piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Cargotabor się szykuje

Cargotabor się szykuje

Cargotabor się szykuje
Data publikacji: 2015-12-25 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2194 70750

Spółka Cargotabor szykuje się do uruchomienia w szczecińskim Zakładzie Napraw Taboru produkcji nowoczesnych węglarek. Obecnie szuka projektanta zabudowy kabiny lakiernicznej i śrutowniczej.

Grupa PKP Cargo i Greenbrier Europe Wagony Świdnica chcą wspólnie robić w Szczecinie węglarki na potrzeby polskiego przewoźnika. List intencyjny w sprawie uruchomienia produkcji wagonów został podpisany 1 lipca br.

Spółka amerykańskiego potentata ma dostarczyć niezbędną dokumentację, technologię, standardy kontroli jakości oraz wyposażenie linii produkcyjnej. Natomiast PKP Cargotabor zapewni m.in. wykwalifikowaną kadrę oraz zaplecze warsztatowe, którym dysponuje ZNT w Szczecinie - ten, w którym przed kilku laty miały być montowane wagony robione w Chinach. Hale przy ul. Gdańskiej to niemal 2 hektary pod dachem. Prowadzi się w nich obecnie utrzymanie i naprawy wagonów.

PKP Cargo SA zapowiadało, że w uruchomienie linii produkującej nowoczesne węglarki zainwestuje w Szczecinie ok. 11,5 mln zł, m.in. w malarnię. Obecnie trwa przetarg na wykonanie projektu technologicznego oraz budowlanego kabiny lakierniczej i śrutowniczej, pozostałych maszyn i urządzeń, a także instalacji wraz z niezbędnymi przyłączeniami w szczecińskim ZNT. Oferty można składać w spółce Cargotabor do 30 grudnia br.

Produkcja nowoczesnych, typu box, wagonów do przewozu towarów masowych ma ruszyć w Szczecinie w 2016 roku. Przewoźnik chciałby ich tu rocznie robić na swoje potrzeby nawet 500. W jego ocenie montaż w ZNT węglarek będzie bardziej opłacalny niż ich zakup na rynku (wagon taki kosztuje 250-300 tys. zł).

(mag)

Na zdjęciu: W halach ZNT w Szczecinie obecnie prowadzi się utrzymanie i naprawy wagonów.

Fot.: Ryszard PAKIESER

 

Cargotabor się szykuje

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy