Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Mątwa, Drętwa i Kalmar dla Urzędu Morskiego

Data publikacji: 19 lipca 2015 r. 22:45
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Mątwa, Drętwa i Kalmar dla Urzędu Morskiego
 

Wiemy już, jak będą się nazywać trzy nowe jednostki Urzędu Morskiego w Szczecinie, tworzące zestaw pogłębiarski, który ma obsługiwać m.in. port w Mrzeżynie. To Mątwa, Drętwa i Kalmar. Takie nazwy zwyciężyły w konkursie przeprowadzonym wśród pracowników UM.

Jak już informowaliśmy, przetarg na wykonanie zestawu pogłębiarskiego wygrało konsorcjum spółek Enamor z Gdyni i Techno Marine z Malborka, które zaoferowało cenę 15,5 mln zł.

Na zestaw zamówiony przez Urząd Morski w Szczecinie składają się: pogłębiarka, łódź do jej obsługi technicznej oraz holownik. Zakup jest częścią zadania pod nazwą „Przebudowa wejścia do Morskiego Portu Rybackiego w Mrzeżynie”. Pogłębiarka i holownik będą wykorzystywane na wodach wewnętrznych oraz w portach i przystaniach morskich z torami podejściowymi. Trzecia jednostka ma służyć do wykonywania pomiarów hydrograficznych (również na wodach otwartych).

Zgodnie z umową, zamówienie powinno być wykonane najpóźniej do końca sierpnia br. Ostateczny odbiór jednostek nastąpi po uzyskaniu przez nie certyfikatów dopuszczenia przez uznane towarzystwo klasyfikacyjne, po przeprowadzeniu prób na wodzie.

Wiadomo już, jak będą się nazywać nowe jednostki.

– Pogłębiarka otrzyma nazwę „Mątwa”, łódź hydrograficzna – „Drętwa”, a holownik – „Kalmar” – poinformowała Ewa Wieczorek, rzecznik szczecińskiego Urzędu Morskiego. – Tak zdecydowali nasi pracownicy, którzy wzięli udział w wewnętrznym konkursie na nazwy jednostek.

„Zoologiczne” imiona nawiązują do często nadawanych tego rodzaju sprzętowi, jak „Małż”, „Rozgwiazda”, „Stułbia” czy „Meduza”. ©℗ (ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA