poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Strajk w PKP Cargo coraz bliżej

Strajk w PKP Cargo coraz bliżej

Strajk w PKP Cargo coraz bliżej
Data publikacji: 2015-07-31 15:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 315 7054

Władze PKP Cargo i przedstawiciele związków zawodowych nie porozumieli się co do wysokości podwyżek dla pracowników spółki; strony podpisały protokół rozbieżności - poinformował PAP Henryk Grymel z kolejarskiej "Solidarności".

Taki protokół otwiera drogę do ewentualnego strajku załogi. - Teraz rozpiszemy referendum strajkowe. Odbędzie się ono do 21 sierpnia. Jeśli pracownicy zdecydują się na strajk, to będzie można go legalnie zorganizować - wyjaśnił w rozmowie z PAP Grymel.

Związkowcy domagali się 250 zł podwyżki na pracownika. Jak wyjaśnił związkowiec, ostatnia propozycja zarządu to 110 zł podwyżki, natomiast związkowcy obniżyli żądania do 150 zł. - Zarząd nie chciał ustąpić o krok, więc zakończyliśmy rozmowy - wskazał Grymel.

Przypomniał, że w ostatnim półroczu zatrudnienie w spółce zmniejszyło się o 4,5 tys. pracowników. - To prawie 20 proc. załogi. Tymczasem wykonywana praca się nie zmniejszyła. Skoro więc trzy czwarte załogi wykonuje tę samą pracę, którą wcześniej wykonywało 4,5 tys. pracowników więcej, to wzrosła wydajność i należą się podwyżki - wyjaśnił.

Jak poinformowało PKP Cargo w czwartkowym raporcie giełdowym, w środę zarząd podjął uchwały podnoszące od 1 lipca 2015 r. wynagrodzenia pracowników o 110 zł. "Zarząd spółki wystąpi do rady nadzorczej z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie wzrostu wynagrodzeń. (...) Zgodnie z szacunkami spółki koszt realizacji wzrostu wynagrodzeń to ok. 50 mln zł w skali pełnego roku kalendarzowego" - poinformowała spółka. Jednocześnie, jak podano, zarząd spółki nie zgodził się na propozycje związkowców.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie. W pierwszym kwartale tego roku spółka zanotowała 17,6 mln zł zysku netto wobec 57,5 mln zł w pierwszym kwartale 2014 r. (pap)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy