Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Gazowiec w rejsie do Świnoujścia przepuszczony przez Kanał Sueski

Data publikacji: 2017-06-12 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Gazowiec w rejsie do Świnoujścia przepuszczony przez Kanał Sueski
 

Statek z dostawą LNG z Kataru dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski. Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas spotkania z dziennikarzami Naimski odniósł się do kryzysu w Zatoce Perskiej. Kilka państw tego regionu zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu. Chodzi o Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn, Jemen, Libia i Malediwy, do których w sobotę dołączyła Nigeria. Na znak solidarności z monarchiami Zatoki Perskiej Gabon potępił Katar za "brak walki z terroryzmem", a Senegal zapowiedział, że wycofa swego ambasadora z Dauhy.

Państwa te zablokowały połączenia morskie, lotnicze i zamknęły jedyną granicę lądową Kataru z Arabią Saudyjską. Izolujące Katar kraje zarzucają mu wspieranie terroryzmu oraz walczących w regionie szyickich milicji popieranych również przez Iran.

Tymczasem w połowie czerwca w terminalu LNG w Świnoujściu spodziewany jest gazowiec przewożący kolejną dostawę w ramach długoterminowej umowy PGNiG z Qatargas.

Jak powiedział Piotr Naimski, strona polska sprawdzała, czy statek został przepuszczony przez Kanał Sueski. "Został przepuszczony" - powiedział.

Jak dodał, Qatargas jest "bardzo dobrym partnerem biznesowym". "Mam nadzieję, że ta kwestia zostanie rozwiązana, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane" - powiedział.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Od 2018 r. dostawy z Kataru dla PGNiG mają wynosić ok. 2,7 mld m sześc. gazu rocznie. (pap)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To jest ostrzeżenie
2017-06-14 20:36:35
przed "dywersyfikacją" wobec stałego i pewnego dostawcy ruskiego.
maxi
2017-06-12 21:44:17
Wszystkie wymienione kraje to siedlisko terorystów oprócz Qataru. Więc jest to pic na wodę.
No i co z tego
2017-06-12 20:34:14
I to jest informacja w lokalnej gazecie. Brakuje uzupełnienia ile statków tego dnia przeszło przez Kanał Sueski, ilu było na nich marynarzy, jaka była pogoda, siła wiatru itp. A poza tym? Bardzo dobrze.
info
2017-06-12 13:10:40
Gdyby nie został przepuszczony, to byłaby nowina.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA