Czwartek 28 października 2021r. 
REKLAMA

Rozbudują terminal LNG [GALERIA]

Data publikacji: 2017-11-09 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Rozbudują terminal LNG
 

W porcie zewnętrznym w Świnoujściu, gdzie obsługiwane są statki przywożące skroplony gaz ziemny do terminalu LNG, będzie zbudowane nowe nabrzeże. Powstanie też stanowisko dla jednostek Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dwa dokumenty dotyczące tych inwestycji – porozumienie i list intencyjny – podpisano w czwartek (9 listopada) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. 

– To kolejny ważny krok w zacieśnieniu współpracy z naszymi interesariuszami – podkreślił Bartłomiej Słoma, wiceprezes spółki Polskie LNG (z Grupy Kapitałowej Gaz-Systemu). – Cieszę się, że w ważnym i ambitnym projekcie rozbudowy terminalu LNG mamy partnerów, którzy rozumieją strategiczne znaczenie tej inwestycji. Wspólnie chcemy wzmocnić poziom bezpieczeństwa – zarówno w kontekście eksploatacji terminalu (obecnie i po jego rozbudowie), jak również szerzej rozumianego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Porozumienie dotyczące budowy nowego nabrzeża zawarły Polskie LNG oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Powstanie drugiego nabrzeża umożliwi realizację przez terminal LNG dodatkowych usług, takich jak: załadunek i rozładunek zbiornikowców małej i średniej wielkości, przeładunek typu transshipment – ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na jednostkę przy nabrzeżu przeładunkowym, a także załadunek jednostek bunkrujących LNG oraz bunkrowanie tego paliwa – wyliczał Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ.

Przedstawicieli Polskiego LNG i Morskiego Oddziału Straży Granicznej podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań, których efektem będzie zlokalizowanie stanowiska dla jednostek pływających SG.

– Od początku powstania terminalu jednostki pływające MOSG asystują gazowcom transportującym LNG – mówił kmdr Piotr Patla, komendant MOSG. – Budowa stanowiska dla naszych jednostek, a co za tym idzie, stała obecność Straży Granicznej w rejonie terminalu z pewnością wzmocni bezpieczeństwo.

Na czym będzie polegać rozbudowa terminalu, przybliżył Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju w spółce Gaz-System.

– Rozbudowa terminalu i jego bezpieczeństwo to kluczowa sprawa nie tylko dla rozwoju regionu Pomorza Zachodniego, to kwestia polskiej racji stanu – zaznaczył Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski. – Cieszę się, że tak szybko po oddaniu terminalu do użytku zapadają decyzje o jego rozbudowie.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dr miś
2017-11-10 13:04:21
Cyt. "Budowa stanowiska dla naszych jednostek, a co za tym idzie, stała obecność Straży Granicznej w rejonie terminalu z pewnością wzmocni bezpieczeństwo." To może nie budować terminalu LNG i nie trzeba będzie też straży granicznej. Będzie bezpiecznie i tanio. Zabezpieczony będzie tez status Świnoujścia jako uzdrowiska, nie zdrożeje gaz, dużo korzyści dla podatników. "W razie czego" wystarczy jedna rakieta i po "racji stanu"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ