Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ile za wodę i ścieki?

Data publikacji: 23 listopada 2022 r. 20:58
Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2022 r. 13:07
Ile za wodę i ścieki?
Stawki opłat za wodę i ścieki ustalają gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Fot. Marek KLASA  

Wody Polskie przypominają, że w ich kompetencjach nie leży ustalanie cen za wodę i ścieki. Jest to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów. Wody Polskie jako regulator jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen – obniżonych lub zawyżonych.

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, to gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają stawki opłat za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata. Propozycje nowych cen wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Przedsiębiorstwo to jako regulator ma za zadanie sprawdzić, czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Zaopatrywanie ludności w wodę jest jednym z podstawowych zadań gminy, dlatego ceny nie mogą być na tyle wysokie, by wykluczać społecznie mieszkańców.

Wody Polskie prowadzą szczegółową analizę kosztów poszczególnych spółek gminnych przed podjęciem decyzji o tym, by taryfę zatwierdzić lub odrzucić, analizują warunki ekonomiczne działalności gospodarczej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym pobieranej marży zysku oraz celowości ponoszonych kosztów.

– Dzięki dokładnej weryfikacji wniosku taryfowego w ciągu trzech lat obowiązywania nowej taryfy mieszkańcy Szczecina zaoszczędzą łącznie ok. 5,5 miliona złotych – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Jest to efektem obniżenia przez regulatora, czyli przez Wody Polskie, proponowanych wcześniej przez szczeciński ZWiK ewidentnie zawyżonych stawek.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Kłamstwo
2022-11-25 08:35:21
Nie rozśmieszaj nas... Samorządy wola wydać na strefy wypoczynkowe z palet czy na drugi niż np na instalację paneli PV a teraz w pierwszym szeregu walki o energię odnawialną... Kogo wy chcecie skręcić? Trzeba było nie robić prezentów gazpromowi na miliard dwieście milionów to może ludzie traktowałby serio te słowne filipiki a tak... Twierdzę że pieniądze zostawione i nie zrabowane obywatelem to pieniądze nie zmarnowane, nie ukradzione. Róbcie sobie wolna sztukę za własną kasę.
@Kłamstwo
2022-11-24 13:06:03
Prawda. Pewnie Sasin (jego geniusz i wiernopoddaństwo już dużo Polaków kosztowały) wydał rozkaz. Mąż Moskwy rozkaz przyjął, a tacy Duklanowscy wykonują. Rusiecki z WP (mąż Moskwy) otwarcie powiedział, że chcą kosztami obciążyć samorządy (czyli nas). "Wiceprezes liczy, iż to samorządy, do których w zdecydowanej większości należą firmy wodno-kanalizacyjne, poniosą koszty łagodzenia podwyżek [opłat za wodę]." Samorządy mają byc tymi złymi, a władze centralne tymi cacy obrońcami mieszkańców.
@Kłamstwo
2022-11-24 11:04:03
Sam jesteś kłamstwo, za wymianę rury wodnej z stalowej na plastikową zaśpiewano mi 8 tyś zł. Tak wycenił swoją pracę (1 dzień roboty z koparką i dwójką ludzi plus materiały za kilkaset zł) zakład dostarczający wodę. A dodatkowo zażądano projekt przyłącza choć przyłącze i umowa już są i mam wodę, licznik - koszt projektu to 4 tys zł. Razem 12 tyś zł . Jeśli ktoś tu kłamie to takie płaczki jak ty. Mam gdzieś że zarząd nie dostanie premii za nie wypracowanie „zysku”.
Kłamstwo
2022-11-24 09:04:31
Wody Polskie dostały polityczny przykaz, że nie wolno im się zgodzić na podwyżkę większą niż 10%. Do wodociągów wysyłają bzdurne argumenty żądając wyjaśnień a potem kolejne pytania, aż zakład wodociągów ugnie się i sam zapyta ich "no to ile podwyżki zatwierdzicie?" Większość zakładów wodociągów będzie miała stratę finansową w 2023 co oznacza brak inwestycji i tylko łatanie dziur w rurach. Mówi się, że rząd chce doprowadzić wodociągi do ruiny a później wspaniałomyślnie ratować, przejmując je.
@@@ Wdzięczny
2022-11-24 08:49:55
Weź nas nie rozśmieszaj, spółki miejskie wykazują od lat zyski wypłacają zarządom które te zyski "wypracowały" z tego tytułu nagrody. Dzieje się tak bo ponad dekadę temu Piotr Krzysiek zdefiniował swój sposób myślenia o mieście bardzo prosto:"miasto to firma" w domyśle produkcyjna i ma przynosić zysk. Tylko że ten zysk to tak naprawdę oznacza zawyżone ceny usług miejskich w sytuacji gdy miasto nie jest firmą która ma zarabiać i wypracowywać zyski i niemyl remontów czy inwestycji z zyskiem.
@@ Wdzięczny
2022-11-24 00:03:16
A co znaczą tysiące ton ścieków wylewane dziennie, oprócz tego że są tysiącem ton ścieków, którymi trzeba się zająć, a przez takich Duklanowskich może nie być jak? Dyrektor WP Szczecin kręci, jak cały rząd - my nie ustalamy cen, to gestia samorządu, my tylko ich nie zatwierdzamy, weryfikujemy (jak mam góra władzy kazała). Co nas obchodzi jakaś inflacja i związany z nią wzrost kosztów. My dzielnie bronimy groszy maluczkich, a że nie będzie na wymianę uszkodzonej rury, to już nie nasza sprawa.
@ Wdzięczny.
2022-11-23 23:19:17
Ty bucu. jesteś ciemny jak tabaka w rogu. Czy wiesz co znaczą tysiące ton ścieków wylewane dziennie. Nie wiesz. Sam jesteś ściekiem.
Wdzięczny
2022-11-23 22:06:11
Proste działanie matematyczne, po przeczytaniu wypowiedzi Dyrektora Regionalnego Wód Polskich p. Marka Duklanowskiego: 5,5 mln zł oszczędności, dzielone na 400 tys. mieszkańców Szczecina, daje kwotę 13 zł 75 groszy na osobę w ciągu 3 lat. Szalona kwota oszczędności dla mieszkańca Szczecina i jest się czym chwalić.
Myj się rzadko
2022-11-23 21:19:28
Nie będziesz ociekał. Będzie taniej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA