Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Wskaźnik PMI wzrasta, jednak spowolnienie nie odpuszcza

Data publikacji: 2019-12-09 09:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Pracodawcy komentują: Wskaźnik PMI wzrasta, jednak spowolnienie nie odpuszcza
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według komunikatu IHS Markit wskaźnik PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w listopadzie wyniósł 46,7 pkt. Jest to już 13 miesiąc z rzędu, w którym wynik nie przekracza pułapu 50 pkt.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Wyniki wskaźnika PMI oznaczają, że przez ponad rok menedżerowie logistyki wskazują na ogólne pogorszenie warunków na prowadzenie biznesu w danych gałęziach gospodarki. Wskaźniki składowe wskazują na spowolnienie w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Spadek popytu jest uwarunkowany zarówno zmniejszeniem zapotrzebowania podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. Choć sytuacja mogłaby skutkować spadkiem zatrudnienia, jest on jednak dosyć mocno ograniczony z powodu nieustannego braku pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:

- Jeśli popyt wciąż będzie malał, to jednym ze sposobów na poprawę rachunków produkcji może być ograniczenie wysokich kosztów pracy. Podobnie jak ograniczanie zapasów surowców oraz materiałów, których utrzymywanie generuje stałe koszty. Presja konkurencyjna wciąż rośnie i jest widoczna w niskiej dynamice cen wyrobów gotowych – w tym wypadku koszty pracy nie rosną, a wybrane surowce ulegają znacznej przecenie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA