sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Debatują o portach, żegludze i kolei

Debatują o portach, żegludze i kolei

Debatują o portach, żegludze i kolei
Data publikacji: 2017-10-18 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1336 297204

Znaczenie portów w Szczecinie i Świnoujściu, efektywność ekonomiczna współczesnych łańcuchów transportowych oraz transportowe inwestycje – to tematy debat pierwszego dnia (18 października) konferencji NaviRail 2017. Zorganizował ją w Szczecinie „Kurier Kolejowy”.

Dwudniowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli rządu, samorządowców, naukowców i firm branży TSL (transport–spedycja–logistyka) z całej Polski.

– Chcemy, aby zespół portów Szczecin i Świnoujście był liderem na Bałtyku – podkreślił Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, otwierając NaviRail. – By tak się stało, warunkiem koniecznym jest dobre skomunikowanie naszych portów z zapleczem, w tym szczególnie z wykorzystaniem kolei i żeglugi śródlądowej.

Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej mówił, jaki cel przyświecał powołaniu tego resortu pod koniec 2015 roku. Zaznaczył, że użeglownienie dróg wodnych w Polsce ma priorytetowy charakter dla rządu, czego wyrazem jest m.in. ratyfikacja przez Polskę konwencji AGN (Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym). Minister przybliżył plany inwestycyjne resortu, dotyczące m.in. Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Paneliści zastanawiali się w środę nad tym, czy żegluga morska bliskiego zasięgu może być alternatywą dla transportu samochodowego. Sporo miejsca poświęcono projektowi pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m i korzyściom, jakie z tego będą miały porty. Przedstawiciele ZMPSiŚ oraz spółek przeładunkowych zaprezentowali plany inwestycyjne na najbliższe lata. W Szczecinie obejmą one rejony Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego.

Debaty drugiego dnia konferencji (19 października) będą dotyczyć innowacyjnej gospodarki morskiej oraz wprowadzanych w portach ułatwieniach dla przedsiębiorców. 

Dodajmy, że uczestnicy NaviRail – na prośbę D. Słaboszewskiego – chwilą zadumy uczcili pamięć zmarłego kilka dni temu Andrzeja Podlasińskiego, prezesa Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Tekst i fot. (ek)

Debatują o portach, żegludze i kolei Debatują o portach, żegludze i kolei Debatują o portach, żegludze i kolei Debatują o portach, żegludze i kolei

Komentarze

;-(
Nie było Pani najradnej specjalistki branży portowej? ;-(
2017-10-19 08:03:24
hm
A gdzie strona internetowa z programem tego wydarzenia?
2017-10-19 07:02:12
Dabata
Debatują debatują debatują.....
2017-10-18 23:10:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy