wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Symulator dla dyżurnych ruchu

Symulator dla dyżurnych ruchu

Symulator dla dyżurnych ruchu
Data publikacji: 2015-09-05 13:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 794 18456

Dyżurni ruchu jeszcze w tym roku skorzystają z nowoczesnego symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności. To kolejne działanie PKP PLK SA, mające poprawić bezpieczeństwo na kolei.


Obecnie trwają testy symulatora z udziałem 20 instruktorów dyżurnych ruchu i powstaje program szkoleń. Równocześnie przygotowywane są pomieszczenia do zajęć, zaplecze dydaktyczne i socjalne.

- Symulator i program szkoleń to element konsekwentnie realizowanego od 2012 roku programu poprawy bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych SA – mówi wiceprezes spółki, Andrzej Pawłowski.  - Obejmuje on ponad 200 działań zarządcy infrastruktury w zakresie inwestycyjnym, organizacyjnym, technicznym i pracowniczym. To m.in. modernizacja infrastruktury oraz nowe urządzenia sterowania, audyty i doskonalenie procedur związanych z prowadzeniem ruchu pociągów, a także niezwykle ważne szkolenia zawodowe pracowników.
Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce. Odwzorowuje istniejące lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym z Mińska Mazowieckiego. Ma trzy miejsca dla trenujących i jedno dla instruktora.
Na kilkunastu monitorach odwzorowane są sytuacje na torach i działanie urządzeń sterowania. Podczas szkoleń pracownicy będą reagować na ponad 40 sytuacji, z którymi mogą się spotkać podczas dyżurów, m.in. brak zasilania, rozerwanie składu, usterka pociągu, jazda składu na niewłaściwy tor. Symulator pozwala tworzyć różne warianty, np. każdy z kursantów obsługuje inną stację lub kilku z nich tę samą, co wymaga współpracy, tak jak w rzeczywistości.

- Szkolenia na symulatorze pozwolą doskonalić kwalifikacje dyżurnych i pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego - wyjaśnia Tomasz Drobysz, dyrektor ds. wdrożenia symulatorów w PLK. - Umożliwią odegranie scenariuszy wielu sytuacji kryzysowych, związanych zarówno z pracą urządzeń, jak i kursowaniem pociągów - bardziej i najmniej spodziewanych. Przećwiczenie bez konsekwencji trudnych sytuacji, to również lepsze przygotowanie i mniej stresu w pracy na odpowiedzialnym stanowisku.

Symulator zostanie wykorzystany już w październiku przez dyżurnych ruchu, którzy rozpoczną prace na nowoczesnych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym. Głównym zadaniem szkoleń będzie ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu oraz sprawdzenie umiejętności manualnych i psychofizycznych przyszłych dyżurnych. PLK planuje, że weźmie w nich udział ponad 8 600 osób.
Umowę na budowę symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności Polskie Linie Kolejowe SA podpisały w październiku 2014 r. Wykonawcą jest Scheidt & Bachmann System Technik GmbH z Kilonii. System będzie gotowy w październiku. Wartość inwestycji przekracza 4, 5 mln zł.

(mag)

Symulator ma trzy miejsca dla trenujących i jedno dla instruktora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy