sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Gospodarka > Tor wodny musi być zbadany

Tor wodny musi być zbadany

Tor wodny musi być zbadany
Data publikacji: 2019-02-13 12:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 1489 375567

Informowaliśmy w styczniu, że na torze wodnym Świnoujście – Szczecin pracują specjalistyczne jednostki, które prowadzą badania pomiarowe, geotechniczne, sondażowe itp. Związane są one ze sztandarową inwestycją Urzędu Morskiego w Szczecinie, czyli modernizacją toru do głębokości 12,5 m. Wśród podmiotów prowadzących badania jest Geoprojekt Szczecin. Firma właśnie zakończyła pierwszą część zadania.

 Przypomnijmy, że modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin obejmuje jego pogłębienie do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m, oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. Głównym wykonawcą jest konsorcjum firm Dredging International (z Holandii) i Van Oord Dredging and Marine Contractors (z Belgii).

 Na razie trwają prace projektowe i odbywają się pierwsze badania toru. Badaniami zajmuje się szereg podwykonawców, m.in. Geoprojekt Szczecin. Firma chwaliła się na Facebooku, że doceniono jej ponad 60-letnie doświadczenie i została zaangażowana do wykonania badań geotechnicznych, geologiczno-inżynierskich oraz hydrogeologicznych dla pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Zakres prac obejmuje m.in. wiercenia rurowane z wody, z lądu, sondowania, mechaniczne badania laboratoryjne itp.

 Już w listopadzie ub. roku Geoprojekt Szczecin rozpoczął pierwszy etap badań. W tym celu przygotowano ponton do wierceń geotechnicznych, czyli odpowiednio go wybalastowano, zamontowano agregat, kontener socjalny, toaletę, zabezpieczono wiertnicę i cały osprzęt.

– Badania geotechniczne dla pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin powoli dobiegają końca – poinformowała firma w ubiegłym tygodniu. – Pomimo niesprzyjającej aury udało się zrealizować zaplanowaną na ten etap część badań. Projekty robót geologicznych są w trakcie zatwierdzania przez ministra środowiska, a po uzyskaniu decyzji będzie możliwe przystąpienie do kolejnego etapu prac. ©℗

(ek)

Fot. Jacek Pawłowski

Tor wodny musi być zbadany

Komentarze

Dobra, dobra
Zlecają prace polskim podwykonawcom bo są tańsi i znają uwarunkowania lokalne. Smutne to ale... takie jest pokłosie PRL/IIIRP i raczej nic się nie zmieni bo PiS jest kontynuatorem tego co było.
2019-02-14 10:42:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie