Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Lodołamacze w gotowości. Polsko-niemiecka narada zimowa

Data publikacji: 11 grudnia 2022 r. 22:48
Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2022 r. 09:48
Lodołamacze w gotowości. Polsko-niemiecka narada zimowa
Przewodniczącym niemieckiej delegacji był Ralf Dimmek, a stronie polskiej przewodniczył dyrektor Marek Duklanowski. Fot. Wody Polskie  

Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Urzędu Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde odbyli już wspólną naradę zimową. Przewodniczącym niemieckiej delegacji był Ralf Dimmek, a stronie polskiej przewodniczył dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski.

– Wszelkie działania realizowane w czasie zimowym, w ramach akcji lodołamania podejmowane są równolegle przez stronę polską i niemiecką – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Szczecinie. – Za nami kolejne spotkanie regulujące zasady ochrony przeciwpowodziowej w rozpoczynającym się sezonie zimowym. Nasze jednostki są gotowe.

W celu przeprowadzenia akcji lodołamania na terenie RZGW w Szczecinie strona niemiecka przewidziała gotowość sześciu jednostek, natomiast strona polska – udział siedmiu.

Od momentu pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych na Odrze do ich zaniku obie strony codziennie do godz. 7.20 będą się wymieniać informacjami na temat aktualnej sytuacji lodowej, prognoz pogody, oceny dnia poprzedniego oraz gotowości technicznej lodołamaczy. O godzi. 10 nastąpi pełna wymiana informacji pomiędzy przedstawicielami kierownictwa akcji obu stron, dotycząca zadań na dany dzień, na podstawie sprawozdań lodowych i prognoz pogody.

Podobnie jak w latach poprzednich, niemiecki lodołamacz czołowy będzie miał swojego tłumacza, natomiast lodołamacze liniowe obsługiwane będą przez tłumacza polskiego. Uzgodniono, że udział jednostek w akcji będzie organizowany w taki sposób, aby godziny pracy lodołamaczy polskich i niemieckich rozkładały się równomiernie na obie strony.

Na spotkaniu omówiono również zasady współpracy dotyczące utrzymania szlaku żeglugowego na granicznym odcinku Odry i Odry Zachodniej do końca tego roku i na początku 2023.

Ponadto strony wymieniły się informacjami dotyczącymi planów na 2023 rok oraz stanu realizacji prac remontowych i utrzymaniowych na granicznym odcinku Odry.

Dodajmy, że od poniedziałku (12 grudnia) RZGW w Szczecinie, w porozumieniu ze stroną niemiecką oraz Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, przystąpi do całkowitej redukcji oznakowania nawigacyjnego na trzech odcinkach eksploatacyjnych Odry (od ujścia Nysy Łużyckiej po miejscowość Hochensaaten w Niemczech). Już wcześniej podobne działania wykonano na jeziorze Dąbie. W związku z tym żegluga będzie tam zamknięta. Powodem jest niska temperatura wody oraz prognozowane całodobowe niskie temperatury powietrza i możliwość pojawienia się zjawisk lodowych.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Felka
2022-12-12 09:33:23
- daj "na luz", mogą wspólnie (Niemcy nie protestują "ekologicznie?) jeśli będą uważać na "rtęć", która "wybija skalę".
Felek
2022-12-12 07:40:21
Jakie lodołamanie pezecież mamy ocieplenie klimatu i żadnych lodów nie powinno byc!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA