poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy komentują: Grudniowe bezrobocie wzrosło, jednak to zjawisko coroczne

Pracodawcy komentują: Grudniowe bezrobocie wzrosło, jednak to zjawisko coroczne

Pracodawcy komentują: Grudniowe bezrobocie wzrosło, jednak to zjawisko coroczne
Data publikacji: 2020-01-17 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 1134 437801

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej grudniowa stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc., a więc wzrosła o 0,1 pkt proc. w porównaniu do listopadowej.

Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: 

– Wzrost bezrobocia w grudniu jest zjawiskiem, które obserwujemy niemal każdego roku. Jedynym sygnałem, który może niepokoić, jest fakt, że w 2019 roku wzrosło ono już w listopadzie. Porównując poziom stopy bezrobocia z poprzedzającym rokiem widoczny jest spadek, jednak analizując dane z 2019 roku możemy zauważyć, że dynamika spadku zwolniła. W grudniu w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było o 17,5 tys. osób więcej, co może oznaczać, że nie posiadają oni kwalifikacji odpowiadających potrzebom rynku pracy lub też z powodu niskiej mobilności nie są w stanie podjąć zatrudnienia poza miejscem zamieszkania.

Sebastian Goschorski, RSM Poland, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów: 

– Obserwowany w ostatnich latach spadek bezrobocia to wynik dobrej sytuacji gospodarczej, która z kolei odpowiada za popyt na pracę. Już od początku 2020 roku możemy obserwować dość duże zmiany na rynku pracy, dotyczące zwłaszcza znacznego wzrostu płacy minimalnej. Dla pracodawców w sektorze przedsiębiorstw może to być sygnał do przyspieszenia decyzji o zastępowaniu części pracowników automatami. Natomiast dla małych firm, których zyski z prowadzonej działalności są niewielkie, tak znaczny wzrost wynagrodzenia może być powodem do zwolnienia pracowników.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie