ZPPZ: Według najnowszych danych GUS: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 w porównaniu z kwietniem 2022 wzrosły o 14,7%. W stosunku do marca 2023 miesiąca ceny były wyższe o 0,7%
Małgorzata Bosa, prezeska zarządu firmy Bosy Blask Sp. Z o.o., Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego
W kwietniu inflacja wyniosła ona 14,7%. Ceny żywności nadal rosną, jednak w skali miesiąca widoczne jest ich wyhamowanie. Spadają ceny takich dóbr jak: mąka, mleko, nabiał i tłuszcze. Patrząc jednak szerzej, w skali roku ceny żywności nadal intensywnie rosną jednak wolniej (notuje się wzrosty o ok. 20%). Inflację naturalnie osłabia także spadek cen nośników energii w skali miesiąca, których ceny rosły dotychczas w rekordowym tempie.
Mariusz Tarhoni, ekspert ds. organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezes zarządu Medika Usługi Medyczne Sp. z o.o.
Znaczące obniżenie wzrostu cen można wyjaśnić poprzez spadające w skali rocznej ceny paliw, oraz spadek cen nośników energii, który osłabia inflację wynika z pory roku i braku znacznego popytu na opał. Warto dodać, że inflacja bazowa wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a spadek dotyczy cen najbardziej zmiennych w czasie. Warto dodać, że podwyżka zasiłku na dzieci 800+ czy innych świadczeń socjalnych nie ułatwiłyby zahamowania wzrostu cen w 2024 roku.