Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Tor wodny musi być zbadany

Data publikacji: 13 lutego 2019 r. 12:37
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2019 r. 11:51
Tor wodny musi być zbadany
 

Informowaliśmy w styczniu, że na torze wodnym Świnoujście – Szczecin pracują specjalistyczne jednostki, które prowadzą badania pomiarowe, geotechniczne, sondażowe itp. Związane są one ze sztandarową inwestycją Urzędu Morskiego w Szczecinie, czyli modernizacją toru do głębokości 12,5 m. Wśród podmiotów prowadzących badania jest Geoprojekt Szczecin. Firma właśnie zakończyła pierwszą część zadania.

 Przypomnijmy, że modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin obejmuje jego pogłębienie do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m, oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. Głównym wykonawcą jest konsorcjum firm Dredging International (z Holandii) i Van Oord Dredging and Marine Contractors (z Belgii).

 Na razie trwają prace projektowe i odbywają się pierwsze badania toru. Badaniami zajmuje się szereg podwykonawców, m.in. Geoprojekt Szczecin. Firma chwaliła się na Facebooku, że doceniono jej ponad 60-letnie doświadczenie i została zaangażowana do wykonania badań geotechnicznych, geologiczno-inżynierskich oraz hydrogeologicznych dla pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Zakres prac obejmuje m.in. wiercenia rurowane z wody, z lądu, sondowania, mechaniczne badania laboratoryjne itp.

 Już w listopadzie ub. roku Geoprojekt Szczecin rozpoczął pierwszy etap badań. W tym celu przygotowano ponton do wierceń geotechnicznych, czyli odpowiednio go wybalastowano, zamontowano agregat, kontener socjalny, toaletę, zabezpieczono wiertnicę i cały osprzęt.

– Badania geotechniczne dla pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin powoli dobiegają końca – poinformowała firma w ubiegłym tygodniu. – Pomimo niesprzyjającej aury udało się zrealizować zaplanowaną na ten etap część badań. Projekty robót geologicznych są w trakcie zatwierdzania przez ministra środowiska, a po uzyskaniu decyzji będzie możliwe przystąpienie do kolejnego etapu prac. ©℗

(ek)

Fot. Jacek Pawłowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dobra, dobra
2019-02-14 10:42:59
Zlecają prace polskim podwykonawcom bo są tańsi i znają uwarunkowania lokalne. Smutne to ale... takie jest pokłosie PRL/IIIRP i raczej nic się nie zmieni bo PiS jest kontynuatorem tego co było.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA