piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Gospodarka > Projekt 12,5 m dla Szczecina – zgodnie z planem

Projekt 12,5 m dla Szczecina – zgodnie z planem

Projekt 12,5 m dla Szczecina – zgodnie z planem
Data publikacji: 2018-12-10 18:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03 10:05
Wywietleń: 1699 366183

Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m, największa inwestycja infrastrukturalna Urzędu Morskiego w Szczecinie, przebiega zgodnie z planem. Informacje na temat zaawansowania prac przekazano w poniedziałek (10 grudnia) na konferencji w siedzibie UMS.

Najpierw Andrzej Borowiec, pełnomocnik ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ds. modernizacji toru wodnego do 12,5 m, przybliżył tę długo wyczekiwaną przez szczecińską branżę gospodarki morskiej inwestycję. Obejmuje ona pogłębienie toru na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.

– Prace będą prowadzone na odcinku od obrotnicy centralnej w Świnoujściu do obrotnicy w Basenie Górniczym w Szczecinie – mówił A. Borowiec.

Dzięki tej inwestycji, maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do ok. 11 m (obecnie jest to 9,15 m). Tym samym zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych jednostek. Nie będą już musiały zostawiać części ładunku w innym porcie przed wpłynięciem do Szczecina, bądź wypływać niedoładowane. Przykładowo, statek, który obecnie wchodzi z ładunkiem ok. 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z prawie dwukrotnie większym.

Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. Pełnomocnik ministra poinformował, że do końca III kwartału 2019 r. powinna być gotowa dokumentacja projektowa, a trzy lata później spodziewane jest zakończenie prac.

Oprócz głównego projektu, jest „podprojekt” obejmujący modernizację szczecińskiej Bazy Oznakowania Nawigacyjnego UMS przy ul. Światowida. Inwestor, czyli Urząd Morski, kończy projektowanie, a na początku przyszłego roku ma ogłosić przetarg na wykonawcę robót.

– Przed świętami planowane jest odebranie projektu na modernizację BON i w styczniu, jak najszybciej będzie to możliwe, chcemy ogłosić przetarg na wykonanie – podkreślił Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. – 
Nabrzeża BON przejdą remont kapitalny, zmienią się budynki – zamiast rozdrobnionych, małych warsztatowych obiektów, powstanie jeden duży, nowoczesny, na miarę nowego toru.

Według wstępnych danych kosztorysowych, modernizacja BON pochłonie niecałe 50 mln zł.

Przypomnijmy, że całkowita wartość projektu „12,5 m dla Szczecina” wynosi ok. 1,4 mld zł. Ma on dofinansowanie unijne, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

– Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – podsumował dyrektor Zdanowicz. – Prace projektowe trwają, odbywają się pierwsze badania toru, wstępne badania geotechniczne, jeśli chodzi o podłoże wysp, czyli wszystkie te, które mogą być realizowane bez dodatkowych pozwoleń. W przypadku pozostałych musimy poczekać na dokumentację projektową.

Głównym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Dredging International (z Holandii) i Van Oord Dredging and Marine Contractors (z Belgii). Michał Rogaś, kierownik ds. interesariuszy projektu z ramienia konsorcjum przedstawił na konferencji obie firmy, podając m.in. przykłady zrealizowanych przez nie przedsięwzięć.

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Projekt 12,5 m dla Szczecina – zgodnie z planem

Komentarze

12 lub 13 m
A Kto dokladnie sprawdzal bedzie te ostatnie 0,5 metra ??
2018-12-11 02:44:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie