czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Czy da się żyć bez urzędowego papieru?

Czy da się żyć bez urzędowego papieru?

Czy da się żyć bez urzędowego papieru?
Data publikacji: 2016-06-09 07:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1396 138243

Choć wiele spraw jak zakupy, komunikację, czy nawet obracanie swoimi pieniędzmi załatwiamy w wirtualnym świecie, to jednak nadal w kontaktach z administracją obowiązuje papier, pieczątka i podpis. O tym, czy biurokracja może porzucić urzędowe papiery będą od czwartku (9 czerwca) rozmawiać eksperci z całego świata. Rusza XVI Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego. 

EFPE to największa w Europie konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania oraz elektronicznej identyfikacji i bezpieczeństwu. Wydarzenie organizuje Asseco Data Systems, a dawniej Unizeto Technologies oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Do Szczecina zjeżdżają specjaliści, by rozmawiać o budowaniu zaufania w biznesie elektronicznym, a także o wchodzącym w życie od 1 lipca rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego e-IDAS, które ujednolici rynek cyfrowy w Unii Europejskiej i tym samym uprości biznes zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i wielkich korporacji. 

- Obecnie w większości przypadków każdy kraj UE posiada własne rozwiązania w zakresie uwierzytelniania obywateli drogą elektroniczną - np. w kontaktach z e-urzędami lub podczas składania deklaracji podatkowych przez internet - tłumaczy Tomasz Litarowicz, dyrektor pionu usług bezpieczeństwa i zaufania Asseco Data Systems. - Rozporządzenie eIDAS doprowadzi do tego, że zarówno obywatele, jak i systemy poszczególnych krajów będą mogli się dużo łatwiej komunikować ze sobą drogą elektroniczną i wymieniać dokumentami - prawnymi, administracyjnymi, oświadczeniami woli itp. Co ważne, dokumenty te zachowają swoją ważność i wartość dowodową.

Podczas czerwcowej konferencji będzie także mowa o współczesnych trendach w IT,  m.in. o tym, jak nowe prawo pomoże Unii Europejskiej wejść w przyszłości do świata bez papieru. Takie trendy są bliższe niż nam się wydaje. Szacuje się, że gdyby Europa zamieniła dokumenty papierowe na elektroniczne tylko w obszarze zamówień publicznych to zaoszczędziłaby nawet 100 mld euro rocznie.   

Asseco Data Systems podczas EFPE 2016 zaprezentuje także swój nowy produkt „Cloud Sign”, który wejdzie na rynek pod koniec tego roku. To rozwiązanie umożliwiające składanie podpisu elektronicznego tylko przy pomocy samego telefonu, laptopa czy innego urządzenia z wbudowaną przeglądarką www. Jak zapewniają przedstawiciele Asseco dzięki temu rozwiązaniu podpisywanie elektroniczne dokumentu będzie trwało krócej niż złożenie podpisu na papierze.

Konferencja odbywa się w dniach 9-10 czerwca w szczecińskim Hotelu Radisson i na terenie Centrum Kultury Regionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni. Wydarzenie otrzymało patronat honorowy Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Polskiej Izby Informatyki i Komunikacji, a także Prezydenta Miasta Szczecina.

(ArR)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie