piątek, 24 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Kiedy ruszy pogłębianie toru?

Kiedy ruszy pogłębianie toru?

Kiedy ruszy pogłębianie toru?
Data publikacji: 2015-12-28 08:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1264 74062

W tym roku zakończył się drugi etap modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin: dokończono przebudowę umocnień brzegowych świnoujskich kanałów. Teraz czas na trzeci etap, który obejmie m.in. pogłębienie toru do 12,5 m i poszerzenie go do 100 m w dnie. Na razie gotowe jest studium wykonalności projektu.

Według zapowiedzi inwestora, czyli Urzędu Morskiego w Szczecinie, tor ma zostać pogłębiony do 2020 lub 2021 roku. Same przygotowania do rozpoczęcia prac czerpalnych mogą potrwać jeszcze trzy, cztery lata.

- Gotowe jest studium wykonalności projektu - poinformował Andrzej Borowiec, dyrektor szczecińskiego Urzędu Morskiego. - W oparciu o ten dokument złożony został wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej.

Na dnie prawdopodobnie zalega wiele niebezpiecznych pozostałości powojennych, zwłaszcza w porcie polickim, a w Szczecinie w rejonie stoczni. Należy ponadto przygotować miejsce do odkładania urobku. Obecnie Urząd Morski czeka na opublikowanie końcowej listy tzw. projektów zidentyfikowanych, aby móc podpisać preumowę na finansowanie inwestycji i rozpocząć pierwsze procedury przetargowe. Pogłębienie toru wodnego do 12,5 m ma kosztować ok. 1,4 mld zł. ©℗ (ek)

fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: Jednym z pomysłów na składowanie urobku z pogłębianego toru wodnego jest rozbudowa wyspy Chełminek na Zalewie Szczecińskim.

Komentarze

niedragmor
Moebius "zapewne" nie bo dawno nie istnieje. Warto sprawdzić
2015-12-31 17:17:44
@ dragmor
...a jeszcze wcześniej był PRCiP z: Lucyferem, Rozgwiazdą, Anatolem, Robertem i masą innego sprzętu...dziś mamy Solidaruchów z Banderowcami, Katyniem, Piłsudskim i... http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/wigilia-dla-potrzebujacych
2015-12-28 20:26:16
Antoni
PTS zrobi nowe pogłębiarki do tego czasu. Potem będą miały robotę przy pogłębianiu Odry wyżej i dalej. I na tym polega gospodarskie spojrzenie.Kto zapłaci ? Pan Petru weźmie od swoich kolegów - są bogaci.Muszą dać ! Taka jest wola Narodu i basta ! Ustawą ich ustawą !
2015-12-28 20:22:11
dragmor
Zapewne pogłębiać będą niemieckie firmy Moebius. W Szczecinie była porządna firma Dragmor i została zlikwidowana przez pewnych panów
2015-12-28 17:03:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie