piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Symulator dla dyżurnych ruchu

Symulator dla dyżurnych ruchu

Symulator dla dyżurnych ruchu
Data publikacji: 2015-09-05 13:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2057 18456

Dyżurni ruchu jeszcze w tym roku skorzystają z nowoczesnego symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności. To kolejne działanie PKP PLK SA, mające poprawić bezpieczeństwo na kolei.


Obecnie trwają testy symulatora z udziałem 20 instruktorów dyżurnych ruchu i powstaje program szkoleń. Równocześnie przygotowywane są pomieszczenia do zajęć, zaplecze dydaktyczne i socjalne.

- Symulator i program szkoleń to element konsekwentnie realizowanego od 2012 roku programu poprawy bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych SA – mówi wiceprezes spółki, Andrzej Pawłowski.  - Obejmuje on ponad 200 działań zarządcy infrastruktury w zakresie inwestycyjnym, organizacyjnym, technicznym i pracowniczym. To m.in. modernizacja infrastruktury oraz nowe urządzenia sterowania, audyty i doskonalenie procedur związanych z prowadzeniem ruchu pociągów, a także niezwykle ważne szkolenia zawodowe pracowników.
Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce. Odwzorowuje istniejące lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym z Mińska Mazowieckiego. Ma trzy miejsca dla trenujących i jedno dla instruktora.
Na kilkunastu monitorach odwzorowane są sytuacje na torach i działanie urządzeń sterowania. Podczas szkoleń pracownicy będą reagować na ponad 40 sytuacji, z którymi mogą się spotkać podczas dyżurów, m.in. brak zasilania, rozerwanie składu, usterka pociągu, jazda składu na niewłaściwy tor. Symulator pozwala tworzyć różne warianty, np. każdy z kursantów obsługuje inną stację lub kilku z nich tę samą, co wymaga współpracy, tak jak w rzeczywistości.

- Szkolenia na symulatorze pozwolą doskonalić kwalifikacje dyżurnych i pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego - wyjaśnia Tomasz Drobysz, dyrektor ds. wdrożenia symulatorów w PLK. - Umożliwią odegranie scenariuszy wielu sytuacji kryzysowych, związanych zarówno z pracą urządzeń, jak i kursowaniem pociągów - bardziej i najmniej spodziewanych. Przećwiczenie bez konsekwencji trudnych sytuacji, to również lepsze przygotowanie i mniej stresu w pracy na odpowiedzialnym stanowisku.

Symulator zostanie wykorzystany już w październiku przez dyżurnych ruchu, którzy rozpoczną prace na nowoczesnych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym. Głównym zadaniem szkoleń będzie ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu oraz sprawdzenie umiejętności manualnych i psychofizycznych przyszłych dyżurnych. PLK planuje, że weźmie w nich udział ponad 8 600 osób.
Umowę na budowę symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności Polskie Linie Kolejowe SA podpisały w październiku 2014 r. Wykonawcą jest Scheidt & Bachmann System Technik GmbH z Kilonii. System będzie gotowy w październiku. Wartość inwestycji przekracza 4, 5 mln zł.

(mag)

Symulator ma trzy miejsca dla trenujących i jedno dla instruktora

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie