sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego

Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego

Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego
Data publikacji: 2017-07-17 21:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Wywietleń: 2800 276473

Będzie krótsza podróż, nowe perony w Czaplinku i na 10 przystankach oraz sprawny przewóz towarów  PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały w poniedziałek (17 lipca) umowę z marszałkiem na rewitalizację trasy Szczecinek – Runowo Pomorskie. Inwestycja dostała prawie 150 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Dzięki inwestycji PKP PLK przywrócony zostanie ruch dwutorowy pomiędzy Szczecinkiem a Łubowem. Zmodernizowana zostanie nawierzchnia toru nr 2 na trasie Szczecinek-Łubowo i Łubowo-Czaplinek oraz toru nr 1 na odcinku Złocieniec-Jankowo.Przedsięwzięcie obejmuje wymianę 51 km torów oraz rewitalizację 33 obiektów inżynieryjnych. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, czyli nawet o 40 km/h szybciej niż teraz. Unowocześnienie urządzeń sterowania ruchem oraz prace na 54 przejazdach kolejowo-drogowych poprawią natomiast bezpieczeństwo. Dla podróżnych powstaną nowe perony na stacji Czaplinek i 10 przystankach, m.in. w Suliszewie Drawskim i Żelisławiu.

– To historyczny moment, bo największa umowa z dofinansowaniem unijnym staje się faktem – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz. – Inwestycja niesie za sobą wielkie wyzwania, ale pozwoli także poprawić spójność transportową województwa zachodniopomorskiego. Zresztą z projektem tym jesteśmy związani od początku, finansując (prawie 1 mln zł – mag) w poprzedniej perspektywie jego dokumentację techniczną.

Poprawa warunków na linii kolejowej biegnącej przez trzy powiaty: drawski, łobeski i szczecinecki, zwiększy częstotliwość połączeń i skróci czasu podróży ze Szczecinka nie tylko do Runowa Pom. (o 20 min), ale i do stolicy województwa. Inwestycja ta jest ważna także dla transportów wojskowych na poligon w Drawsku Pomorskim. A także komplementarna z projektem Programu Regionalnego Województwa Pomorskiego, przewidującym wsparcie remontu linii 405 ze Szczecinka przez Słupsk do Ustki.

Przedsięwzięcie „Rewitalizacja linii kolejowej nr 210 na odcinku Szczecinek – Runowo Pomorskie” będzie prowadzone w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawcą prac będzie NDI SA.

– To ważna linia i ważna umowa, bo prace modernizacyjne chcemy rozpocząć na początku 2019 roku – poinformował Zbigniew Miliński, zastępca dyrektora Regionu Zachodniego ds. projektów kluczowych PKP PLK SA. – Postaramy się, aby w trakcie realizacji inwestycji ruch odbywał się bez zakłóceń dla pasażerów.

Lina kolejowa nr 210 Chojnice – Szczecinek – Runowo Pom. ma znaczenie ponadregionalne. Tylko na Pomorzu Zachodnim ma blisko 100 km. Z powodu jej złego stanu technicznego pociągi poruszają się po niej teraz z prędkością do 80 km/h, a w niektórych miejscach nawet 30 km/h. Koszt modernizacji torów na ponad 88-kilometrowym zachodniopomorskim odcinku Szczecinek – Runowo Pom. szacuje się na prawie 220 mln zł. Dofinansowanie z RPO wyniesie aż 148,7 mln zł. Zakończenie robót przewiduje się na grudzień 2020 roku.

(mag)

Na zdjęciu od lewej: wicemarszałek Tomasz Sobieraj, Olgierd Geblewicz, Zbigniew Miliński i Beata Kubacha, zastępca dyrektora Regionu Zachodniego ds. finansowych

Fot. Dariusz Gorajski

 

Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego Szybciej ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego

Komentarze

Przecinek
Czyżbyśmy odbili się od ściany? Coraz więcej wiadomości dobrych o kolejach. Sprawa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, teraz przywrócenie pociągów na trasie Szczecinek - Runowo. Ma też być rewitalizacja połączenia kolejowego do Karpacza.
2017-07-19 23:40:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie