Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Bezrobocie nieznacznie wzrasta

Data publikacji: 2019-12-15 15:13
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Pracodawcy komentują: Bezrobocie nieznacznie wzrasta
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej październikowe bezrobocie było rekordowo niskie i wynosiło 5%. Natomiast w listopadzie nieznacznie wzrosło do 5,1%.

Anna Kornacka, prezeska Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego:

- W bieżącym roku sezonowy wzrost bezrobocia pojawił się nieco wcześniej niż w ubiegłych latach – dla porównania w 2018 i 2016 roku wskaźnik na przełomie października i listopada utrzymywał się na jednakowym poziomie, z kolei w 2017 roku spadło o 0,1 pkt. proc. Do wzrostu liczby osób bezrobotnych mogło przyczynić się zakończenie prac typowo sezonowych oraz zamykanie programów aktywizacyjnych, które finansowane były ze środków Funduszu Pracy.

Ksenia Malinowska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Choć poziom bezrobocia wciąż jest niski, to nie oznacza braku widocznych problemów na rynku pracy. Wciąż mocno odczuwalny jest brak wykwalifikowanych pracowników. Brakuje również programów, które pomogłyby w zwiększaniu aktywności zawodowej oraz niwelowaniu znaczących różnic między lokalnymi rynkami pracy. Prognozuje się, że kolejny rok może sprawiać większe trudności w przewidywaniu wzrostu bezrobocia w nadchodzących miesiącach.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA