niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Będą nowe nabrzeża

Będą nowe nabrzeża

Będą nowe nabrzeża
Data publikacji: 2017-09-19 18:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2842 292906

Zarząd Gaz-Systemu wydał rekomendacje spółce Polskie LNG dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku bunkierek.

Decyzję podjęto na podstawie wyników studium wykonalności, które zostało odebrane przez Gaz-System pod koniec sierpnia br.

– To kolejny znaczący krok w rozwoju terminalu LNG w Świnoujściu i cieszę się, że skutecznie wykorzystujemy potencjał skroplonego gazu ziemnego, rozwijając perspektywiczny rynek usług przeładunku LNG i bunkrowania statków – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Efektem rozbudowy będzie możliwość załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej wielkości, przeładunek typu „transshipment”, czyli ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym, a także załadunek jednostek bunkrujących LNG.

– Projekt ten jest częścią budowy tzw. Bramy Północnej – dodał Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju w spółce Gaz-System. – Wpisuje się również w program Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczący udrożniania Odrzańskiej Drogi Wodnej i uczynienia jej w pełni żeglowną w najbliższych latach. Projekt jest także częścią planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP).

Zakłada się, że inwestycja w świnoujskim porcie zewnętrznym (tzw. gazoporcie) skorzysta ze środków unijnych przyznanych na realizację projektu rozbudowy terminalu LNG z funduszu programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej zakończenie ma nastąpić w 2021 roku.

Przypomnijmy, że budowa stanowiska statkowego do eksportu LNG to projekt od dawna planowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Jak się dowiedzieliśmy, został zmodyfikowany. Ma powstać pirs, przy którym będą dwa nabrzeża: z jednej strony do załadunku i rozładunku statków, a z drugiej dla bunkierek. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie