedawcy staliśmy się kupcami i to "dobrymi" bo za buble i za koraliki i łapówy. Nawet utarto slogan, że od kontraktów oficjalnie należy się prowizja od 10-30% ale nie powiedziano dokładnie dla kogo i tak to idzie "po ekonomicznemu" a Państwo zdziadziało.
truizm
2016-10-20 19:57:17
Pan Profesor jest teoretykiem bez praktyki w tworzeniu firm; jak by jakąś firmę stworzył choć raz w życiu to nie powtarzał by to co wszyscy wiedzą i wszędzie jest napisane alora "mniemanologia stosowana"
Mira
2016-10-20 19:23:06
Najlepszy biznes to jest na prowadzeniu takich pogadanek z których wynika bardzo odkrywcze stwierdzenie, że świat rozwija się dziś szybciej niż kiedyś. Ja bym do tego dodała jeszcze, że jesli dziś jest czwartek to jutro będzie piątek
K
2016-10-20 15:39:53
Kilka fabryk więcej byłoby tu i tam w Polsce , gdyby kasa nie leżała na kontach z oproc. 0,...1 Politycy zawsze psują biznes !przecież muszą obiecać tanie " jabole " , przedszkole ? / cha-cha / i jeszcze to i tamto i wychodzi ... / szambo ! /
Inwestor
2016-10-20 15:25:19
Bardzo duzo i madrze powiedzial marszalek.
Biznes
2016-10-20 15:23:09
Ciekawe, ile firm stworzył lub iloma zarządzał pan profesor..

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA